Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility ROK SZKOLNY 2021-2022 - Szkoła Podstawowa w Żytowiecku
Dzień Patrona

Od 1997 roku patronem naszej szkoły jest Stefan Rowecki "Grot". 12 maja po raz kolejny obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona. W tym roku obchody miały nieco inny charakter. Uczniowie podczas gry terenowej wcielili się w rolę ochotników, którzy chcą wstąpić w szeregi Armii Krajowej.

Czytaj więcej
Uroczystość zakończenia roku szkolnego

Czy zastanawialiście się choć przez chwilę, które spośród wielu wydarzeń mających miejsce w naszej szkole w mijającym roku szkolnym zapiszą się w jej niemal 125-letniej historii złotymi zgłoskami? By nie zanikły w pejzażach pamięci, wymieńmy choć kilka spośród nich.

Czytaj więcej
Dzień Dziecka wśród piratów

Pojawili się na świecie już w czasach starożytnych Greków i Rzymian. Przez całe stulecia stanowili postrach mórz. Ich najczęstszymi ofiarami były załogi statków handlowych przewożących złoto, srebro, tkaniny i kamienie szlachetne. Swego czasu porwali nawet Gajusza Juliusza Cezara oraz Cervantesa.…

Czytaj więcej
Siódmoklasiści w Kotlinie Kłodzkiej

Nie ulega wątpliwości, że kilkudniowa wycieczka szkolna to jedna z najbardziej atrakcyjnych i efektywnych form pracy wychowawczej. To również poznana w bardziej atrakcyjny sposób niż podczas typowej lekcji wiedza, przyswajana poprzez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Poza tym po trudzie wytężonej…

Czytaj więcej
Obchody Dnia Patrona

Konkurs wiedzy o patronie, prelekcje wygłoszone przez historyków i regionalistów, warsztaty dziennikarskie, zajęcia plastyczne, żywa lekcja historii w formie przedstawienia teatralnego, intrygujące gry planszowe oraz eksperymenty i doświadczenia, to tylko niektóre z atrakcji, jakie w piątek 6 maja…

Czytaj więcej
Kolejna wizyta w Teatrze

Klasy 7b oraz 8a i 8b kontynuują swoją przygodę ze sztuką. W dniu 28.04 wspólnie z wychowawczyniami uczniowie zobaczyli przedstawienie Mały Książe w Teatrze Miejskim w Lesznie.

Czytaj więcej
Gnieźnieńskie początki Polski

Spróbujmy wyobrazić sobie legendarnego księcia Lecha. To on właśnie w czasach, gdy Wielkopolskę pokrywały olbrzymie bory, mokradła i rozlewiska, zauważył wśród liści rozłożystego dębu orle gniazdo, a w nim pięknego ptaka, który rozpostarłszy skrzydła wznosił się w powietrze na tle zachodzącego sło…

Czytaj więcej
Warsztaty wielkanocne w Gościńcu w Domachowie

WIELKANOC, najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Ten wyjątkowy czas ma bogatą tradycję, jest niezwykle barwny i towarzyszy mu wiele zwyczajów i obrzędów, które warto znać i kultywować.

Czytaj więcej
Święto LICZBY PI

Od wielu lat 14 marca jest Dniem Liczby Pi- liczby często nazywanej Ludolfiną. Jest to liczba niewymierna, co oznacza, że nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych (nie da się jej zapisać za pomocą ułamka zwykłego).

Czytaj więcej
Smakosze czekolady

Przeciwdziała depresji i upiększa. Opóźnia proces starzenia. Podnosi odporność naszego organizmu i zapobiega zmianom miażdżycowym. Gorzka, pozytywnie wpływa na pracę serca i naczyń krwionośnych. Jak sądzicie, o czym mowa? Oczywiście o czekoladzie.

Czytaj więcej
SCAVENGER HUNT

Scavenger hunt to gra terenowa polegająca na wykonaniu szeregu zadań z listy przygotowanej przez organizatorów. W zabawie chodzi o działanie w otwartym terenie, którym może być również przestrzeń szkoły.

Czytaj więcej
Dzień bez plecaka

Po zakończeniu II wojny światowej dzieci w polskich szkołach uczyły się z przedwojennych podręczników. Nie każdy je posiadał, więc bardzo je szanowano. Brakowało przyborów szkolnych. Te spośród dzieci, które je posiadały, przynosiły je do szkoły w płóciennych workach lub wiklinowych koszykach. Nieli…

Czytaj więcej
Wiosna w krzyżówkach i łamigłówkach

Czy wiecie, że pierwszą na świecie krzyżówkę opublikował nowojorski dziennik „New York World”. Wydarzenie to miało miejsce w początkach ubiegłego stulecia, 21 grudnia 1913 roku. Nowa zabawa szybko stała się bardzo popularna na świecie. Z kolei w Polsce pierwszą „łamigłówkę krzyżową”, bo tak ją wówcz…

Czytaj więcej