Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility ROK SZKOLNY 2024/2025 - Szkoła Podstawowa w Żytowiecku
Na powstańczym szlaku

Przed stu sześcioma laty w styczniu 1919 roku ziemia w Poniecu i jego okolicach pokryta została głębokim śniegiem. Z pewnością bohaterom powstańczego zrywu, również z powodu przenikliwego zimna, nie było łatwo obsługiwać przez zdrętwiałe ręce nielekkie karabiny maszynowe.

Czytaj więcej
Hej, kolęda, kolęda!

Z kolędą na ustach i dobrą nowiną wyruszyli do mieszkańców pobliskich wsi mali kolędnicy z klasy 1a : anioły, diabły, królowie i pastuszkowie.

Czytaj więcej
Cyberświat pod kontrolą

27 listopada 2024 r. uczniowie klasy IV a i V a uczestniczyli w projekcie realizowanym w Multikinie w Lesznie dotyczącym bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Czytaj więcej
Prelekcja o Powstaniu Wielkopolskim

Wielkopolska to miejsce, w którym w X wieku, wkraczając na drogę chrześcijaństwa, ze swoimi pasjonującymi dziejami, narodziła się nasza Ojczyzna. To również nasze miejsce na ziemi, w którym od stuleci najważniejsze są, podziwiane w innych regionach Polski, takie wartości jak pracowitość, przedsiębi…

Czytaj więcej
Boże Narodzenie 2024

Przed ponad dwoma tysiącami lat miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach świata. W niewielkim Betlejem na świat przyszedł, jako małe dziecko, sam Bóg. Na pamiątkę tego wydarzenia chrześcijanie na całym świecie co roku świętują przyjście na świat Zbawiciela.

Czytaj więcej
MIKOŁAJE 2024

Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej „Mikołaje 2024” organizowanej przez PCPR w Gostyniu.

Czytaj więcej
Wielki Test o Bożym Narodzeniu

Zbliżające się wielkimi krokami Boże Narodzenie to przypomnienie narodzin Chrystusa. Tak długo oczekiwany Mesjasz przyszedł na świat ponad dwa tysiące lat temu, nocą, w bardzo skromnych warunkach w grocie, która służyła jako stajnia dla zwierząt. Zapewne w życiu każdego z nas, niezależnie od teg…

Czytaj więcej
Andrzejki z samorządem

Już przed wiekami nasi przodkowie zastanawiali się, co przyniesie przyszłość. Jej znaków szukali wszędzie, gdzie tylko było można. W Europie zwyczaj wróżb andrzejkowych był już znany w XII wieku. Cztery stulecia później dotarł do Polski. Nie da się ukryć, że przed wiekami ludzie mieli o wiele więce…

Czytaj więcej
Na andrzejkach u przyjaciół w Lubiniu

Koniec listopada przynosi coraz więcej pochmurnych dni, najczęściej zasnutych chmurami, z których raz po raz sączy się deszcz. Zdajemy sobie sprawę, że złota polska jesień już nieodwracalnie odfrunęła z ostatnim uschłym listkiem.

Czytaj więcej
Wycieczka zawodoznawcza ósmoklasistów

Wskazówki zegara odliczającego czas do chwili, w której ósmoklasiści będą musieli podjąć decyzję o wyborze szkoły ponadpodstawowej, w której zechcą kontynuować już od września przyszłego roku naukę, zaczynają tykać coraz szybciej. Z każdym miesiącem, tygodniem i dniem nie tylko przyspieszą, ale będą…

Czytaj więcej
11 listopada - Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa. Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk p…

Czytaj więcej
Gminne obchody patriotycznego święta

W okresie niewoli narodowej szablą, pieśnią i pracą organiczną Polacy przez dziesiątki lat przeciwstawiali się polityce wynaradawiania. Z podręczników do historii doskonale wiemy o zagrzewającym żołnierzy Legionów Polskich do walki „Mazurkiem Dąbrowskiego” Józefie Wybickim, o ukazującym na swych ob…

Czytaj więcej
Urodziny naszej szkoły

Zapewne niewiele osób lubi listopad. Być może to nawet najbardziej przygnębiający miesiąc w roku. Bo i deszczowo, i zimno, i w ogóle tak jakoś mało sympatycznie. Dni są już coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe. Pojawia się także tęsknota za bliskimi, którzy już odeszli.

Czytaj więcej
Dzień Postaci z Bajek

Zadaniem współczesnej szkoły między innymi powinno być wyzwalanie kreatywności, zachęcanie do współpracy i dobrej komunikacji oraz ukazywanie możliwości zastosowania wiedzy w praktyce. Współczesną szkołę powinna charakteryzować nie tylko nauka, ale także posiadająca ogromne walory edukacyjne zabawa…

Czytaj więcej
Z wizytą w ZSOiZ w Krobi

Nie każdy czternastolatek wie, kim chciałby zostać w przyszłości. Takiego wyboru już za kilka miesięcy będą musieli dokonać ósmoklasiści. Wybierając szkołę ponadpodstawową, uczniowie uczęszczający do najstarszej klasy w szkole podstawowej w pewnym stopniu zdecydują o swej przyszłości. Aby jak najle…

Czytaj więcej
Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Dwieście pięćdziesiąt jeden lat temu 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego sejm rozbiorowy powołał Komisję Edukacji Narodowej – pierwszą na świecie instytucję państwową organizującą i nadzorującą oświatę.

Czytaj więcej
Wyjazd do Leszna klas siódmych

W dniu 10 października 2024 r. uczniowie klas 7a i 7b bawili się z okazji Dnia Chłopaka w Pixelmani w Lesznie. Zabawa była wyśmienita, ale fizycznie bardzo wyczerpująca. Uczniowie w czasie gry bawili się ze sobą, ale też rywalizowali. Gdy poznali zasady działania gry zostali poddani wyzwaniu przejś…

Czytaj więcej
Obchody Światowego Dnia Nauczyciela

Nauczyciel to zawód zaufania publicznego i funkcjonariusz publiczny, od którego wymaga się zachowania wysokich standardów etycznych. Powinna go cechować wysoka kultura osobista, życzliwy uśmiech, twórcze podejście do każdej lekcji oraz prawdziwa pasja i umiejętność przekazywania wiedzy w atrakcyjny…

Czytaj więcej