Gnieźnieńskie początki Polski
Spróbujmy wyobrazić sobie legendarnego księcia Lecha. To on właśnie w czasach, gdy Wielkopolskę pokrywały olbrzymie bory, mokradła i rozlewiska, zauważył wśród liści rozłożystego dębu orle gniazdo, a w nim pięknego ptaka, który rozpostarłszy skrzydła wznosił się w powietrze na tle zachodzącego słońca. Wspomniany Lech był pod takim wrażeniem tego, co ujrzał, iż zdecydował, że w tym miejscu założy gród, który od orlego gniazda zwać się będzie Gnieznem.I tak właśnie powstało nazywane „matecznikiem Rzeczypospolitej” i założone na siedmiu wzgórzach miasto, w którym zaczynają się nasze dzieje. To tutaj koronowanych zostało pierwszych pięciu królów Polski, to tutaj również spoczywa święty Wojciech, to do tego miasta w 1000 roku przybył cesarz Otton III, a w 1997 roku papież Jan Paweł II. To właśnie Gniezno jest jedną z głównych atrakcji Szlaku Piastowskiego, na którym znajdują się najważniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego.
W środę 20 kwietnia 2022 roku na wycieczkę dydaktyczną do pierwszej polskiej stolicy wybrali się wszyscy uczniowie uczęszczający do klas V a i VII a. Organizatorem wyjazdu był nauczyciel historii p. Krzysztof Blandzi. Nad bezpieczeństwem oraz zdrowiem uczniów czuwały p. Magdalena Blandzi oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowymi uczestnikami wyjazdu było pięcioro rodziców piąto- i siódmoklasistów.
Niespełna dwugodzinna podróż do otoczonego trzema jeziorami Gniezna upłynęła pod znakiem konkursów i zabaw.
Po przyjeździe do nazywanego także sercem Szlaku Piastowskiego Gniezna, żytowieccy uczniowie udali się do popularyzującego wiedzę o początkach i historii naszej Ojczyzny Muzeum Początków Państwa Polskiego.
W pierwszej części pobytu w placówce będącej pokłosiem obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego uczestnicy wycieczki w towarzystwie pani przewodnik najpierw obejrzeli ośmiominutowy film ukazujący dokonania Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie pani Ania oprowadziła żytowieckich miłośników historii po muzealnych zakamarkach, ożywiając prezentowane eksponaty niezwykłymi opowieściami.
W drugiej części pobytu w gnieźnieńskim muzeum piąto- i siódmoklasiści wzięli udział w poprowadzonej przez edukatora pana Michała lekcji zatytułowanej „Się zaczęło w Polsce Piastów”. Uczniowie dowiedzieli się, jak żyli i czym zajmowali się nasi przodkowie w czasach Piastów. Do ich rąk trafiły średniowieczne ubiory, miecze, topory oraz przedmioty codziennego użytku sprzed tysiąca lat.
Po opuszczeniu gościnnych murów Muzeum Początków Państwa Polskiego uczestnicy wycieczki z daleka ujrzeli dwie majestatyczne wieże gnieźnieńskiej katedry nazywanej „matką kościołów polskich”. Piąto- i siódmoklasiści udali się więc na nazywane w średniowieczu Górą Królewską Wzgórze Lecha. Nie ulega wątpliwości, że gród ulokowany w tym właśnie miejscu był jednym z najważniejszych miejsc w państwie Piastów. Zresztą gnieźnieńskie Wzgórze Lecha to jedno z czterech polskich miejsc, któremu w 2007 roku przyznany został Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Nim żytowieccy uczniowie weszli do wnętrza katedry, obejrzeli pomnik Bolesława Chrobrego, pospacerowali po gnieźnieńskim rynku oraz udali się na miejsce, w którym w 1997 roku w obecności siedmiu prezydentów państw europejskich papież Jan Paweł II odprawił uroczystą mszę świętą,
Organizator wyjazdu wyjaśnił uczniom, że katedra gnieźnieńska była kościołem koronacyjnym królów Polski. Koronowało się w nim pięciu władców: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II.
We wnętrzu świątyni uczestnicy wycieczki z uwagą obejrzeli zawierający relikwie świętego Wojciecha wykonany w kształcie srebrnej trumny relikwiarz. Unosi go sześć orłów, a te z kolei podtrzymywane są przez klęczące postacie symbolizujące cztery stany: rycerski, mieszczański, chłopski i duchowny.
Gdy dydaktyczna część wycieczki dobiegła końca, nadszedł czas na posiłek w restauracji McDonald’s i powrót do Żytowiecka.
Historia Polski składa się z wielu wspaniałych i tragicznych wydarzeń. Z niektórych możemy być dumni, inne z kolei wywołują w nas smutek lub zawstydzenie. Historii naszej Ojczyzny nie można poznać, nie zgłębiając pasjonujących dziejów Wielkopolski i między innymi Gniezna. Bo to przecież tutaj wszystko się zaczęło …
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi