Godomy po naszymu... czyli gwarą wielkopolską
We wtorek, 12 kwietnia 2022r. odbył się w naszej szkole już po raz czwarty Szkolny Konkurs Gwarowy pn. "Godej po naszymu".Konkurs przeznaczony był dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Każdą klasę reprezentowało dwóch uczniów: Maksymilian Mostowski i Wojciech Mróz z kl.1, Maria Szymkowiak i Stanisław Kaźmierczak z kl. 2, Marta Gościniak i Karina Kochanek z kl. 3a oraz Oliwia Dembska i Weronika Krzyżyńskaz kl. 3b. W jury zasiadły ekspertki: pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, logopeda - pani Bożena Grzelczak oraz pani Ewa Łuczak. Zadaniem uczestników konkursu było wyrecytowanie wierszy pochodzących z książki pt. "W antrejce na ryczce" Marka Szymańskiego (Wuja Czecha). Były to parafrazy znanych dzieciom wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy napisane gwarą wielkopolską. Znalazł się wśród nich "Leń " (czyli nygus po naszymu), "Pón Hilary ", który "bryle ciyngiem mioł na nosie" . Przydyrdała też "Samochwała" "co słodziutkum mo kalafe" . Usłyszeliśmy też o sznece z glancem i rogolach marcińskich, o pyrach poznańskich i gzice ze sznytloszkiem. Poza konkursem wystąpili uczniowie pierwszej klasy, którzy zaprezentowali „Rzepkę” – czyli „Pyrkę” po naszymu, którą „dziadzia zasadziuł w radlunie i co dziyń se dyrdoł z giskaną do niej”.
Po naradach jury ogłosiło wyniki:
I miejsce zajęła Maria Szymkowiak
II miejsce zajęła Marta Gościniak
III miejsce otrzymała Martyna Kochanek
Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej.
Gwara wielkopolska, gwara poznańska to nasze rodzime dialekty regionalne, które warto i trzeba pielęgnować, bo są częścią naszej tożsamości. Myślę, że mali aktorzy i uczestnicy konkursu mogą być z siebie dumni, że znają choć trochę mowę naszych babć i dziadków, której nie należy się wstydzić.
Karolina Duda-Małysiak