Dzień bez plecaka
Po zakończeniu II wojny światowej dzieci w polskich szkołach uczyły się z przedwojennych podręczników. Nie każdy je posiadał, więc bardzo je szanowano. Brakowało przyborów szkolnych. Te spośród dzieci, które je posiadały, przynosiły je do szkoły w płóciennych workach lub wiklinowych koszykach. Nieliczni mogli pochwalić się tekturową lub drewnianą teczką. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia na polskim rynku pojawiły się w miarę lekkie produkty z dermy. Tornistry zamykane były na zatrzaski wyposażone w pomarańczowe lub żółte elementy odblaskowe.W XXI wieku trudno wyobrazić sobie zmierzających do szkoły uczniów bez najprzeróżniejszych, ślicznie wyglądających, bezpiecznych dla pleców, przyjaznych dla zdrowia oraz dostosowanych do wzrostu i postury dziecka plecaków.
Tymczasem w poniedziałek 4 kwietnia 2022 roku uczniowie klas IV-VIII przyszli do szkoły … bez plecaków, by wziąć udział w zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Żytowiecku przez Samorząd Uczniowski „Dniu bez plecaka”.
Święto to przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych. By w nim uczestniczyć, uczniowie muszą wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Trzeba bowiem podręczniki i zeszyty zapakować do wybranego przez siebie przedmiotu nie będącego szkolnym plecakiem.
I rzeczywiście, od samego rana na szkolnych korytarzach można było zauważyć uczniów z najprzeróżniejszymi „plecakami”. Okazały się nimi między innym wózki dziecięce, walizki, torby podróżne, a nawet sanki, sejfy, opony, taczki i bębny od pralki.
Podczas czwartej godziny lekcyjnej przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Martyna Kochanek oraz Aleksandra Bartlewska wybrały się na krótki rekonesans po klasach IV-VIII, by skrupulatnie przeliczyć uczniów posiadających zastępcze plecaki, a także wybrać te, które na początku szóstej godziny lekcyjnej rywalizować miały o miano najbardziej oryginalnego przedmiotu zastępującego szkolny plecak.
Ósmoklasistki wytypowały szesnaścioro uczniów posiadających najprzeróżniejsze „plecaki”. Podczas szóstej godziny lekcyjnej w holu szkoły w obecności swoich koleżanek i kolegów, pedagogów oraz dyrekcji szkoły, siedem dziewcząt i dziewięciu chłopców zaprezentowało przedmioty zastępujące plecaki.
Wspomnianych szesnaścioro uczniów nagrodzono brawami oraz drobnymi słodkościami. Prowadząca zabawę Lena Żurek z klasy VIII a poprosiła jury w składzie pan dyrektor Mariusz Kędzierski oraz pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk o wyróżnienie trojga uczniów za pomysłowość i inwencję twórczą.
W żytowieckim „Dniu bez plecaka” trzecie miejsce przypadło Marii Markowskiej z klasy VII a, która zeszyty i podręczniki zapakowała do … umywalki. Na drugim miejscu uplasował się Hubert Bzdęga z klasy VIII a, który szkolny plecak zastąpił … ulem. Z kolei Kinga Jędryczka zastąpiła szkolny plecak suszarką do wypranych ubrań. Dwuosobowe jury uznało, że to właśnie uczennica klasy VIII a przyszła dziś do szkoły z najbardziej oryginalnym przedmiotem zastępującym szkolny plecak.
Nim szkolne obchody „Dnia bez plecaka” dobiegły końca, pan Mariusz Kędzierski poinformował, że decyzją dyrektora szkoły klasy z największą ilością przedmiotów zastępujących szkolne plecaki zostaną we wtorek 5 kwietnia 2022 roku zwolnione z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek. Wyróżnionymi klasami zostały V a, VI a i VIII a.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi