Niewątpliwie wszelkiego rodzaju rozrywki umysłowe kształtują nasze umiejętności poznawcze, pobudzając ludzki umysł do aktywności. Gry i zabawy umysłowe uczą dzieci radzenia sobie z trudnościami. Wpływają na rozwój dziecięcej wyobraźni, zwiększają zasób słownictwa.

         Gry i zabawy umysłowe wzmacniają więź pomiędzy dziećmi. Doskonale wiedzą o tym przedstawiciele żytowieckiego Samorządu Uczniowskiego, którzy w słoneczny poniedziałek 28 marca 2022 roku zaprosili po sześcioro uczniów z klas III a i III b do udziału w konkursie polegającym na rozwiązywaniu w parach łamigłówek, krzyżówek i szarad o tematyce wiosennej.

         W odbywającej się podczas trzeciej godziny lekcyjnej w sali nr 14 intelektualnej zabawie uczestniczyło sześć dwuosobowych drużyn, kolejno rozlosowanych przez drugoklasistów Adama, Aurelię, Jakuba, Lenę, Martynę i Mikołaja.

         Pierwszą drużynę utworzyli Hubert Kluczyk (III a) i Weronika Krzyżyńska (III b). W składzie drugiej drużyny znalazły się Maja Nowak (III a) i Oliwia Glinkowska (III b). Kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia przy kolejnych stolikach rozwijały Karina Kochanek (III a) i Kinga Szafraniak (III b) oraz Zuzanna Jankowiak (III a) i Alicja Biegała (III b). Przy stoliku numer pięć zasiedli Julia Bartlewska (III a) i Fabian Nowacki (III b). Szóstą drużynę utworzyły Amelia Danek (III a) i Oliwia Demska (III b).

         Trwające trzydzieści pięć minut zmagania konkursowe sprawnie poprowadziły przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Martyna Kochanek z klasy VIII b oraz siódmoklasistki Nina Polaszek i Kinga Zimlińska.

         Nieżyjący już historyk, profesor Władysław Konopczyński zwykł mawiać: „Nie sztuka się uczyć, sztuka uczyć się i bawić”. I właśnie ucząc się i bawiąc, trzecioklasiści zmierzyli się z sześcioma zadaniami, z których każde dotyczyło wiosny. Podopieczni p. Ewy Łuczak i p. Doroty Przybylskiej między innymi wpisywali do diagramu nazwy odgadniętych rysunków, tworzyli krzyżówkę oraz rozszyfrowali wielkanocny rebus.

         Kiedy intelektualna zabawa dobiegła końca, nadszedł czas na przeliczenie zdobytych przez każdą z drużyn punktów. Zwycięzcami zabawy, zdobywając dziesięć punktów, zostały Karina Kochanek i Kinga Szafraniak. Nie tylko obie laureatki, ale wszystkie dzieci nagrodzone zostały wybranymi przez siebie, a wręczonymi przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego książkami, wśród których znalazły się między innymi „Encyklopedia dla dzieci”, „Encyklopedia przyrody” oraz „Atlas świata dla dzieci”.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi   



Galeria zdjęć: