Dzień Dziecka z historią
Międzynarodowy Dzień Dziecka to szczególne święto, które w 1954 roku ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. W wielu państwach świata obchodzi się je 20 listopada, w Polsce 1 czerwca. To niby zwykły dzień, ale zupełnie inny od pozostałych. To przecież dzień, który dzieciom kojarzy się z prezentami, uśmiechem i wspólnie spędzonym przez dorosłych i dzieci czasem. Co prawda tylko 17 % mieszkańców naszego kraju jest dziećmi, ale każdy z nas, dorosłych, był lub jest czyimś dzieckiem i zajmuje lub zajmował szczególne miejsce w sercu swoich rodziców. Na co dzień także spotykamy wokół nas wielu dorosłych potrafiących myśleć kategoriami dziecka, posiadających bogatą wyobraźnię, wrażliwych, skłonnych do wzruszeń oraz potrafiących odnaleźć radość w rzeczach z pozoru błahych i nieistotnych.
Już od wielu lat w szkole w Żytowiecku w ramach zajęć wychowawczych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w różnych, naprawdę atrakcyjnych formach. Na przykład dwadzieścia jeden lat temu w 1996 roku, gdy dyrektorem naszej szkoły był p. Zbigniew Przewoźny, samorząd uczniowski wraz z opiekunką p. Ewą Andrzejewską zaprosił społeczność szkolną do udziału w wielu ciekawych konkursach. I tak laureatami zabawy zatytułowanej „Nowożeńcy” zostali Iwona Młynarczyk i Jacek Klupś z klasy trzeciej oraz Joanna Jakubowska i Krzysztof Żurczak z klasy VIII b. Zwycięzcy wraz z dyplomami otrzymali pierniki w kształcie serca. Z kolei triumfatorami scenki humorystycznej zatytułowanej „Najciekawsza lekcja w twojej klasie” zostali podopieczni p. Krzysztofa Blandziego z klasy szóstej, którzy zaprezentowali scenkę pt. „Nieznośni uczniowie na lekcji geografii” Każda z klas wytypowała również najprzystojniejszego chłopaka i najładniejszą dziewczynę, reprezentujących klasę w wyborach miss i mistera szkoły. Bezkonkurencyjni okazali się Anna Harendarz z klasy VIII b i Maciej Świtalski z klasy V b. Tego dnia na piaszczystym boisku szkolnym rozegrano także mecz piłkarski pomiędzy drużynami uczniów oraz nauczycieli i rodziców. Tych pierwszych reprezentowali Krzysztof Budzyń, Marcin Dolata, Łukasz Gawroński, Łukasz Kaczorowski oraz Krzysztof Żurczak. Dorośli wybiegli na murawę w następującym składzie: p. Krzysztof Blandzi, p. Jan Dopierała, p. Kazimierz Duda, p. Ryszard Janaszak oraz p. Mariusz Kędzierski. Oczywiście triumfowali uczniowie.
Przez kilkanaście lat w ramach Międzynarodowego Dnia Dziecka uczniowie z Żytowiecka obchodzili Dzień Sportu Szkolnego. Tak było między innymi w upalną sobotę 31 maja 2003 roku, gdy przygotowane przez p. Tomasza Bartza gry i zabawy sportowe trwały od 8.20 do 11.50. Udział w poszczególnych konkurencjach przeliczany był na punkty. Ich największą ilość wśród chłopców zdobył Leszek Kaźmierczak z klasy III b gimnazjum. Wśród dziewcząt ex aequo triumfowały gimnazjalistki Małgorzata Koczur z klasy I b, Milena Majewska z klasy I b oraz Malwina Rosik z klasy III a. Przed czternastu laty również rozegrany został mecz piłkarski pomiędzy drużynami uczniów i nauczycieli. Dopingowani przez publiczność uczniowie wystąpili w składzie: Jakub Domagała, Piotr Jańczak, Leszek Kaźmierczak, Roman Nowacki, Marek Nowicki i Andrzej Wojtaszek. Pełni nadziei na zwycięstwo pedagodzy pojawili się na murawie w następującym składzie: p. Tomasz Bartz, p. Krzysztof Blandzi, p. Mariusz Kędzierski (bramkarz), p. Łukasz Kubeczka, p. Jerzy Zakrzewski i p. Krzysztof Żurczak. Ówcześni uczniowie triumfowali 4:1. Honorowego gola dla nauczycieli zdobył p. Krzysztof Żurczak, a w roli sędziego wystąpił pan dyrektor Stanisław Ratajski.
Przez kilka lat uczniowie zdobywający wiedzę i umiejętności w ZSSPiG w Żytowiecku świętowali Międzynarodowy Dzień Dziecka na dwóch kółkach, uczestnicząc w rajdach rowerowych. Między innymi przed czternastoma laty piąto – i szóstoklasiści oraz gimnazjaliści udali się na coroczny rajd rowerowy na polanę przy leśniczówce w Karcu. Trzy lata temu meta rajdu usytuowana została na terenie kompleksu rekreacyjnego w Dzięczynie.
W czwartkowy poranek 1 czerwca 2017 roku czterdzieścioro ośmioro uczniów uczęszczających do klas pierwszej i drugiej gimnazjum w ramach zajęć wychowawczych wybrało się na wycieczkę dydaktyczno-krajoznawczą do Biskupina, Wenecji i Gniezna. Organizatorami wyjazdu trwającego od 6.37 do 19.38 byli p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowały również p. Marta Kwiatkowska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Za kierownicą autokaru marki Renault tradycyjnie zasiadł p. Roman Gronowski. Warto w tym miejscu podkreślić, że przebiegająca po urokliwych zakątkach południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego oraz Szlakiem Piastowskim wycieczka doszła do skutku dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Radę Rodziców.
Pierwszym punktem w programie wycieczki była wizyta w odwiedzanym corocznie przez prawie ćwierć miliona turystów rezerwacie archeologicznym w Biskupinie. W VIII wieku p.n.e. mieszkało w nim ponad tysiąc osób trudniących się rolnictwem, hodowlą zwierząt i rękodziełem. Najpierw żytowieccy turyści udali się do chaty mincerza, by wziąć udział w lekcji muzealnej zatytułowanej „Dzieje pieniądza”. Podczas zajęć pierwszo- i drugoklasiści poznali historię pieniądza. Dowiedzieli się również, że przez długie stulecia handel polegał na wymianie przedmiotów, a w Polsce jako środka płatniczego używano soli. Ponadto uczestnicy zajęć nie tylko poznali wartość średniowiecznych pieniędzy, ale i zobaczyli kopie pierwszych polskich monet. Każdy z uczniów własnoręcznie wybił kopię takiej monety. Później uczestnicy wycieczki obserwowali życie codzienne mieszkańców grodu. Na własne oczy zobaczyli na czym polegały prace wykonywane między innymi przez garncarza, grotnika, łagiewnika i kaletnika. Uczniowie z Żytowiecka zajrzeli również do środka kilku krytych trzciną drewnianych domów. Kilkugodzinny pobyt w rezerwacie archeologicznym przekonał ich również, że jednym z kluczowych elementów życia społecznego jest sport. Chętni mogli również rozwijać swoje umiejętności sportowe między innymi w chodzeniu na szczudłach, jeździe konnej, przeciąganiu liny oraz strzelaniu z łuku.
Z Biskupina uczestnicy wycieczki udali się do pobliskiej Wenecji, by zwiedzić utworzone w 1972 roku Muzeum Kolei Wąskotorowej. Zgromadzono w nim jedną z największych w Europie kolekcji lokomotyw, wagonów i elementów infrastruktury kolejowej. Sympatyczny pan przewodnik zapoznał pierwszo- i drugoklasistów z historią kolejnictwa wąskotorowego w Polsce. Umożliwił również zwiedzanie od środka kilku parowozów i wagonów. Gimnazjaliści z Żytowiecka dowiedzieli się również, że do upadku wielu kolei wąskotorowych przyczynił się dynamiczny rozwój motoryzacji w połowie XX wieku. Podczas pobytu w Wenecji uczestnicy wycieczki zwiedzili także ruiny wybudowanego pod koniec XIV wieku zamku obronnego krwawego „Diabła Weneckiego” Mikołaja Nałęcza. Posiadający dwie wieże i lochy zamek służył jako przyczółek warowny do wojen z krzyżakami.
W drodze do domu uczniowie z Żytowiecka zatrzymali się w założonym na siedmiu wzgórzach z metryką sięgającą czasów przedchrześcijańskich Gnieźnie. Najpierw w towarzystwie małych turystów ze Świebodzina spożyli posiłek w restauracji McDonald’s, a następnie wybrali się na kilkunastominutowy spacer po Wzgórzu Lecha. Żytowiecczanie z podziwem spoglądali na olbrzymi pomnik przedstawiający Bolesława Chrobrego – naszego pierwszego króla. Uczestników wycieczki nie mogło również zabraknąć we wnętrzu katedry gnieźnieńskiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w której spoczywa nie tylko nasz pierwszy w dziejach święty – biskup praski Wojciech, ale i słynny autor bajek, książę poetów, Prymas Polski Ignacy Krasicki.
Rok szkolny 2016/2017 wielkimi krokami zbliża się do końca. Okazuje się, że trwająca dokładnie trzynaście godzin i jedną minutę wycieczka dydaktyczno-krajoznawcza do Biskupina, Wenecji i Gniezna była szóstym wyjazdem, na który w obecnym roku szkolnym wybrali się uczniowie klasy drugiej gimnazjum oraz piętnastym, w jakim uczestniczyli podopieczni p. Krzysztofa Blandziego z klasy pierwszej gimnazjum.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi