Nic więc dziwnego, że już od wielu lat społeczność Szkoły Podstawowej w Żytowiecku na różne sposoby oddaje hołd naszym przodkom, bohaterskim powstańcom wielkopolskim, którzy przed stu sześcioma laty przelewali krew w imię miłości do ojczyzny. Tym bardziej, że wśród nich byli także absolwenci żytowieckiej szkoły, między innymi p. Walenty Leśniarek i p. Józef Wielicki.

Pamiętajmy również i o tym, że zwycięskie Powstanie Wielkopolskie zmieniło bieg historii Polski i pozwoliło odzyskać to, za czym nasi przodkowie przez pięć pokoleń tęsknili – wolność i niepodległość.

Tymczasem w czwartek 9 stycznia 2025 roku w holu naszej szkoły stanęła przygotowana przez nauczyciela historii p. Krzysztofa Blandziego okolicznościowa wystawa, która na czterdziestu sześciu fotografiach w formacie 18 x 24 cm ukazuje, w jaki sposób wśród uczniów zdobywających wiedzę i umiejętności w żytowieckiej szkole krzewi się postawy patriotyczne oraz kultywuje pamięć, podkreślamy to słowo jeszcze raz, o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.

Największa ilość spośród zaprezentowanych na wystawie fotografii przedstawia żytowieckich, ale też uczęszczających do zaprzyjaźnionej szkoły w Lubiniu, uczniów podczas kilku wizyt w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz na pobliskim cmentarzu. We wspomnianych miejscach naprawdę czuje się ducha historii. Lusowski cmentarz to miejsce, na którym spoczywa przecież generał Józef Dowbór-Muśnicki, dowódca powstańczego zrywu, na mogile którego podczas każdej wizyty uczniowie ze szkoły w Żytowiecku w skupieniu i zadumie zapalają lampkę pamięci.

Z kolei w lusowskim muzeum naprawdę można dotknąć historii, a nawet wziąć ją do ręki, co doskonale widać na fotografiach przedstawiających naszych uczniów z najprzeróżniejszymi powstańczymi akcesoriami w ręku.

Natomiast z trzech fotografii wykonanych przed sześcioma laty w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie spoglądają na oglądających wystawę ówcześni żytowieccy gimnazjaliści, uczestnicy lekcji muzealnej poświęconej roli Grupy „Leszno” w Powstaniu Wielkopolskim.

Spora liczba zaprezentowanych na wystawie zdjęć ukazuje kilka roczników żytowieckich uczniów uczestniczących w wycieczkach dydaktycznych śladami Powstania Wielkopolskiego w Żytowiecku i Poniecu.

Kilka innych fotografii nawiązuje do ubiegłorocznego spotkania uczniów ze szkoły w Żytowiecku z p. Gabrielem Roszakiem. Wizyta pochodzącego ze Skoraszewic poety i regionalisty stała się okazją do wysłuchania interpretowanych przez naszych uczniów wierszy poświęconych uczestnikom Powstania Wielkopolskiego.

Zresztą naprawdę warto obejrzeć każde z zaprezentowanych na wystawie zdjęć. A pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim niech trwa wiecznie. Niech także w przyszłości żytowieccy pedagodzy popularyzują wśród swoich uczniów wartości, które przyświecały bohaterskim czynom i życiu powstańców wielkopolskich.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: