Nic więc dziwnego, że wybór zawodu i przygotowującej do jego wykonywania szkoły ponadpodstawowej jest naprawdę bardzo istotny w życiu każdego ucznia kończącego naukę w szkole podstawowej.

Tym bardziej, że zajmujący się badaniami nad kwestiami dotyczącymi przyszłości ludzkości naukowcy z centrum badawczego The Future Humanity na Uniwersytecie Oksfordzkim przewidują, że ponad połowa współczesnych nastolatków będzie w przyszłości wykonywać zawód, który jeszcze nie powstał. Ci sami naukowcy są również przekonani, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat z powodu automatyzacji z rynku pracy zniknie niemal połowa obecnych profesji.

Ci spośród żytowieckich ósmoklasistów, którzy zechcą, by móc dokonać jak najbardziej przemyślanego wyboru szkoły ponadpodstawowej, mogą także uczestniczyć w wycieczkach zawodoznawczych, których organizatorem jest ich wychowawca p. Krzysztof Blandzi.

We wrześniu bieżącego roku siedemnaścioro uczniów klasy ósmej wybrało się do Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, a w październiku piętnaścioro ósmoklasistów odwiedziło Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.

Z kolei we wtorkowy poranek 26 listopada 2024 roku piętnaścioro uczniów klasy ósmej w towarzystwie wychowawcy p. Krzysztofa Blandziego i doradcy zawodowego p. Anny Piaseckiej wybrało się na trzecią już w tym roku szkolnym wycieczkę zawodoznawczą, tym razem do siedziby Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Podczas trwającego sto pięćdziesiąt minut pobytu w budynku przy ulicy Wrocławskiej 256 swój cenny czas żytowieckim ósmoklasistom poświęcili Starosta Gostyński p. Robert Marcinkowski, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu a zarazem rzecznik prasowy p. Joanna Jakubiak oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych p. Marek Smektała.

Starosta Gostyński zaprosił uczestników wycieczki zawodoznawczej do swego gabinetu, by ich zapoznać z najważniejszymi osiągnięciami i wyzwaniami, przed jakimi staje powiat gostyński. Uczniowie między innymi przekonali się, że nasz powiat łączy w sobie tradycję i nowoczesność, a o jego sile świadczą mieszkańcy, którzy inspirując, zmieniają naszą małą Ojczyznę na lepsze, rozwijają swoje biznesy, integrują lokalne społeczności i kreują pomysły. Co ciekawe, kilkoro żytowieckich uczniów mogło również choć przez chwilę zasiąść w fotelu Starosty Gostyńskiego.

Z kolei pani rzecznik w formie prezentacji multimedialnej najpierw zapoznała żytowieckich ósmoklasistów z danymi statystycznymi dotyczącymi powiatu gostyńskiego, który zamieszkuje nieco ponad siedemdziesiąt sześć tysięcy mieszkańców, a następnie z zadaniami wykonywanymi przez poszczególne wydziały i biura Starostwa Powiatowego oraz podlegające mu jednostki organizacyjne.

Natomiast p. Marek Smektała, również w formie prezentacji multimedialnej w sali posiedzeń przedstawił ósmoklasistom bogatą ofertę funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. We wspomnianych placówkach wiedzę i umiejętności zdobywa około 2800 uczniów.

Pan naczelnik starał się również przekonać młodzież z Żytowiecka, by podczas dokonywania wyboru szkoły ponadpodstawowej łączyła swoje zainteresowania i talenty z rynkiem pracy. W świecie ciągłych zmian istotna jest znajomość siebie, swoich możliwości oraz umiejętność ich wykorzystywania w określonych profesjach. Ponadto wybierając szkołę, uczniowie nie powinni sugerować się wyborem dokonywanym przez swoich rówieśników.

Prelegent zachęcał przybyłych ósmoklasistów do kontynuowania nauki w szkołach ponadpodstawowych funkcjonujących w powiecie gostyńskim, ponieważ ich oferta edukacyjna jest naprawdę szeroka.

Niewątpliwie wybór szkoły ponadpodstawowej w dużym stopniu warunkuje przyszłość zawodową. A to oznacza, że decyzja związana z planowaniem ścieżki edukacyjno-zawodowej powinna być naprawdę przemyślana.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 



Galeria zdjęć: