Dzień Postaci z Bajek
Zadaniem współczesnej szkoły między innymi powinno być wyzwalanie kreatywności, zachęcanie do współpracy i dobrej komunikacji oraz ukazywanie możliwości zastosowania wiedzy w praktyce. Współczesną szkołę powinna charakteryzować nie tylko nauka, ale także posiadająca ogromne walory edukacyjne zabawa. To ona właśnie rozwija zmysły i jest świetną okazją do poznawania świata.W Szkole Podstawowej w Żytowiecku co pewien czas do udziału we wspólnej zabawie swoich rówieśników zachęca Samorząd Uczniowski, organizując a to „Dzień bez plecaka”, a to konkurs polegający na rozpoznawaniu gatunków ptaków, a to obchody Światowego Dnia Nauczyciela oraz jak to miało miejsce w piątek 25 października 2024 roku „Dzień Postaci z Bajek”.
Wspomnianego dnia już od samego rana na korytarzach oraz w salach lekcyjnych żytowieckiej szkoły można było spotkać i Czerwonego Kapturka, i Harrego Pottera, i Kubusia Puchatka, i bohaterów wielu innych bajek.
A nie od dziś wiadomo, że bajkowi idole posiadają niesamowity wpływ na rozwój dzieci, dla których są nie tylko przyjaciółmi, ale także przewodnikami po świecie. Bohaterowie bajek pomagają dzieciom w budowaniu prawidłowych kontaktów z innymi ludźmi.
Tymczasem z okazji żytowieckiego „Dnia Postaci z Bajek” Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów uczęszczających do klas pierwszych, drugich i trzeciej do udziału w konkursie plastycznym zatytułowanym „Bohater mojej ulubionej bajki”. Jak się okazało, spośród osiemdziesięciorga jeden uczniów zdobywających wiedzę i umiejętności w klasach I-III, pracę plastyczną ukazującą bajkowego bohatera wykonało siedemdziesięcioro pięcioro uczniów.
Po raz kolejny okazało się, że rysowanie i malowanie sprawia najmłodszym uczniom wielką frajdę, rozwijając przy okazji ich wyobraźnię, spostrzegawczość, skupienie i precyzję.
Już kilka dni wcześniej wspomniane siedemdziesiąt pięć prac znalazło swoje miejsce na dwóch wystawach: w holu szkoły (czterdzieści sześć prac) i w auli szkolnej (dwadzieścia dziewięć prac). Obie wystawy, przy współpracy Amelii Danek i Oliwii Demskiej, przygotowały przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Alicja Biegała i Weronika Krzyżyńska.
Ukazujące poszczególnych bajkowych bohaterów prace konkursowe ocenione zostały przez samorządowe jury w składzie: Julia Mróz, Franciszek Przykłota i Klaudia Wróblewska.
Podczas obchodów żytowieckiego „Dnia Postaci z Bajek” wszyscy uczniowie z klas I-III zostali przez Samorząd Uczniowski zaproszeni do auli szkolnej.
Zgromadzoną publiczność powitała Alicja Biegała, a z wynikami konkursu plastycznego zapoznała pierwszo, drugo- i trzecioklasistów przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Weronika Krzyżyńska.
Wspomniane nieco wcześniej jury uznało, że najładniejsze prace plastyczne w konkursie zatytułowanym „Bohater mojej ulubionej bajki” wykonały ex aequo Melania Prałat z klasy III a i Maria Przewoźna z klasy II b. Na rysunku wykonanym przez trzecioklasistkę znalazła się Roszpunka – księżniczka z animowanego filmu Disneya. Z kolei na rysunku drugoklasistki widnieje bajkowy Stitch – kosmita przypominający misia koala. Na drugich miejscach uplasowały się aż trzy uczestniczki konkursu plastycznego: Zofia Gryczka i Paulina Larska (obie z klasy II b) oraz trzecioklasistka Kalina Stachowiak. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Igor Berger i Julia Wysocka (oboje z klasy III a). Wymienieni powyżej laureaci konkursu, oprócz pamiątkowego dyplomu podpisanego przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego otrzymali w nagrodę flamastry z licencją oraz niekończące się ołówki.
Jury przyznało także aż siedem wyróżnień. Autorami wyróżnionych prac zostali: Michał Bujak i Julia Kajoch (oboje z klasy I a), Stanisław Kaczmarek i Iga Sobecka (oboje z klasy I b) oraz trzy uczennice z klasy II a: Olga Domagała, Jowita Dopierała i Lena Kozłowska. Wymienieni pierwszo- i drugoklasiści także otrzymali dyplomy oraz wielokolorowe pisaki i długopisy ze skaczącą buźką.
Ponadto z okazji „Dnia Postaci z Bajek” czworo przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego: Maria Krysiak, Weronika Krzyżyńska, Fabian Nowacki i Franciszek Przykłota zaprosiło uczniów klas pierwszych do wysłuchania przeczytanych w ich interpretacji sześciu wierszy, które wyszły spod pióra Jana Brzechwy, niewątpliwie najsłynniejszego dwudziestowiecznego polskiego bajkopisarza.
Głośne czytanie jest potężną witaminą dla rozwoju każdego dziecka. Wspiera bowiem jego rozwój emocjonalny, wzbogaca zasób słownictwa, rozwija pamięć, wyobraźnię, stanowiąc niemal autostrady do wiedzy i zdobytego w przyszłości wykształcenia.
Przebrani za Olafa z Krainy Ludu (Fabian), Kubusia Puchatka (Franek), Jednorożca (Marysia) i Czerwonego Kapturka (Weronika) uczniowie przeczytali swoim młodszym koleżankom i kolegom sześć popularnych wierszyków autora „Akademii Pana Kleksa”. Pierwszoklasiści nie tylko kolejno wysłuchali następujących wierszy: „Na straganie”, „Samochwała”, „Leń”, „Kłamczucha”, „Skarżypyta”, „Kwoka”, ale także odpowiadali na dotyczące ich treści pytania, które ułożyła i zadawała Alicja z Krainy Czarów ( Alicja Biegała ).
Ponad 90 % uczniów przebranych za bajkowe postaci oraz olbrzymia liczba prac plastycznych przedstawiających bohaterów ulubionych bajek świadczą o tym, że zaproponowany przez Samorząd Uczniowski społeczności szkolnej „Dzień Postaci z Bajek” okazał się trafnym, godnym w przyszłości powtórzenia pomysłem.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi