We wtorkowe popołudnie 22 października 2024 roku na wycieczkę zawodoznawczą do powstałego w 1997 roku Zespołu Szkół Ogólnoksztalcących i Zawodowych w Krobi wybrało się piętnaścioro żytowieckich ósmoklasistów. Młodzieży towarzyszyli wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi, doradca zawodowy p. Anna Piasecka i p. Magdalena Blandzi.

         W holu szkoły, której mottem są słowa Adama Mickiewicza „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”, młodych żytowiecczan powitał dyrektor szkoły p. Krzysztof Perdon, który po chwili zaprosił uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku do posiadającej niepowtarzalny klimat auli szkolnej. Wkrótce też do przybyłych gości dołączyła ucząca na co dzień języka polskiego pani wicedyrektor Iwona Ostach.

         Przedstawiciele dyrekcji wyjaśnili uczniom z Żytowiecka, że ZSOiZ w Krobi to szkoła przyjaźnie wymagająca z życzliwymi i doświadczonymi nauczycielami, stosującymi nowoczesne metody i formy pracy podczas lekcji.

         Ósmoklasiści zapoznani zostali także z ofertą dydaktyczną najbliżej położonej od Żytowiecka szkoły ponadpodstawowej. ZSOiZ w Krobi kształci młodzież w liceum ogólnokształcącym, technikach oraz szkole branżowej. Licealiści mają do wyboru naukę w klasach o profilu ogólnym, językowym i mundurowym. Z klei funkcjonujące w szkole technika kształcą w zawodach: technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik budownictwa.

         Z auli szkolnej w towarzystwie pani wicedyrektor Iwony Ostach ósmoklasiści udali się na spacer po bardzo nowocześnie wyposażonych klasopracowniach, w których zajęcia lekcyjne rozpoczynają się o 7.30 a kończą o 14.25.

         Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej między innymi ujrzeli pawilon, w którym na co dzień kształcą się uczniowie technikum budowlanego. Co istotne, nie muszą oni odbywać zajęć praktycznych poza terenem placówki. We wspomnianym pawilonie przyszli budowlańcy mogą między innymi korzystać z wykrywacza instalacji podziemnych, tachymetru, niwelatora i dalmierza.

         Z kolei po dwóch sąsiadujących ze sobą pracowniach komputerowych uczniów z Żytowiecka oprowadził nauczyciel informatyki p. Tomasz Marszałek.

         Podopieczni p. Krzysztofa Blandziego na własne oczy zobaczyli także pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową oraz świetnie wyposażoną z niepowtarzalną fototapetą ekopracownię, w której jak się później okazało, spędzili prawie godzinę.

         We wspomnianym ekologicznym centrum szkoły na uczniów z Żytowiecka oczekiwały nauczycielka języka angielskiego p. Lidia Naskręt, germanistka p. Ewa Kalińska oraz nauczająca biologii p. Adrianna Polowczyk.

         Uczestnicy wycieczki zawodozawczej dowiedzieli się, że w ekopracowni można nie tylko na podstawie danych pobieranych z czytnika tworzyć wykresy pogodowe, ale również korzystać z mikroskopów cyfrowych, lornetek do badań terenowych oraz preparatów mikroskopowych.

         Podzieleni na kilkuosobowe zespoły ósmoklasiści, również pod czujnym okiem krobskich uczennic Anny i Amelii, między innymi dopasowywali tytuły piosenek angielsko – i niemieckojęzycznych do wykonawców, wskazywali na nazwy potraw w językach obcych, rozwiązywali quiz multimedialny oraz quiz wiedzy o geografii krajów europejskich.

         Ponadto uczestnicy wycieczki zawodoznawczej poprzez wykonanie doświadczenia przeprowadzili badania mikroskopowe, korzystając przy okazji z wymienionych wcześniej przyrządów niezbędnych do badania przyrody.

         Podczas półtoragodzinnego pobytu w ZSOiZ w Krobi spostrzegawczy uczniowie z Żytowiecka zauważyli zamontowane w budynku szkoły automatyczne drzwi oraz windę, specjalnie oznakowane dojścia do szkoły oraz zewnętrzne i wewnętrzne podjazdy. Gołym okiem widać, że krobska szkoła ponadpodstawowa stopniowo dostosowuje infrastrukturę szkolną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

         Nim uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku opuścili gościnne mury krobskiej szkoły ponadopodstawowej, podziękowali pani wicedyrektor Iwonie Ostach za zaproszenie oraz pozostałym paniom i uczennicom za poświęcony czas oraz przygotowanie i przeprowadzenie interesujących zajęć.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: