Było to wówczas w skali Europy wydarzenie wyjątkowe. W żadnym innym państwie z takim rozmachem nie przystąpiono do reformy edukacji.

Co prawda upadek państwa spowodował, że zrealizowanych zostało tylko część zamierzeń, ale w ramach działalności Komisji Edukacji Narodowej dysponującej funduszami rozwiązanego przez papieża Klemensa XIV zakonu jezuitów udało się odnowić dwa uniwersytety w Krakowie i Wilnie. Ponadto powołano do życia Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się opracowaniem nowych programów szkolnych oraz wydawaniem podręczników nie tylko dla uczniów, ale i metodycznych dla nauczycieli.

Autor jednego z takich podręczników, kaznodzieja, pedagog i działacz oświatowy Grzegorz Piramowicz przekonywał, że nauczyciel musi się kształcić i rozwijać przez całe życie, doskonaląc metody dydaktyczne.

W wychowaniu z kolei zaczęto stawiać na oświeceniowy, patriotyczny sposób myślenia, mający pomóc w wydźwignięciu kraju z upadku.

Na pamiątkę Komisji Edukacji Narodowej od czterdziestu dwóch lat, co roku, tworzący społeczność każdej szkoły uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni właśnie 14 października mają swoje święto.

W roku szkolnym 2024/2025 w Szkole Podstawowej w Żytowiecku obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się podczas piątej godziny lekcyjnej w sali gimnastycznej już w piątek 11 października 2024 roku.

Przygotowały je wychowawczyni klasy V a p. Anna Piasecka, wychowawczynie klas pierwszych p. Karolina Duda-Małysiak i p. Sandra Rolnik oraz nauczyciel muzyki p. Mariusz Śląski.

Swoją obecnością społeczność naszej szkoły zaszczycili zarząd Rady Rodziców, licznie przybyli rodzice pierwszoklasistów oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły w gronie których znalazły się p. Bożena Grzelczak, p. Aleksandra Kędziora, p. Zofia Przewoźna, p. Dorota Przybylska, p. Janina Świtalska i p. Grażyna Żurczak.

Uroczystość, której mottem stały się słowa Janusza Korczaka „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pozwalają im je rozwinąć”, a którą poprowadzili piątoklasiści Fabian Bujak i Stanisław Kaźmierczak, rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, który tworzyli ósmoklasiści Marta Karolczak, Julia Nyc i Łukasz Szczepaniak oraz odśpiewania czterech zwrotek hymnu państwowego.

Czterdziestopięciominutowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej składała się z dwóch części, oficjalnej, podczas której pod nieobecność pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk wręczyła wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły i oficjalnie przyjęła pierwszoklasistów w poczet żytowieckiej braci uczniowskiej oraz artystycznej, podczas której na scenie zaprezentowali się pierwszo- i piątoklasiści oraz szesnaścioro chórzystek i jeden chórzysta.

Z okazji corocznego Dnia Edukacji Narodowej Nagrodami Dyrektora Szkoły Podstawowej w Żytowiecku za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, promowanie wśród uczniów pięknych postaw, przybliżanie im świata wartości oraz aktywny udział w kształtowaniu wizerunku szkoły uhonorowani zostali pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, p. Magdalena Blandzi, p. Karolina Duda-Małysiak, p. Łukasz Kubeczka, p. Aneta Kędzierska, p. Laura Pazdaj i p. Lidia Wróblewska.

Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali także pracownicy obsługi i administracji: p. Dąbrówka Bilewicz, p. Dorota Błaszkowska, p. Szymon Błaszkowski, p. Monika Kozłowska i p. Alicja Wujczak.

Ponadto Nagrodą Dyrektora Szkoły Podstawowej w Żytowiecku wyróżniono także pracującą w charakterze pomocy nauczyciela p. Wiktorię Nowak.

W życiu każdego człowieka najtrudniejsze są pierwsze kroki. A całkiem niedawno, bo przed kilkoma tygodniami po raz pierwszy próg żytowieckiej szkoły przekroczyło dwadzieścioro siedmioro pierwszoklasistów: czternaścioro z klasy I a i trzynaścioro z klasy I b.

Podczas szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk poprzez dotknięcie olbrzymim ołówkiem prawego ramienia uczniów klas pierwszych dokonała ich pasowania. Pierwszaki przyrzekły, że będą kochać swoją Ojczyznę oraz dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Najmłodsi uczniowie uczęszczający do żytowieckiej szkoły obiecali również, że swym zachowaniem i nauką sprawiać będą radość rodzicom i nauczycielom.

Oficjalnie przyjęci w poczet uczniów pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę zatytułowaną „Ślubowanie pierwszoklasisty”. Bohaterowie tej części uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy, a przedstawiciele drugo- i trzecioklasistów wręczyli im pięknie zapakowane drobne upominki.

Miejmy nadzieję, że każdy dzień spędzony w naszej szkole będzie dla uczniów klas pierwszych interesującą, pełną przygód podróżą edukacyjną, podczas której dzieci z radością przyswajać będą nowe wiadomości i umiejętności.

W części artystycznej między innymi okoliczności utworzenia Komisji Edukacji Narodowej przedstawili piątoklasiści: Jakub Dudkowiak, Ewelina Kaczmarek, Martyna Nowak, Zofia Smektała i Zuzanna Smektała. Wspomniani piątoklasiści podziękowali także nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za wyrozumiałość i cierpliwość, życząc jednocześnie radości z wykonywanej pracy.

Podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej doszło do historycznego wydarzenia. Oto bowiem społeczności szkolnej po raz pierwszy zaprezentowało się szesnaście chórzystek i jeden chórzysta, których do występu przygotował nowy nauczyciel muzyki p. Mariusz Śląski. Żytowiecki chór zaśpiewał dwie piosenki zatytułowane „Czternastego października” oraz „Remedium”.

Z kronikarskiego nawyku dla przyszłych pokoleń odnotujmy nazwiska wykonawców wspomnianych piosenek: Judyta Berger, Oliwia Demska, Maja Duda, Jakub Dudkowiak, Oliwia Glinkowska, Marta Gościniak, Oliwia Hasińska, Paulina Hasińska, Roksana Kacprowska, Ewelina Kaczmarek, Maria Krysiak, Weronika Leonarczyk, Nikola Łysińska, Martyna Nowak, Maria Szymkowiak, Nadia Turla i Lena Wróblewska.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Żytowiecku zakończyły wyprowadzenie pocztu sztandarowego oraz odśpiewanie hymnu szkoły.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: