Swoje święto obchodzą i 1 października (Światowy Dzień Ptaków), i 2 października (Europejski Dzień Ptaków). Nie tylko w tych dniach powinniśmy zwrócić większą uwagę na potrzeby ochrony ptaków wraz z zachowaniem różnorodności ich siedlisk.

Wspomniane święta skłoniły Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej w Żytowiecku do zorganizowania konkursu zatytułowanego „Jaki to ptak?” Do udziału w konkursie, który odbył się w poniedziałek 30 września 2024 roku, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Julia Kasprzak i Julia Mróz zaprosiły czternaścioro uczestników z klas III-VIII.

Odnotujmy, że wspomniane klasy w konkursie „Jaki to ptak?” reprezentowali: Bartłomiej Becela, Jakub Bujak, Cezary Demski, Gabriel Dudziak, Maria Dyc, Marta Gościniak, Filip Karolewicz, Maja Kaźmierczak, Cezary Klupsch, Kacper Krawiec, Maksymilian Mostowski, Wojciech Mróz, Martyna Nowak i Zuzanna Smektała.

Prowadzące zmagania konkursowe ósmoklasistki kolejno na kolorowych planszach zademonstrowały swoim koleżankom i kolegom trzynaście gatunków ptaków. Zadaniem każdego uczestnika zabawy było po obejrzeniu ptaka wpisanie do właściwej kolumny tabeli nazwy prezentowanego ptaka.

Uczestnicy konkursu kolejno ujrzeli na planszach uważanego za jeden ze zwiastunów wiosny bociana, prześliczne śpiewającego słowika, podrzucającą jaja do gniazd innych ptaków kukułkę, czarnego gawrona, złocistopomarańczowego bażanta, posiadającego ostry dziób szpaka, uważanego za symbol pokoju gołębia, niestroniącą od ludzi sikorkę, smukłą i szybko fruwającą jaskółkę, uwielbiającą żołędzie sójkę, uznawanego za symbol piękna łabędzia, świetnie wspinającego się po drzewach dzięcioła oraz polującą głównie o zmierzchu i w nocy sowę.

Gdy odbywający się podczas przerwy śniadaniowej konkurs dobiegł końca, wymienione wcześniej ósmoklasistki skrupulatnie podliczyły uzyskane przez uczestników zabawy punkty.

Wówczas okazało się, że zwycięzcą konkursu został szóstoklasista Filip Karolewicz, który bezbłędnie rozpoznał każdego z zaprezentowanych ptaków. Na drugim miejscu uplasował się czwartoklasista Maksymilian Mostowski. Trzecie miejsce zajęli ex aequo siódmoklasista Jakub Bujak i trzecioklasista Cezary Klupsch.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę smaczne batoniki.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: