Z Lubiniem u źródeł polskości
Zaprzyjaźnione od dwudziestu sześciu lat szkoły w Żytowiecku i Lubiniu to placówki edukacyjne, które zwracają szczególną uwagę na tożsamość narodową, ukazywanie piękna naszej Ojczyzny oraz kształtowanie postaw patriotycznych. Uczniowie uczęszczający do obydwu szkół wspólnie przemierzają Polskę podczas międzyszkolnych wycieczek, poznając przy okazji dziedzictwo minionych pokoleń.Tak też było w środę 25 września 2024 roku. Tego dnia dziewiętnaścioro uczniów z klasy VIII a Szkoły Podstawowej w Żytowiecku oraz piętnaścioro ósmoklasistów z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubiniu wybrało się na wycieczkę dydaktyczną i na Ostrów Lednicki – wyspę będącą w X wieku najważniejszą piastowską rezydencją książęcą, i do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Uczniami wytrwale zgłębiającymi dzieje własnego narodu opiekowali się p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Marta Bzymek i p. Joanna Machowiak.
Najpierw w towarzystwie edukatora p. Wojtka uczestnicy międzyszkolnej wycieczki przeprawili się promem na znajdującą się na Ostrowie Lednickim wyspę będącą kiedyś ulubioną rezydencją Mieszka I.
Podczas trwającego godzinę spaceru po „wyspie władców” uczniowie między innymi dowiedzieli się, że odkryte w kaplicy pałacowej dwa baseny chrzcielne czynią Ostrów Lednicki najbardziej prawdopodobnym miejscem przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Zapewne na Ostrowie Lednickim rezydowała czeska małżonka księcia Dobrawa. Być może także tutaj przyszedł na świat Bolesław Chrobry, który w 1000 roku gościł na wyspie pielgrzymującego do grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie cesarza Ottona III.
Uczestnicy międzyszkolnej wycieczki obejrzeli także znajdujący się na wyspie gród piastowski otoczony widocznym do dziś wałem. Uczniowie ujrzeli również odkopane przez archeologów szczątki murowanego palatium Mieszka I.
Po opuszczeniu Ostrowa Lednickiego, któremu w 1994 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa nadał tytuł Pomnika Historii, ósmoklasiści z zaprzyjaźnionych szkół wsiedli do kierowanego przez p. Macieja Górkowskiego autokaru i udali się do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Ta rozbudowana niedawno placówka muzealna posiada między innymi pracownię archeologiczne, konserwatorskie i naukowe, sale ekspozycyjne oraz edukacyjne.
We wspomnianej sali ekspozycyjnej młodzież obejrzała najprzeróżniejsze przedmioty związane z różnymi dziedzinami życia dawnych mieszkańców Ostrowa Lednickiego. Okazało się, że lednicka kolekcja wczesnośredniowiecznego uzbrojenia liczy ponad 350 egzemplarzy. Ósmoklasiści zobaczyli między innymi staurotekę, naszyjnik z kaptorgami, hełm z nosalem, kolczugę i bogatą kolekcję uzbrojenia.
Z kolei w sali edukacyjnej uczniowie ze szkół w Żytowiecku i Lubiniu zaproszeni zostali przez edukatorkę p. Judytę do udziału w lekcji muzealnej poświęconej życiu codziennemu oraz broni w epoce średniowiecza.
Uczestnicy wycieczki między innymi dowiedzieli się, jak ubierali się Piastowie w czasach Mieszka I. Do rąk uczniów trafiły najprzeróżniejsze repliki średniowiecznych ozdób, wisiorków, amuletów, korali, wykonanych z poroży zwierząt pojemniki do soli, a nawet kość konia sprzed tysiąca lat.
Gdy pobyt w powstałym w 1969 roku muzeum dobiegł końca, ósmoklasiści z Żytowiecka i Lubinia ponownie wsiedli do autokaru, by na kilka minut pojechać na Pola Lednickie, gdzie co roku w czerwcu odbywa się największe w Polsce spotkanie młodych katolików nie tylko z naszego kraju. Chętni przeszli przez słynną Bramę Rybę – rzeźbę w formie bramy.
W drodze powrotnej do Żytowiecka najpierw przyszedł czas na wizytę w śremskiej restauracji McDonald’s, a następnie odwiezienie przyjaciół z Lubinia.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi