Podróż w czasie - czyli wycieczka do Torunia, Gniezna i Biskupina
W poniedziałek , 10 czerwca 2024r. uczniowie klasy 3 i 4 wraz z wychowawczyniami wybrali się na dwudniową wycieczkę, realizując jedno z zadań ogólnopolskiego projektu „Klasa w terenie”.Pierwszym celem wycieczki był Toruń. Wizytę w tym mieście rozpoczęliśmy smakowicie- a mianowicie od warsztatów w Żywym Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób, w jaki czyniono to 500 lat temu.
Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, pomnik Flisaka i fontannę ze złotymi żabkami, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. , Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.
Następnie udaliśmy się do budynku słynnego toruńskiego Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądali seans pt. „Oto Kosmos”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i konstelacjach.
Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierników i pamiątek.
W drugim dniu wycieczki podążaliśmy śladem pierwszych Piastów. Pierwszą atrakcją był pobyt w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Biskupin to pozostałości po osadzie łużyckiej sprzed 2700 lat. Obejrzeliśmy obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Podczas zwiedzania osiedla obronnego ludności łużyckiej w zrekonstruowanych chatach czekali rzemieślnicy prezentujący swoje wyroby m.in. broń, szaty i narzędzia.
Następnie odwiedziliśmy Gniezno - pierwszą stolicę Polski. Zwiedziliśmy Katedrę i zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce. Potem przeszliśmy do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy wystawę „Początki państwa polskiego” poświęconych historii polskiego średniowiecza. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej. Uzupełnieniem wystawy była przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania.
Na koniec popłynęliśmy promem na Ostrów Lednicki. To największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski w 966r . Tam obejrzeliśmy pozostałości grodu Mieszka I i jego żony Dobrawy.
Jednym z założeń wycieczki było ukazanie uczniom kontrastu pomiędzy życiem dzisiejszym a życiem naszych przodków. Była to „żywa lekcja historii”. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń, a to co zobaczyliśmy na długo pozostanie w naszej pamięci.
Karolina Duda-Małysiak