Ten wyjątkowy miesiąc dzieciom kojarzy się z kilkoma wolnymi dniami z okazji majówki, najczęściej wówczas organizowanymi wycieczkami, Pierwszą Komunią Świętą, egzaminami kompetencyjnymi oraz akademiami szkolnymi upamiętniającymi Konstytucję 3 maja.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Żytowiecku to jedno z naszych najważniejszych świąt narodowych uczciła już we wtorek 30 kwietnia 2024 roku. Najpierw kilkunastominutowy montaż słowno-muzyczny przygotowany przy współpracy p. Zofii Przewoźnej przez p. Annę Piasecką w auli szkolnej podczas drugiej godziny lekcyjnej obejrzeli uczniowie uczęszczający do klas I-III, a podczas następnej lekcji dzieci i młodzież ze starszych klas.

Na scenie o pierwszej w Europie a drugiej na świecie po Stanach Zjednoczonych konstytucji będącej u schyłku XVIII wieku dla naszych przodków próbą radykalnego uzdrowienia Rzeczypospolitej i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw opowiedziało dwadzieścioro troje czwartoklasistów.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Później Jakub Dudkowiak zaprosił zebranych do udziału w sejmiku uczniowskim, aby wszyscy mogli się przekonać, jak ważnym wydarzeniem dla naszej Ojczyzny była uchwalona w sali senatorskiej warszawskiego Zamku Królewskiego Ustawa Rządowa – bo tak ją wówczas nazywano.

Przy okazji Weronika Leonarczyk wyjaśniła wszystkim, że konstytucja to w każdym państwie najważniejszy obowiązujący akt prawny. Z kolei o tym, że Ustawa Rządowa z 1791 roku miała być ratunkiem dla Rzeczypospolitej poinformował widzów Mikołaj Markowski.

O autorach majowej Konstytucji, którymi byli między innymi król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Wielkiego Stanisław Małachowski oraz duchowny i uczony Hugo Kołłątaj, opowiedziała zebranym Zofia Smektała.

Przy okazji o znaczeniu tak istotnych słów jak wolność i ojczyzna przekonywali swoje koleżanki i kolegów kolejno Aleks Kaczmarek, Agata Pietras i Jerzy Bajer.

Z pewnością warto sobie wziąć do serca słowa, które przypomniał zebranym Gracjan Chudy: „Naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości”.

Zamknięcie sejmiku uczniowskiego poświęconego już dwieście trzydziestej trzeciej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja obwieścił wszystkim Mikołaj Jankowski.

Obrady wspomnianego powyżej sejmiku uczniowskiego uświetnił występ szkolnego chóru. Tym razem podopieczne p. Zofii Przewoźnej wykonały dwa utwory: „Żeby Polska” i „Mazurek Trzeciego Maja”.

Z kronikarskiego nawyku odnotujmy nazwiska żytowieckich chórzystek z klas IV-VI: Julia Bartlewska, Roksana Kacprowska, Ewelina Kaczmarek, Zuzanna Kozłowska, Nikola Łysińska, Martyna Nowak, Zofia Smektała, Zuzanna Smektała, Maria Szymkowiak, Lena Wróblewska.

Gdy poświęcony majowemu świętu montaż słowno-muzyczny dobiegł końca, kilka słów do uczniów skierowała pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, podkreślając, że Konstytucja 3 maja była próbą ratowania niepodległości naszej Ojczyzny po jej pierwszym rozbiorze. Co prawda, Ustawa Rządowa z 1791 roku nie uratowała tonącej Ojczyzny, ale uruchomiła ciąg zdarzeń, które podczas zaborów przemodelowały mentalność Polaków, tworząc nowoczesny i świadomy naród.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: