W naszej Ojczyźnie z utęsknieniem oczekujemy na pojawienie się wiosny. Autentycznie mamy już dość zimy, chłodu i szybko zapadających ciemności. Z zachwytem spoglądamy na pierwsze kwiaty wychylające się spod ziemi. Pełną piersią wdychamy coraz cieplejsze powietrze. Po prostu łakniemy wiosny jak przysłowiowa kania dżdżu.

W Szkole Podstawowej w Żytowiecku od bardzo dawna dwudziesty pierwszy marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, stanowi bardzo ważną datę. Co roku, z przerwą na pandemię koronawirusa w latach 2020-2021, społeczność naszej szkoły zabawnie, głośno i wesoło żegna zimę i wita wiosnę.

Nie inaczej było w czwartek 21 marca 2024 roku, gdy podczas czwartej, piątej i szóstej godziny lekcyjnej do wspólnej zabawy, pretekstem której stał się początek wiosny, Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas IV-VIII.

Podążając za budzącą się do życia przyrodą, ciesząc się, że dni są coraz dłuższe, a słońce świeci mocniej, ubieramy się bardziej kolorowo. Nic więc dziwnego, że Samorząd Uczniowski zachęcił uczniów starszych klas do przyjścia tego dnia do szkoły w kolorowych i najlepiej oryginalnych przebraniach. Jak się później okazało, spośród przybyłych tego dnia do szkoły osiemdziesięciorga ośmiorga uczniów klas IV-VIII aż osiemdziesięcioro pięcioro ubrało się inaczej niż na co dzień.

Najpierw uczniowie witający wiosnę udali się do sali gimnastycznej, w której w imieniu Samorządu Uczniowskiego wszystkich przywitała Alicja Biegała, zapraszając jednocześnie do udziału, oczywiście w przebraniach, w przygotowanym przez nauczyciela wychowania fizycznego p. Łukasza Kubeczkę wiosennym torze przeszkód.

Wszyscy doskonale wiemy, że poruszanie się, bieganie lub skakanie poprawiają wydolność, wzmacniają kości oraz regulują przemianę materii. Ponadto sport uczy zdrowej rywalizacji oraz tego, że nie ma sukcesów bez wysiłku i wytrwałości.

Nic więc dziwnego, że chętnych do jak najszybszego pokonania wiosennego toru przeszkód nie brakowało. Uczestnicy zabawy przechodzili po ławeczce i skrzyni, rzucali piłeczkami do celu, przeskakiwali nad płotkami, czołgali się oraz pokonywali slalom z piłeczką od tenisa stołowego.

Odnotujmy w tym miejscu, że wśród dziewcząt najszybsza okazała się Nikola Łysińska, wyprzedzając Marię Dyc i Amelię Danek. Wśród chłopców triumfował Bartłomiej Jędryczka, wyprzedzając Kacpra Krawca i Nikodema Sudera.

Gdy emocje sportowe dobiegły końca, uczniowie witający wiosnę udali się do auli szkolnej, w której miał miejsce dalszy ciąg zabawy przeprowadzonej przy współpracy Weroniki Krzyżyńskiej przez Alicję Biegała.

Najpierw rozstrzygnięto konkurs na najbardziej oryginalne przebranie. Wyboru spośród dwanaściorga przedstawicieli ze wszystkich klas dokonał pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Decyzją jednoosobowego jury tytuł najbardziej oryginalnie przebranej osoby trafił do Marty Danielczak. Drugie miejsce we wspomnianej zabawie przypadło ex aequo Nadii Paszkowiak i Łukaszowi Szczepaniakowi.

Kilka minut później odbył się konkurs wiedzy o wiośnie, który w znacznym stopniu przygotowały Zofia Smektała i Klaudia Wróblewska. Poszczególne klasy, odpowiadając na pięć pytań, reprezentowali następujący uczniowie: Ewelina Kaczmarek (IV a), Oliwia Demska (V a), Krystian Pakosz (VI a), Maja Szepe (VI b), Julia Mróz (VII a) i Marta Danielczak (VIII a). Zwycięzcami konkursu, odpowiadającymi bezbłędnie na każde z pytań, zostały Ewelina, Julia i Maja.

Wszyscy wiemy, że poczucie humoru stanowi potężny mechanizm obronny przed wieloma przykrymi emocjami. Po prostu śmiech to zdrowie. Z pewnością przekonali się o tym zgromadzeni w auli szkolnej uczniowie, którzy śmiejąc się, oklaskiwali siedmioro czwarto-i piątoklasistów, uczestników konkursu na jak najlepszą interpretację opowiadanych przez siebie dowcipów. W tej zabawie do rywalizacji przystąpili Amelia Danek, Jakub Dudkowiak, Stanisław Kaźmierczak, Hubert Kluczyk, Maja Nowak, Martyna Nowak i Zofia Smektała. Zdaniem dwuosobowego jury (p. Aneta Kędzierska i p. Marta Kwiatkowska) z największym talentem aktorskim zaprezentowane przez siebie dowcipy zinterpretowała Martyna. Drugie miejsce zajął Jakub. Na trzecim miejscu uplasowała się Zosia.

Gdy rozbawiona publiczność nagrodziła brawami uczestników konkursu na najlepszą interpretację dowcipów, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego zaprosiły na scenę cztery dwuosobowe drużyny, które przystąpiły do zabawy polegającej na jak najszybszym i poprawnym rozwiązaniu rebusu o tematyce wiosennej. Poszczególne drużyny utworzyli: Weronika Leonarczyk i Klaudia Wróblewska, Jakub Etynkowski i Krystian Majewski, Filip Danek i Antoni Kaczmarek oraz Marta Gościniak i Zuzanna Jankowiak. Rozwiązanie każdego rebusu to fantastyczny trening logicznego myślenia i wnioskowania. Z tą umiejętnością najlepiej poradzili sobie Antoni i Filip.

Do udziału w ostatniej już konkurencji Alicja i Weronika ponownie zaprosiły cztery dwuosobowe drużyny, których zadaniem było rozwiązanie krzyżówki o tematyce wiosennej. Rozwiązując krzyżówkę, rozwijamy koncentrację, uwagę, pamięć oraz logiczne myślenie. Tym razem do rywalizacji przystąpili uczniowie: Agata Pietras i Lena Wróblewska, Nikodem Juskowiak i Mikołaj Markowski, Julia Nyc i Wiktoria Serwatka oraz Zuzanna Kozłowska i Blanka Skrzypczak. Wspomnianą krzyżówkę najszybciej rozwiązały, zostając laureatkami konkursu, Blanka i Zuzanna.

Warto w tym miejscu odnotować, że wszyscy uczestnicy odbywających się w auli szkolnej przygotowanych przez Samorząd Uczniowski konkursów otrzymali nagrody, którymi były wielkanocne smakołyki oraz najprzeróżniejsze kredki, farby, pisaki, notesy i długopisy.

Uroczystość, podczas której społeczność najstarszych klas Szkoły Podstawowej w Żytowiecku powitała wiosnę, zakończyła Alicja Biegała, dziękując wszystkim za wspólną zabawę, życząc przy okazji i uczniom, i nauczycielom samych słonecznych wiosennych dni.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: