Co roku Samorząd Uczniowski dokłada wielu starań, by dla społeczności Szkoły Podstawowej w Żytowiecku walentynki były wyjątkowym dniem.

Już w poniedziałek 5 lutego 2024 roku w holu szkoły stanęła walentynkowa skrzyneczka, do której przez kilka dni można było wrzucać pełne ciepła kartki walentynkowe.

Spośród przybyłych do szkoły w piątek 9 lutego 2024 roku siedemdziesięciorga ośmiorga uczniów klas IV-VIII, sześćdziesięcioro troje miało na sobie ubrania w kojarzonych z miłością, radością i energią do działania kolorach czerwonym i różowym.

Tego też dnia uczennice i uczniowie z niecierpliwością wyczekiwali na przyjście do klasy walentynkowego listonosza przynoszącego kartki walentynkowe od anonimowych adoratorek i adoratorów. Tak też się stało podczas drugiej i trzeciej godziny lekcyjnej, gdy do uczniów klas I-VIII dotarło aż sto jeden walentynek, w tym czterdzieści dwie walentynki dla piątoklasistów. Ponadto jedenaście kartek walentynkowych trafiło do rąk nauczycieli i pracowników szkoły.

Druga odsłona żytowieckich obchodów najsympatyczniejszego i najbardziej romantycznego święta na świecie odbyła się podczas lekcji wychowawczej w udekorowanej przez Amelię Bujak, Martę Karolczak i Łukasza Szczepaniaka auli szkolnej. Przygotowali ją Alicja Biegała, Weronika Krzyżyńska, Nikodem Suder, Kinga Szafraniak i Maja Szepe.

Na scenie pojawiły się dwie sześcioosobowe drużyny: dziewcząt i chłopców. Płeć piękniejszą reprezentowały: Zofia Smektała (IV a), Nikola Łysińska (V a), Nikola Serwatka (VI a), Klaudia Wróblewska (VI b), Maria Dyc (VII a) i Marta Danielczak (VIII a). Reprezentantami chłopców zostali: Jakub Dudkowiak (IV a), Fabian Nowacki (V a), Bartłomiej Becela (VI a), Krystian Majewski (VI b), Jan Buliński (VII a) i Filip Danek (VIII a). Dwuosobowe jury utworzyli pan dyrektor Mariusz Kędzierski i nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka.

Obie drużyny uczestniczące w turnieju walentynkowym, bawiąc się, rywalizowały w ośmiu konkurencjach. Pierwsza z nich polegała na jak najszybszym przeliczeniu pieniążków znajdujących się w pudełku. Następnie przedstawiciele drużyn poproszeni zostali o rozpoznanie swoich konkurentów. Aby jednak utrudnić wspomniane zadanie, rozpoznawanie kolegów lub koleżanek odbywało się z zamkniętymi oczami.

Sporo śmiechu wywołała trzecia konkurencja. Oto bowiem przedstawiciele obu drużyn, posiłkując się odpowiednimi argumentami, mieli przekonać swego tatę, w rolę którego wcielił się niezawodny p. Łukasz Kubeczka, aby po domówce pozwolił im przenocować u kolegi lub koleżanki.

W kolejnych dwóch konkurencjach uczestnicy turnieju walentynkowego mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami manualnymi i sportowymi. Najpierw przedstawiciele obu drużyn starali się wyciąć z czerwonego papieru duże i jak najładniejsze serduszka walentynkowe. Następnie zadaniem i dziewczyn, i chłopaków było sprawne i równomierne wykonywanie przysiadów: pięciu przez dziewczyny i dziesięciu przez chłopaków.

W szóstej konkurencji każda z drużyn mogła zaimponować publiczności znajomością języków obcych. Uczestnicy zabawy pięciokrotnie, w różnych językach usłyszeli słowo: kocham cię. Ich zadaniem było następnie wskazanie języka obcego, w którym to fantastyczne słowo zostało wypowiedziane.

W przedostatniej konkurencji sprawdzona została wiedza uczestników zabawy o walentynkach. Tym razem każda z drużyn usłyszała pięć informacji dotyczących historii lub sposobów obchodzenia walentynek pod każdą szerokością geograficzną, by po chwili odpowiedzieć na sformułowane na ich podstawie pytania.

Ostatnie z zadań sprawdziło spostrzegawczość rywalizujących dziewczyn i chłopaków. Tym razem do zabawy zaproszeni zostali przedstawiciele publiczności. Drużyna dziewcząt poproszona została o wskazanie, w jakiej kolejności ustawili się chłopcy, a drużyna chłopców, w jakiej kolejności ustawiły się dziewczyny.

Gdy turniej walentynkowy dobiegł końca, na scenę poproszony został pan dyrektor, by ogłosić wyniki zabawy. Po chwili okazało się, że zwycięzcami przygotowanego przez Samorząd Uczniowski turnieju walentynkowego zostali chłopcy, którzy zaledwie jednym punktem wyprzedzili dziewczęta, które również przez publiczność nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Samorząd Uczniowski postanowił także uhonorować dziewczynę i chłopaka z klas IV-VIII, którzy otrzymali najwięcej kartek walentynkowych. Emocje sięgnęły zenitu, gdy poproszony przez przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego pan dyrektor otworzył dwie koperty, ogłaszając, że w roku 2023/2024 królową walentynek została Blanka Skorupka z klasy VI b, a zaszczytny tytuł króla walentynek przypadł ex aequo Aleksowi Kaczmarkowi z klasy IV a i Hubertowi Kluczykowi z klasy V a.

Pan dyrektor Mariusz Kędzierski poinformował również, że uczniowie klas IV a i VII a, którzy w piątek 9 lutego bieżącego roku w komplecie pojawili się w murach naszej szkoły ubrani na czerwono lub różowo, po zbliżających się feriach będą w wybranym przez siebie dniu zwolnieni z odpowiedzi ustnej oraz niezapowiedzianych kartkówek.

Walentynki potwierdzają, że każdy z nas chce kochać i być kochanym. Wykorzystujmy więc każdą okazję, aby nawzajem obdarowywać się dobrem, sympatią i życzliwością. Oby tym, którzy posiadają miłość w sercu, udało się choć trochę zmienić nasz świat.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 



Galeria zdjęć: