Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim
Wielkopolska to miejsce, w którym w X wieku, wkraczając na drogę chrześcijaństwa, ze swoimi pasjonującymi dziejami, narodziła się nasza Ojczyzna. To przecież na mapie Wielkopolski odnaleźć można szczycący się mianem najstarszego miasta w Polsce Kalisz oraz założone na siedmiu wzgórzach, uważane przez wielu za pierwszą stolicę państwa polskiego Gniezno.Wielkopolska w niewielkim przecież, sięgającym swą metryką początków XIV wieku Żytowieckiem i ze znajdującą się w nim, z roku na rok coraz piękniejszą i nowocześniejszą szkołą, to nasze miejsce na ziemi, w którym od stuleci najważniejsze są, podziwiane w innych regionach Polski, takie wartości jak niezwykła pracowitość, przedsiębiorczość i gospodarność oraz poszanowanie dla tradycji i konsekwencja w działaniu. My, Wielkopolanie, cenieni jesteśmy także za racjonalizm i pragmatyzm, które przez stulecia pozwalały budować wielkie rzeczy w sposób przemyślany.
I mamy w historii Wielkopolski wspaniałe powstanie, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, dzięki któremu Wielkopolska znalazła się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej. Odnotujmy w tym miejscu, że całkiem niedawno, bo we wtorek 23 listopada 20221 roku Prezydent RP p. Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 października 2021 roku o ustanowieniu 27 grudnia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Szkoła Podstawowa w Żytowiecku, w której bardzo ważne są cztery słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna i Nauka, to placówka oświatowa corocznie na wiele sposobów krzewiąca pamięć o Powstaniu Wielkopolskim. W roku szkolnym 2023/2024 obchody upamiętniające już 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotował p. Krzysztof Blandzi.
W piątek 5 stycznia 2024 roku w holu szkoły pojawiła się okolicznościowa wystawa. W jej środkowej części znalazło się osiemnaście fotografii ukazujących sposoby kultywowania tradycji i pamięci Powstania Wielkopolskiego przez społeczność żytowieckiej szkoły w minionych latach. Z kolei po lewej i prawej stronie wspomnianej wystawy na opracowanych przez Instytut Pamięci Narodowej dwunastu planszach zamieszczone zostały informacje o najważniejszych bitwach i wydarzeniach mających miejsce podczas zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Tego samego dnia oraz w poniedziałek 8 stycznia 2024 roku uczniowie kilku starszych klas w formie prezentacji multimedialnej zapoznani zostali z przebiegiem możliwego dzięki determinacji i konsekwencji Wielkopolan zwycięskiego powstania.
We wtorkowy poranek 9 stycznia 2024 roku piętnaścioro siódmoklasistów, miłośników naszej małej Ojczyzny, wybrało się wraz z wychowawcą na żytowiecki cmentarz, by upamiętnić lokalnych powstańców i zapalić lampki na ich mogiłach. Uczniowie uczęszczający do klasy siódmej zapoznani zostali wówczas między innymi z sylwetką żytowieckiego powstańca Leona Włodarczaka – dowódcy kompanii gostyńskiej, współorganizatora odcinka „Pawłowice”.
Tego samego dnia podczas czwartej i piątej godziny lekcyjnej w sali nr 14 najpierw czwarto – i piątoklasiści, a następnie uczniowie klasy VI b oraz siódmoklasiści wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Gabrielem Roszakiem – poetą i pisarzem będącym autorem kilkunastu książek, popularyzatorem gwary poznańskiej, regionalistą i miłośnikiem historii.
Pan Gabriel Roszak zachęcał żytowieckich uczniów do czytania książek, bo to one przecież kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają w kulturze. Prelegent zachęcał także dzieci i młodzież do poznawania historii swoich przodków, nagrywania lub spisywania wspomnień swoich dziadków lub pradziadków. Przecież takie osoby to skarb, prawdziwa kopalnia pamięci, wiedzy i doświadczenia, po prostu „żywe kroniki”.
Pochodzący ze Skoraszewic poeta, zapoznał zebranych z fragmentami swojej twórczości, wśród której znalazły się także wiersze poświęcone mieszkańcom Skoraszewic – uczestnikom Powstania Wielkopolskiego.
Pan Gabriel Roszak zapoznał także uczestników spotkania z przebiegiem wizyty w Skoraszewicach w listopadzie 1924 roku Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, męża stanu, którego przyjazd do Poznania 26 grudnia 1918 roku bezpośrednio przyczynił się do wybuchu następnego dnia Powstania Wielkopolskiego.
Przybyły do Żytowiecka poeta, wyjaśnił również dzieciom, jakie zadania upamiętniające Powstanie Wielkopolskie realizuje działające w Rydzynie Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Ponadto p. Gabriel Roszak rozlosował wśród żytowieckich uczniów kilkanaście egzemplarzy swoich książek.
We wspomnianym spotkaniu autorskim uczestniczyła także nauczycielka muzyki p. Zofia Przewoźna, która między innymi opowiedziała uczniom o swoim dziadku – Powstańcu Wielkopolskim.
Z kolei w bardzo mroźną, ale słoneczna środę 10 stycznia 2024 roku dwadzieścioro czwartoklasistów i dwadzieścioro troje piątoklasistów wybrało się na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Uczestnikami wycieczki, fascynującej podróży w czasie, opiekowali się organizator żytowieckich obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego p. Krzysztof Blandzi oraz wychowawczynie wspomnianych klas: prawnuczka powstańca p. Laura Pazdaj i p. Anna Piasecka.
Po przyjeździe do Lusowa czwarto – i piątoklasiści najpierw udali się na miejscowy cmentarz, aby przy grobie generała Józefa Dowbor Muśnickiego oddać hołd dowódcy Powstania Wielopolskiego. Co ciekawe, u podnóża wspomnianego grobu stanęły dwie urny z ziemią katyńską i palmirską, miejsc, gdzie córki generała Janina i Agnieszka oddały podczas II wojny światowej swoje życie za Ojczyznę.
Później pielęgnujący pamięć o zwycięskim powstaniu z lat 1918-1919 uczniowie ze szkoły w Żytowiecku niemal dwie godziny spędzili w siedzibie Muzeum Powstańców Wielkopolskich, w którym historią Powstania Wielkopolskiego oraz sylwetką generała Józefa Dowbor Muśnickiego zapoznali ich panowie Grzegorz i Maciej.
Podczas niezwykle interesującej prelekcji dzieci między innym poznawały umundurowanie i uzbrojenie powstańców. Uczniowie z uwagą przyglądali się także licznym fotografiom, sztandarom i medalom oraz pokazowym egzemplarzom broni z omawianego okresu. Uwagę dzieci zwróciło również dedykowane matkom, których synowie polegli w powstaniu, odznaczenie „Wielkopolska Matkom Poległych”.
Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie ma dla nas, Wielkopolan, szczególne znaczenie. Daje powód do dumy i satysfakcji z tego, co zrobili nasi przodkowie. Przecież uczestnikami walk powstańczych byli nasi przodkowie, a pamięć o ich bohaterskich czynach z należytą czcią i pieczołowitością kultywowana jest w naszych rodzinach.
Również w Szkole Podstawowej w Żytowiecku od lat pielęgnowana jest pamięć o tym zwycięskim zrywie. Także w przyszłości dokładajmy starań, aby wiedza o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim stała się powszechna również wśród młodego pokolenia.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi