Żytowieckie Boże Narodzenie
Jak nasza piękna Ojczyzna długa i szeroka w piątek 22 grudnia 2023 roku w tysiącach polskich szkół zapanowała wyjątkowa, związana ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, atmosfera.Również w Szkole Podstawowej w Żytowiecku i w salach lekcyjnych, i na korytarzach czuło się niepowtarzalny zapach świąt, a serca nauczycieli i uczniów wypełnione zostały radością spowodowaną wspólnym przeżywaniem z pewnością najbardziej oczekiwanych świąt w całym roku.
Upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa Boże Narodzenie to przede wszystkim czas miłości, wybaczenia, wyciągania do siebie nawzajem ręki oraz spotkania z ludźmi, których kochamy.
Już od samego rana odświętnie ubrani uczniowie i nauczyciele przystąpili w swych salach lekcyjnych do przygotowywania klasowych wigilii. Raz po raz spoglądano w kierunku przystrojonych choinek, pod którymi na wszystkich oczekiwały przyniesione wcześniej przez gwiazdora prezenty.
W końcu poszczególne klasy tak jak co roku przystąpiły do swych wigilii. Łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia, a zza niektórych drzwi słychać było dźwięki kolęd. No i ten niezapomniany dreszcz emocji towarzyszący odbieraniu prezentów, gdy z torebki lub papieru wyłoniło się coś, o czym młody człowiek naprawdę marzył.
Warto także odnotować i to, że siódmo – i ósmoklasiści, którzy niedawno w gnieźnieńskim teatrze oglądali inscenizację „Opowieści wigilijnej”, tym razem wspólnie w sali nr 14 obejrzeli fragmenty filmowej adaptacji ukazującej piękno i niezwykły charakter świąt Bożego Narodzenia książki napisanej przez Karola Dickensa.
Kiedy projekcja filmu oraz klasowe wigilie dobiegły końca, najpierw uczniowie klas I-IV, a następnie ich koleżanki i koledzy z klas V-VIII udali się do auli szkolnej, której remont zakończył się przed kilkoma dniami, by obejrzeć przedstawienie jasełkowe. Co ciekawe, mija właśnie osiemset lat od chwili, gdy ich pomysłodawca św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku po raz pierwszy zaprezentował je w Greccio, odtwarzając wydarzenia z Betlejem.
Tegoroczne przedstawienie jasełkowe przygotowały p. Marta Kwiatkowska oraz wychowawczyni drugoklasistów p. Ewa Łuczak. Dzięki perfekcyjnie odgrywającym swoje role uczniom klasy II a, widzowie bardzo wyraźnie odczuli magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Na scenie ujrzeliśmy między innymi Maryję z Józefem, w role których wcielili się Julia Smektała i Wojciech Szczepaniak. W roli narratora wystąpił Tobiasz Sobecki a Trzech Króli zagrali Filip Bartlewski, Cezary Demski i Cezary Klupsch.
W przedstawieniu jasełkowym nie może zabraknąć muzyki oraz śpiewu. Dzięki przygotowanym przez p. Zofię Przewoźną szkolnym chórzystkom oraz małym artystom z klasy drugiej publiczność wysłuchała kilku kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Wśród nich były między innymi takie utwory jak „Anieli w niebie śpiewają”, „Biały śnieg” oraz pastorałka „Dnia jednego o północy”, w której partie solowe zaśpiewali drugoklasiści: Igor Berger, Nadia Krzywy i Kalina Stachowiak.
Na scenie pojawiło się także pięć trzecioklasistek, w wykonaniu których publiczność ujrzała i oklaskiwała „Taniec aniołów”. Małe artystki do występu przygotowała wychowawczyni p. Karolina Duda-Małysiak.
Jakże ubogie byłyby święta Bożego Narodzenia bez śpiewanych na melodię poloneza, oberka lub krakowiaka kolęd i pastorałek. Są przecież one nieodłącznym elementem bożonarodzeniowej tradycji. Przede wszystkim pozwalają nam wyrazić radość z narodzin Chrystusa. Przed niemal dwustu laty podczas wykładów na paryskiej Sorbonie opowiadał o nich studentom Adam Mickiewicz.
Nic więc dziwnego, że nauczycielka muzyki p. Zofia Przewoźna zaprosiła uczniów do udziału w szkolnym konkursie śpiewania kolęd. Wzięło w nim udział czworo wokalistów z klas V a i VI a: Zuzanna Jankowiak („Dzisiaj w Betlejem”), akompaniujący sobie na fortepianie Hubert Jankowski („Wśród nocnej ciszy”), Weronika Krzyżyńska („Gdy śliczna Panna”) i Nikola Łysińska („Pójdźmy wszyscy do stajenki”). Jury, które tworzyły p. Aneta Kędzierska i p. Marta Kwiatkowska pierwsze miejsc przyznało … wszystkim uczestnikom konkursu.
Podczas trwających w szkole w Żytowiecku zajęć wychowawczych poświęconych Bożemu Narodzeniu do wspólnego świętowania w formie zabawy uczniów klas IV-VIII zaprosił również Samorząd Uczniowski. Jego przedstawiciele: prowadząca tę część uroczystości Alicja Biegała oraz Marta Gościniak, Weronika Krzyżyńska, Julia Mróz, Nikodem Suder, Kinga Szafraniak oraz Maja Szepe najpierw zaprosili wspomniane klasy do udział w konkursie na najbardziej oryginalne przebranie przedstawiciela klasy za gwiazdora. Poszczególne klasy reprezentowali: Emil Juskowiak (IV a), Adrian Majewski (V a), Dawid Karpiński (VI a), Jakub Bujak (VI b), Mikołaj Mikołajczak (VII a) i Nadia Paszkowiak (VIII a). Zdaniem dwuosobowego jury (ponownie p. Aneta Kędzierska i p. Marta Kwiatkowska) najbardziej oryginalne przebranie za gwiazdora zaprezentowała reprezentantka klasy ósmej.
Następnie na scenie pojawili się przedstawiciele dwóch czteroosobowych drużyn rywalizujących w przygotowanym przez Samorząd Uczniowski turnieju świątecznym. Drużynę „Mikołajów” tworzyli: Oliwia Demska (V a), Nikodem Gunia (VII a), Hubert Jankowski (VI a) i Lena Wróblewska (IV a). Z kolei w drużynie „Reniferów” znaleźli się Jan Buliński (VII a), Amelia Danek (V a), Marta Danielczak (VIII a) i Antoni Kaczmarek (VI b).
Każda z drużyn zmierzyła z pięcioma konkurencjami. W pierwszej z nich „Mikołaje” i „Renifery” bezbłędnie rozwiązali kalambur o tematyce świątecznej oraz zimowej. Uczestnicy zabawy rozpoznawali także zaprezentowane na fotografiach potrawy świąteczne. Obie drużyny poproszone zostały także o zaśpiewanie fragmentu wybranej przez siebie kolędy. Sporo śmiechu na widowni wywołała również konkurencja polegająca na rozpoznawaniu z zawiązanymi oczyma smaku zjedzonej potrawy. Okazało się także, że „Mikołaje” i „Renifery” posiadają dużą wiedzę o nadchodzących świętach, co ujawnił ich udział w quizie o Bożym Narodzeniu.
Po podliczeniu punktów okazało się, że drużyna „Mikołajów” zgromadziła ich dwadzieścia. Na koncie drużyny „Reniferów” było ich szesnaście.
Gdy przygotowany przez Samorząd Uczniowski konkurs oraz turniej świąteczny dobiegły końca, pan dyrektor Mariusz Kędzierski złożył uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły życzenia bożonarodzeniowe.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi