W słoneczne i początkowo bardzo ciepłe niedzielne popołudnie 14 maja 2017 roku w Poniecu po raz pierwszy w historii odbyła się gra miejska zatytułowana „Poniecki Wehikuł Czasu”. Jej organizatorami były Gminne Centrum Kultury w Poniecu, Gmina Poniec, Związek Harcerstwa Polskiego w Poniecu oraz p. Grzegorz Wojciechowski – doktor historii, w latach 1984-2015 charyzmatyczny nauczyciel tego przedmiotu w ponieckich szkołach i p. Damian Płowy – również historyk, doktorant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

         Pośród siedemnastu zespołów uczestniczących w grze, pięć reprezentowało ZSSPiG w Żytowiecku. Drużynę o nazwie „Złote gwiazdy” reprezentowali: Natalia Andrzejewska, Jakub Kędzierski z ponieckiego przedszkola, Maria Markowska, Arkadiusz Włodarczyk, Lena Żurek oraz p. Aneta Kędzierska i p. Ewa Łuczak. Z kolei w składzie „Złotej brygady” znaleźli się Zachariasz Harendarz, Ksawery Kędzia, Maksymilian Kmiecik, p. Monika Brodziak oraz p. Małgorzata Harendarz. Również z drugoklasistów składała się drużyna o nazwie „Wiercipięty” w składzie: Damian Krzyżyński, Julia Kurasiak, Filip Małysiak, Laura Ratajska, Szymon Wojtaszyk oraz p. Karolina Duda-Małysiak. Reprezentację klasy szóstej, o nazwie „FC Łokieto”, wraz z wychowawczynią p. Lidią Wróblewską, stanowili Adam Hasiński, Kacper Łopiński, Oliwier Małysiak, Dawid Mikołajczak i Paweł Nowak. Natomiast w gronie gimnazjalistów, którymi opiekował się p. Krzysztof Blandzi, znaleźli się Kacper Macedoński, Oskar Majewski, Kornelia Markowska, Szymon Paszkowiak, Jan Przewoźny i Kacper Sierleja.

         Z kronikarskiego przyzwyczajenia odnotujmy również nazwy pozostałych drużyn uczestniczących w naprawdę udanej grze miejskiej zatytułowanej „Poniecki Wehikuł Czasu”: „Grubasy”, „Lasówka Team”, „Sowy”, „Łorkiestra Poniec”, „Tadeusz Urbaniak Fan Club”, „Paciaciaki”, „W&W”, „Dudusie”, „Big explorers”, „Gumisie”, „Wilczki” i „Drużyna liderów”.

          Niedzielna gra miejska polegała na przejściu wyznaczonej na otrzymanej mapie trasy i wykonaniu określonych zadań w dziesięciu miejscach. Uczestnicy zabawy spotykali na nich różne postacie związane z przeszłością Ponieca. Między innymi Burmistrz Ponieca p. Jacek Widyński wystąpił w roli przedwojennego burmistrza. W rolę Marcina Ponieckiego – byłego starostę generalnego Wielkopolski wcielił się p. Grzegorz Wojciechowski. Wybitnym dowódcą wojskowym a zarazem królem szwedzkim Karolem XII został w niedzielne popołudnie p. Damian Płowy. W roli nadzorcy targowiska wystąpił p. Maciej Malczyk, na co dzień dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Poniecu. Dyrektor szkoły w Żytowiecku p. Mariusz Kędzierski podczas gry miejskiej wcielił się w rolę Jana Mycielskiego, właściciela majątku Wydawy pod Poniecem, z zamiłowania artysty malarza.

         Uczestniczące w grze miejskiej drużyny podczas spaceru po mieście kolejno układały z puzzli obraz przedstawiający poniecki zabytek, ponadto układały rymowany tekst, wpisywały w odpowiednie miejsca na mapie brakujące nazwy miejscowości, poszukiwały skarbu, ustawiały na mapie bitwy sasko-szwedzkiej z 1704 roku pionki symbolizujące pozycje wyjściowe wojsk szwedzkich i saskich, z rozsypanki wyrazów układały tekst w językach polskim i niemieckim, malowały wylosowaną przez siebie znaną budowlę Ponieca oraz dopasowywały nazwy zawodów rzemieślniczych do rysunków odpowiednich przedmiotów. Ostatnim zadaniem, poprzedzonym dokonaniem prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, było rozwiązanie quizu podsumowującego zdobytą podczas zabawy wiedzę.

         Podsumowanie gry miejskiej „Poniecki Wehikuł Czasu” odbyło się podczas krótkiego pikniku historycznego odbywającego się na terenie dawnego szpitala, a obecnie Przedszkola Samorządowego w Poniecu.

         Po podliczeniu punktów okazało się, że zwycięzcą zabawy została drużyna składająca się z rodzin państwa Wojciechowskich i Wrotyńskich o nazwie „W&W”. Organizatorzy gry miejskiej rozlosowali również pośród uczestników zabawy nagrody rzeczowe. Los uśmiechnął się do p. Lidii Wróblewskiej i p. Krzysztofa Blandziego oraz żytowieckich uczniów, wśród których znaleźli się między innymi Maria Markowska, Szymon Wojtaszyk, Paweł Nowak, Adam Hasiński, Kacper Macedoński, Oliwier Małysiak i Dawid Mikołajczak.

         Niedzielna gra miejska, w przygotowanie której jej organizatorzy naprawdę włożyli sporo serca, stanowi doskonały przykład żywej lekcji historii. Każdy z nas, bez względu na wykształcenie lub wykonywany zawód może zapisać się złotymi zgłoskami w historii swojej małej Ojczyzny. Do takich osób należały postaci, których historię poznali uczestnicy gry miejskiej: XV-wieczny dworzanin królewski Marcin Poniecki, ceniona za patriotyzm ziemiańska rodzina Mycielskich na czele z Janem, który walcząc w powstaniu listopadowym oddał życie za Ojczyznę oraz niezwykły poniecki proboszcz ksiądz Jan Respądek, który zainicjował i w dużej części sfinansował wybudowany w 1888 roku katolicki szpitali w Poniecu.

         Miejmy nadzieję, że zorganizowana z myślą o dobrej zabawie gra miejska „Poniecki Wehikuł Czasu” będzie kontynuowana w przyszłości.

 

Tekst: Krzysztof Blandzi

Foto: Krzysztof Blandzi oraz Mariusz Kędzierski (x1)



Galeria zdjęć: