Niewątpliwie lubińskie międzyszkolne andrzejki to wydarzenie, które obrosło legendą. Czekamy przecież na nie cały rok.

Aby coraz dłuższa historia wspomnianych zabaw nie utonęła w morzu niepamięci, choć w telegraficznym skrócie przywołajmy kilka faktów i ciekawostek z minionych lat.

Początkowo zabawy andrzejkowe w Lubiniu odbywały się w przyszkolnym schronisku. Tak było między innymi w czwartek 21 listopada 2002 roku.

Rok później, we wtorek 18 listopada 2003 roku międzyszkolne andrzejki po raz pierwszy odbywały się w lubińskiej sali gimnastycznej. Co ciekawe, oprócz gospodarzy w zabawie wzięło udział trzydzieścioro czworo uczniów z Żytowiecka i siedmioro gimnazjalistów z … Krobi.

Z kolei podczas andrzejek odbywających się przed dziesięcioma laty – w poniedziałek 25 listopada 2013 roku obchodzono piętnastolecie przyjaźni pomiędzy obiema szkołami. Na stole pojawił się przepyszny tort z piętnastoma świeczkami. Ponadto w przepysznych pączkach ukryte zostały wróżby andrzejkowe, a do wysłuchania fantastycznego koncertu zaprosił wszystkich prowadzony przez p. Annę Marszewską zespół „Semplicze”.

Rok później, w czwartkowe popołudnie 20 listopada 2014 roku uczestników międzyszkolnych andrzejek powitali dyrektorzy obu szkół: p. Beata Zborowska i p. Mariusz Kędzierski.

Hitem andrzejek mających miejsce we wtorkowe popołudnie 26 listopada 2019 roku była nieśmiertelna „Belgijka”, nawiązujący do muzyki celtyckiej taniec, który wspólnie zatańczyli i uczniowie, i opiekunowie. Wspomniane andrzejki odbywały się dokładnie w sto sześćdziesiątą czwartą rocznicę śmierci Adama Mickiewicza – Patrona Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubiniu.

W roku szkolnym 2022/2023 listopadową zabawę andrzejkową zastąpiła styczniowa zabawa karnawałowa. Stało się tak dlatego, że przed rokiem w piątek 25 listopada 2022 roku szkoła w Lubiniu świętowała jubileusz 25-lecia rozbudowy placówki. Zaszczytu reprezentowania żytowieckiej szkoły podczas wspomnianego jubileuszu dostąpili wówczas: pan dyrektor Mariusz Kędzierski, p. Krzysztof Blandzi, Amelia Bartlewska, Antoni Biegała, Lena Duda, Żaneta Włodarczyk i Lena Żurek. Wspomniana, zastępcza zabawa karnawałowa, podczas której było głośno, kolorowo i radośnie, odbyła się w poniedziałkowe popołudnie 9 stycznia 2023 roku.

Z przeszłości powróćmy jednak do teraźniejszości. Tegoroczne międzyszkolne andrzejki w Lubiniu odbyły się w poniedziałkowe popołudnie 20 listopada 2023 roku. Tego właśnie dnia do zaprzyjaźnionej szkoły wybrało się czterdzieścioro troje uczniów: dziewiętnaścioro z klasy IV a, siedem piątoklasistek oraz siedemnaścioro siódmoklasistów.

Uczestnikami wyjazdu opiekowali się: p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Anna Piasecka, higienistka szkolna p. Barbara Dechnik oraz przedstawicielki rodziców uczniów: p. Marta Dyc, która przed laty uczestniczyła w lubińskich andrzejkach jako gimnazjalistka z Żytowiecka oraz p. Ewa Sikorska.

Opiekę nad uczestnikami andrzejek z Lubinia sprawowały p. Klaudia Bilska, p. Marta Bzymek, p. Małgorzata Jędrzejczak-Ryba oraz praktykantki: p. Amelia i p. Martyna.

Gdy o godzinie siedemnastej uczniowie z Żytowiecka dotarli do lubińskiej szkoły, a powitania dobiegły końca, czwarto- i piątoklasiści udali się do sali nr 5 na spotkanie z uczniami klasy piątek, a siódmoklasiści do sali nr 16 na spotkanie z podopiecznymi p. Marty Bzymek.

Zaproszeniem do wspólnej zabawy stała się piękna melodia powitalna zagrana przez piątoklasistów z Lubinia na flażoletach.

Gdy umilkły ostatnie dźwięki melodii, uczniowie z obu szkół przystąpili do wspólnej zabawy. Złożyło się na nią kilka konkurencji, między innymi: jedzenie jabłka bez pomagania sobie rękoma oraz zabawa zatytułowana „Raz, dwa, trzy, baba – jaga patrzy”. Gospodarze zaproponowali także gościom z Żytowiecka udział w andrzejkowych wróżbach. Na papierowym serduszku zapisane zostały imiona dziewcząt oraz chłopców. Każde z dzieci mogło więc poznać imię swej przyszłej żony lub męża.

Również siódmoklasiści dzięki wylosowanym najprzeróżniejszym przedmiotom mogli poznać swą przyszłość.

Pierwszą część pobytu w ZSiPO w Lubiniu zakończył wspólny posiłek, na który składały się m.in. przepyszne placuszki i babeczki.

W końcu wszyscy udali się na salę gimnastyczną, na której do wspólnej zabawy zaprosili wszystkich przedstawiciele klasy ósmej: dwóch Bartoszów oraz Szymon.

  1. międzyszkolnej dyskoteki nie zabrakło także kilku zabaw w klimacie weselnym. Jedna z konkurencji polegała na bardzo uważnym okrążaniu w rytm muzyki krzeseł, których zawsze było o jedno mniej niż uczestników zabawy. Na dany sygnał należało błyskawicznie usiąść. Odpadała osoba, dla której zabrakło krzesła. Za pierwszym razem najsprytniejszymi uczestnikami wspomnianej zabawy okazali się Majka i Samuel z Lubinia, za drugim Jasiek z Żytowiecka. Sporo śmiechu wywołała także zabawa zatytułowana „Wesoła rodzina”.

Niestety, wszystko co piękne, szybko się kończy. Tuż przed godziną dwudziestą nieśmiertelny przebój Elektrycznych Gitar „To koniec” uzmysłowił wszystkim, że kolejna, perfekcyjnie przygotowana przez gospodarzy, międzyszkolna zabawa andrzejkowa dobiegła końca. Kolejna, miejmy nadzieję już za rok.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 



Galeria zdjęć: