Międzyszkolne spotkanie z panem Kleksem
Któż z nas nie pamięta z okresu dzieciństwa bajek oraz wierszy dla dzieci, które wyszły spod pióra Jana Brzechwy, niewątpliwie najsłynniejszego dwudziestowiecznego polskiego bajkopisarza.„Kaczka dziwaczka”, „Tańcowała igła z nitką” oraz „Przygody Pchły Szachrajki” to tylko nieliczne z jego utworów od kilku pokoleń wzruszających najmłodszych czytelników.
Do najbardziej znanych utworów tego bardzo dbającego o swój wygląd zewnętrzny pisarza należy z pewnością seria książek o przygodach Ambrożego Kleksa – wiernego ucznia doktora Paj-Chi-Wo, założyciela jedynej w swoim rodzaju Akademii, niezwykłego nauczyciela, który w bajkowej scenerii uczył swych wychowanków przyjaźni, tolerancji, wzajemnego szacunku oraz radzenia sobie w życiu.
Przerabiający przed kilkoma dniami podczas języka polskiego „Akademię pana Kleksa” czwartoklasiści na kartach omawianej książki ujrzeli taką szkołę, w której z pewnością każdy chciałby się uczyć: pozbawioną ocen i rywalizacji, nadmiaru przedmiotów i niepotrzebnych wiadomości.
Na szczęście pan Kleks, który dla swoich uczniów jest prawdziwym mistrzem i autorytetem, raz po raz opuszcza znajdującą się na samym końcu ulicy Czekoladowej trzypiętrową Akademię, by albo odwiedzić bohaterów innych bajek, albo przybyć do Żytowiecka i spotkać się z dziećmi zdobywającymi wiedzę i umiejętności w naszej szkole.
Po raz pierwszy posiadacz różnokolorowych włosów, mnóstwa piegów na twarzy i bardzo ruchliwego nosa przekroczył mury żytowieckiej szkoły w środę 20 lutego 2013 roku. Kolejne wizyty właściciela ubrania z mnóstwem kieszeni skrywających najprzeróżniejsze skarby miały miejsce w piątek 1 kwietnia 2016 roku, w czwartek 26 października 2017 roku, we wtorek 6 listopada 2018 roku, w środę 20 lutego 2020 roku oraz całkiem niedawno 2 marca 2023 roku podczas odbywającego się w Żytowiecku „Tygodnia z językiem polskim”.
Po raz siódmy pan Kleks, który potrafi się zmniejszać oraz unosić w powietrzu, pojawił się w Żytowiecku w piątkowe przedpołudnie 20 października 2023 roku, by w sali nr 14 spotkać się nie tylko ze wspomnianymi już uczniami klasy czwartej, ale również z przybyłymi do Żytowiecka czternastoma uczniami uczęszczającymi do klasy piątej w zaprzyjaźnionej szkole w Lubiniu. Przyjaciołom z Lubinia towarzyszyła wychowawczyni p. Małgorzata Jędrzejczak-Ryba.
Podczas niemal półtoragodzinnej wizyty założyciel Akademii, w której uczą się wyłącznie chłopcy, których imię rozpoczyna się na literę „A” poprzez wyobraźnię zaprosił uczniów z Żytowiecka i Lubinia do świata baśni i bajek. Trzydzieścioro ośmioro uczniów między innymi leczyło chore sprzęty, odgrywało przeróżne role i układało z guzików klucze do najprzeróżniejszych bajek i baśni.
Pan Kleks przeprowadził również kilka eksperymentów naukowych oraz testów kształtujących i rozwijających pamięć.
Ponieważ uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2023 ustanowiony został Rokiem Mikołaja Kopernika, pan Kleks zaprosił żytowieckich czwartoklasistów i lubińskich piątoklasistów do udziału w konkursie wiedzy o pochodzącym z Torunia astronomie – człowieku, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię.
Aby rozbudzić wśród dzieci pasję do czytania, pan Kleks przeczytał uczestnikom zajęć fragmenty książki Jana Brzechwy, której jest bohaterem. Przecież czytanie to podstawa. Rozwija myślenie, wrażliwość i kompetencje społeczne.
Czwarto- i piątoklasiści z olbrzymią radością przystąpili także do lekcji kleksografii. Na rozdanych przez pana Kleksa arkuszach papieru, zrobili kilka kleksów, składając następnie arkusz na pół, by kleksy porozmazywały się, przybierając najprzeróżniejsze figury zwierząt i postaci.
Nim zorganizowana przez nauczyciela języka polskiego p. Krzysztofa Blandziego wizyta pana Kleksa w żytowieckiej szkole dobiegła końca, założyciel znajdującej się na samym końcu ulicy Czekoladowej Akademii poczęstował uczniów z Żytowiecka i Lubinia cukierkami. Z kolei dzieci z obu zaprzyjaźnionych szkół podziękowały panu Kleksowi gromkimi brawami.
W rolę pana Kleksa podczas swej siódmej już wizyty w Żytowiecku wcielił się poznański aktor p. Piotr Witoń.
W trwającym od niespełna dwóch miesięcy roku szkolnym 2023/2024 było to już trzecie spotkanie uczniów z Żytowiecka i Lubinia. We wrześniu bieżącego roku uczniowie z klas siódmych z obu szkół świętując ćwierćwiecze międzyszkolnej przyjaźni najpierw w Żytowiecku wspólnie wzięli udział w wielu grach i zabawach, głównie sportowych, by po kilku dniach razem z okazji Dnia Chłopaka udać się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną do Pobiedzisk.
Wszystko wskazuje na to, że już w listopadzie uczniowie ze szkoły w Żytowiecku wybiorą się do Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubiniu, by wspólnie bawić się podczas międzyszkolnej zabawy andrzejkowej.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi