Było to wówczas w skali Europy wydarzenie wyjątkowe. W żadnym innym państwie z takim rozmachem nie przystąpiono do reformy edukacji.

Co prawda upadek państwa spowodował, że zrealizowanych zostało tylko część zamierzeń, ale i tak w ramach działalności Komisji Edukacji Narodowej dysponującej funduszami rozwiązanego przez papieża zakonu jezuitów udało się odnowić dwa uniwersytety – w Krakowie i Wilnie. Powołano do życia Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się opracowaniem nowych programów szkolnych oraz wydawaniem podręczników nie tylko dla uczniów, ale i metodycznych dla nauczycieli. Autor jednego z takich podręczników, kaznodzieja, pedagog i działacz oświatowy Grzegorz Piramowicz przekonywał, że nauczyciel musi się kształcić i rozwijać przez całe życie, doskonaląc metody dydaktyczne. Przy okazji w zreformowanych szkołach zastąpiono łacinę językiem polskim.

W wychowaniu z kolei zaczęto stawiać na oświeceniowy, patriotyczny sposób myślenia, mający pomóc w wydźwignięciu kraju z upadku.

Na pamiątkę Komisji Edukacji Narodowej od czterdziestu jeden lat, co roku, tworzący społeczność każdej szkoły uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni właśnie 14 października mają swoje święto.

W roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej w Żytowiecku obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w odnowionej sali gimnastycznej już w piątek 13 października 2023 roku. Przy współpracy wychowawczyń klas pierwszych p. Dominiki Kwaśniewskiej (I a) i p. Małgorzaty Piskorskiej (I b) oraz wychowawczyni klasy III a p. Karoliny Duda-Małysiak przygotowały je wychowawczyni klasy V a p. Laura Pazdaj oraz nauczycielka muzyki p. Zofia Przewoźna.

Swoją obecnością społeczność naszej szkoły zaszczycili emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły w osobach p. Stanisławy Budzyń, p. Barbary Górskiej, p. Bożeny Grzelczak, p. Ewy Perz, p. Janiny Świtalskiej i p. Grażyny Żurczak.

Uroczystość, którą poprowadziły piątoklasistki Alicja Biegała i Zuzanna Jankowiak, rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, który tworzyli siódmoklasiści Kacper Kacprowski, Marta Karolczak i Julia Nyc oraz odśpiewania hymnu państwowego.

Chwilę później uczestników żytowieckich obchodów Dnia Edukacji Narodowej powitał pan dyrektor Mariusz Kędzierski, który złożył całej społeczności szkolnej okolicznościowe życzenia.

Coroczny Dzień Edukacji Narodowej stał się również okazją do wręczenia wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagród Dyrektora Szkoły. Otrzymali je: pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, p. Krzysztof Blandzi, p. Aneta Kędzierska, p. Marta Kwiatkowska, p. Anna Piasecka, p. Małgorzata Piskorska i p. Lidia Wróblewska.

Nagrodami Dyrektora Szkoły uhonorowano również pracowników obsługi i administracji w osobach p. Dąbrówki Bilewicz, p. Doroty Błaszkowskiej, p. Szymona Błaszkowskiego, p. Aleksandry Kędziora i p. Moniki Kozłowskiej.

W części artystycznej obchodów Dnia Edukacji Narodowej publiczności zaprezentowali się trzecio- i piątoklasiści oraz szkolne chórzystki. W rolę pana profesora wcielił się Fabian Nowacki z klasy V a. Dziewczęta z klasy trzeciej w towarzystwie swego kolegi Bartosza Ciesielskiego zatańczyły w rytm muzyki emanującego dobrą energią utworu „Mam supermoce”. Z kolei szkolne chórzystki, podopieczne p. Zofii Przewoźnej, zaśpiewały trzy utwory zatytułowane „Czternastego października”, „Samba dla Pani”, „Nauczycielom”.

Przed kilkoma tygodniami po raz pierwszy próg żytowieckiej szkoły przekroczyło dwadzieścioro dziewięcioro pierwszoklasistów: piętnaścioro z klasy I a i czternaścioro z klasy I b. Podczas tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej podopieczni p. Dominiki Kwaśniewskiej i p. Małgorzaty Piskorskiej oficjalnie przyjęci zostali w poczet żytowieckiej braci uczniowskiej.

Ceremonii, poprzez dotknięcie olbrzymim ołówkiem prawego ramienia pierwszoklasistów, dokonał pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Pierwszaki przyrzekły, że będą kochać swoją Ojczyznę oraz dbać o dobre imię swojej szkoły i klasy. Najmłodsi uczniowie uczęszczający do żytowieckiej szkoły obiecali również, że swoją nauką i zachowaniem będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Oficjalnie przyjęci w poczet uczniów pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Miejmy nadzieję, że każdy dzień spędzony w naszej szkole będzie dla uczniów klas pierwszych interesującą, pełną przygód podróżą, podczas której dzieci z radością przyswajać będą nowe wiadomości i umiejętności.

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Żytowiecku zakończyły wyprowadzenie pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnu szkoły oraz sesja zdjęciowa z udziałem bohaterów dnia – uczniów klas pierwszych.

 

Tekst: Krzysztof Blandzi

Foto: Krzysztof Blandzi i Łukasz Kubeczka (x1)



Galeria zdjęć: