Szkoła w fotografii
19 sierpnia 1839 roku na posiedzeniu Akademii Nauk w Paryżu Francuz Louis Jacques Daguerre publicznie zaprezentował wykonaną przez siebie fotografię ukazującą jedną z paryskich ulic. Ten dzień i to wydarzenia uznaje się dziś za narodziny fotografii.Szczególnie stare fotografie przywołują mnóstwo pięknych i barwnych wspomnień. Tylko zdjęcia pozwalają na zatrzymanie czasu. Naprawdę już nigdy nie będziemy wyglądali tak samo jak w momencie naciśnięcia spustu migawki.
Dużo ponad sto lat temu wiedziała o tym doskonale Helena Modrzejewska – przez wielu uważana za najwybitniejszą aktorkę w historii teatru w Polsce. Jednym z jej zwyczajów było fotografowanie się w swoich licznych kostiumach teatralnych. Miłośnikiem fotografii był także ostatni rosyjski car Mikołaj II. Z zamiłowania fotografem był również błogosławiony Józef Ulma, który pozostawił po sobie mnóstwo znakomitych zdjęć dokumentujących życie swojej rodziny i Markowej, w której mieszkał.
W poniedziałek 11 września 2023 roku na korytarzu szkolnym na trzech tablicach korkowych stanęła przygotowana przez p. Krzysztofa Blandziego wystawa fotograficzna, która na czterdziestu ośmiu zdjęciach w formacie 18 x 24 cm przedstawia najciekawsze wydarzenia mające miejsce w Szkole Podstawowej w Żytowiecku w minionym roku szkolnym.
Wśród prezentowanych zdjęć rzucają się w oczy fotografie przedstawiające żytowieckich uczniów podczas niezapomnianych wycieczek do Wrocławia, Śmiełowa, Rogalina, Szreniawy, Leszna i Zbrudzewa.
Pierwsza w nowym roku szkolnym wystawa udowadnia również, że historii można się uczyć w taki sposób, by można jej było dotknąć w miejscach, w których się działa. Tak więc wśród zaprezentowanych zdjęć nie brak i takich, które ukazują uczniów ze szkoły w Żytowiecku podążających szlakiem powstańców wielkopolskich oraz uczestniczących w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości i Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Sporo zaprezentowanych na wystawie zdjęć pozwala na przywrócenie w pamięci ubiegłorocznych obchodów „Tygodnia z językiem polskim”. Widzimy na nich między innymi pana dyrektora czytającego mity greckie, uczestników konkursu na najładniejszą interpretację fragmentu „Akademii pana Kleksa”, samego profesora Ambrożego Kleksa podczas wizyty w naszej szkole oraz dziesięcioro ósmoklasistów – uczestników konkursu nawiązującego do telewizyjnego teleturnieju zatytułowanego „Jeden z dziesięciu”.
Na zaprezentowanych fotografiach widać także uczestników niezapomnianego komersu, żytowieckiego Bożego Narodzenia oraz świętujących walentynki w kawiarence „Lovelandia”.
Wspomnianą wystawę będzie można obejrzeć w holu szkoły do niedzieli 24 września bieżącego roku.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi