Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Każda szkoła to instytucja, w której uczniowie zdobywają wiedzę o otaczającym świecie, otrzymują możliwość rozwijania swoich pasji, nawiązują relacje koleżeńskie oraz uczestniczą w wydarzeniach integrujących lokalną społeczność.Żytowiecką szkołę, w której nauczyciele stawiają wymagania, ale są wyrozumiali dla uczniów, potrafiąc jednocześnie docenić ich zaangażowanie i pracę, można by porównać do wyrastającego z małego żołędzia dostojnego, rozłożystego dębu, którego olbrzymia korona wytrwale stawia czoła najprzeróżniejszym zjawiskom atmosferycznym.
Od prawie stu dwudziestu sześciu lat, tak jak wspomniany dąb, szkoła w Żytowiecku regularnie kwitnie i wciąż nabiera rumieńców, stając się nowoczesną i przyjazną uczniom placówką.
Z dumą przypomnijmy, że w najstarszej części obecnego budynku szkolnego w Żytowiecku dzwonek po raz pierwszy zabrzmiał 3 listopada 1897 roku. Naszej Ojczyzny nie było wówczas na mapie Europy. Właścicielem majątku w Żytowiecku był Maciej Mielżyński z Łęki Wielkiej, a żytowieckim proboszczem był wielki patriota i bojownik o prawa narodowe ksiądz Stanisław Zingler.
Z biegiem lat szkoła w Żytowiecku piękniała i rozrastała się, mimo że pod koniec stycznia 1945 roku budynek szkoły, w którym rozlokował się oddział wojska niemieckiego stał się celem ataku żołnierzy sowieckich i nieco ucierpiał. W 1950 roku dokonano elektryfikacji szkoły, 18 grudnia 1980 roku nastąpiło uroczyste otwarcie harcówki, a dwa lata później 1 czerwca 1982 roku żytowiecka placówka wzbogaciła się o wielofunkcyjny ogródek dydaktyczny i boisko sportowe. We wrześniu 1983 roku utworzono w Żytowiecku Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Jesienią następnego roku zalano fundamenty. 13 października 1988 roku oddano do użytku rozbudowaną część szkoły. W nowym obiekcie na parterze znalazły się sale lekcyjne dla klas I-IV, a na piętrze gabinety przedmiotowe: fizyczny, biologiczny, matematyczny i językowy. W galerii malarstwa zorganizowano świetlicę dla uczniów, a w łączniku swoje miejsce znalazły szatnie. Dyrektorem naszej szkoły był wówczas bardzo zaangażowany w jej rozbudowę p. Stanisław Kruk.
Powołana do życia w 1995 roku grupa inicjatywna obchodów 100-lecia szkoły, zaproponowała hasło: „Sala gimnastyczna na 100-lecie szkoły”. Stulecie swego istnienia żytowiecka szkoła świętowała 17 października 1997 roku, gdy jej dyrektorem była p. Anna Kotowska. Wspomnianego dnia placówka, do której uczęszczało wówczas 253 uczniów w klasach I-VIII oraz piętnaścioro sześciolatków uczących się w oddziale zerowym, otrzymała imię generała Stefana Roweckiego „Grota”. Przypomnijmy również, że z okazji tak wspaniałego wydarzenia do rąk czytelników nie tylko w Żytowiecku trafiła napisana przez nauczycieli historii p. Krzysztofa Blandziego i p. Małgorzatę Piskorską książka zatytułowana „Opowiemy wam o szkole. Zarys historii szkolnictwa w Żytowiecku w latach 1897-1997”.
Jednak budowa tak długo oczekiwanej w Żytowiecku sali gimnastycznej rozpoczęła się dopiero 17 sierpnia 2005 roku. Kilkanaście miesięcy później, 12 października 2006 roku miała miejsce pamiętna uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej przy Zespole Szkół, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku. Taką właśnie nazwę nosiła wówczas szkoła, której dyrektorem był przed siedemnastoma laty p. Stanisław Ratajski. Od 23 października 2006 roku w nowo wybudowanej sali gimnastycznej zaczęły odbywać się lekcje wychowania fizycznego.
Z kolei przed dwunastoma laty 1 września 2011 roku w ZSSPiG w Żytowiecku nastąpiło oddanie do użytku wielofunkcyjnego boiska sportowego. Dyrektorem naszej szkoły był już wówczas p. Mariusz Kędzierski.
W grudniu 2021 roku oddano do użytku biologiczną oczyszczalnię ścieków, a wraz z początkiem sierpnia 2022 roku rozpoczęła się kolejna, najnowsza rozbudowa żytowieckiej szkoły. W dobudowanym skrzydle szkoły powstały cztery pomieszczenia. Na parterze usytuowane zostały pracownia komputerowa oraz biblioteka. Na piętrze swoje miejsce znalazły sala językowa oraz stołówka z pomieszczeniem cateringowym. Każdą ze wspomnianych sal wzbogaciło nowoczesne wyposażenie. Co również istotne, unowocześniono i rozszerzono monitoring szkolny i radiowęzeł.
Kompleksowym pracom remontowym poddano salę gimnastyczną, na dachu której pojawiła się instalacja fotowoltaiczna. Zmodyfikowano także system ogrzewania i wentylację sali. Poprawiono akustykę oraz zainstalowano nowe nagłośnienie. Wyposażenie żytowieckiej sali gimnastycznej wzbogaciło się także o rozkładane krzesła.
Modernizacji poddano również boisko szkolne, na którym zniesiono bariery architektoniczne, aby w pełni dostosować je dla osób niepełnosprawnych. Z pewnością spędzający na nim przerwy uczniowie będą mogli także wypoczywać na nowych ławkach.
Zewnętrzne powierzchnie ścian budynków szkolnych pokryły nowe elewacje oraz coraz bardziej zyskujące na popularności murale. W niemal całym budynku szkolnym wymieniono pokrycie dachu oraz orynnowanie. Poddasze najstarszej części szkoły poddane zostało termomodernizacji i gruntownemu remontowi. Swoje miejsce znajdą na nim gabinety specjalistyczne oraz pomieszczenia do zajęć pozalekcyjnych.
Jak wynika z informacji zapisanych na tablicy znajdującej się na boisku szkolnym, rozbudowa naszej szkoły dofinansowana została ze środków rządowego funduszu inwestycji lokalnych. Wspomniane dofinansowanie wyniosło 2 200 000 złotych, a całkowita wartość inwestycji to 5 588 889,97 złotych.
A tymczasem po siedemdziesięciu dwóch dniach zakończyły się wakacje. Zawsze jednak to, co się kończy, jest początkiem czegoś nowego. W poniedziałek 4 września 2023 roku w całej Polsce 4 660 000 uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny. W tym gronie znalazło się również sto siedemdziesięcioro pięcioro uczniów uczęszczających do żytowieckiej szkoły.
Pora więc, choć w telegraficznym skrócie, przedstawić przebieg odbywającej się nie jak co roku przed południem, lecz wyjątkowo po południu uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego połączonego z oddaniem do użytku rozbudowanej i wyremontowanej części szkoły.
O godzinie szesnastej wszystkie drogi prowadziły do Żytowiecka. Skorzystało z nich wielu znakomitych gości, wśród których znaleźli się między innymi minister pracy i polityki socjalnej p. Marlena Maląg, poseł, sekretarz Stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą p. Jan Dziedziczak, kilku zacnych parlamentarzystów, przedstawiciele władz oświatowych, samorządowcy na czele z Burmistrzem Ponieca p. Jackiem Widyńskim, dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Poniec oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy żytowieckiej szkoły. Drogę do sali gimnastycznej przybyłym gościom wskazywały hostessy, którymi były Maria Dyc, Zuzanna Kozłowska, Jesica Szepe i Maja Szepe.
Trwająca prawie dwie godziny uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły. Poczet sztandarowy tworzyli siódmoklasiści: Kacper Kacprowski, Marta Karolczak i Julia Nyc.
Gdy uczestnicy uroczystości odśpiewali przy dźwiękach Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ponieca hymn państwowy, sekretarz gminy Poniec p. Marcin Pazdaj poprosił do mikrofonu dyrektora szkoły p. Mariusza Kędzierskiego, który zapoznał przybyłych gości z etapami rozbudowy naszej szkoły oraz jej osiągnięciami.
Kolejno przemawiający goście, na czele z panią minister, życzyli pedagogom sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, a uczniom zapału do nauki, motywacji i wytrwałości, aby zdobywana przez nich wiedza stała się trampoliną do osiągnięcia sukcesów, a środowisko szkolne bezpiecznym miejscem, do którego z radością będą uczęszczać.
Tegoroczną inaugurację roku szkolnego uświetnił także kilkunastominutowy występ muzyków reprezentujących wspomnianą już Dziecięco-Młodzieżową Orkiestrę Dętą.
Część oficjalna rozpoczęcia roku szkolnego zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły i wyprowadzeniem sztandaru. Wówczas najważniejsi uczestnicy uroczystości udali się przed nowo wybudowane skrzydło szkoły, by dokonać uroczystego przecięcia wstęgi. Wspaniale prezentujący się obiekt poświęcił żytowiecki proboszcz, ksiądz Robert Ławniczak. Kolorytu tej części uroczystości dodali wspaniale prezentujący się w strojach ludowych Alicja Biegała, Roksana Kacprowska, Weronika Krzyżyńska i Fabian Nowacki.
Nim zacni goście przekąsili małe co nieco i opuścili mury naszej szkoły, zostali po niej oprowadzeni przez pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi