Do wspomnianego egzaminacyjnego maratonu przystąpiło także trzydzieścioro ośmioro żytowieckich ósmoklasistów (dwadzieścioro z klasy VIII a i osiemnaścioro z klasy VIII b).

Pierwszego dnia uczniowie klas ósmych pisali egzamin z języka polskiego. W Szkole Podstawowej w Żytowiecku odbywał się on w salach oznaczonych numerami: pięć, sześć i czternaście. Arkusz egzaminacyjny, na rozwiązanie którego zdający mieli sto dwadzieścia minut, zawierał zadania zamknięte oraz wymagające sformułowania własnych odpowiedzi zadania otwarte. Wśród tych ostatnich znalazły się do wyboru rozprawka i opowiadanie.

Temat pierwszego wypracowania, które napisało ośmioro żytowieckich uczniów z klasy VIII a i siedemnaścioro z klasy VIII b brzmiał: „Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko”.

Temat drugiego wypracowania, które napisało dwanaścioro uczniów z klasy VIII a i jedna uczennica z klasy VIII b brzmiał: „Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona Cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży”.

Drugiego dnia uczniowie klas ósmych zmierzyli się z królową nauk – matematyką. W naszej szkole egzamin ponownie odbywał się w salach numer pięć, sześć i czternaście. Tym razem na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mieli sto minut. Ósmoklasiści między innymi musieli wyliczyć, ile kosztuje bilet do teatru oraz długość pociągu przemierzającego ze stałą prędkością 700 metrów w czasie 50 sekund. Uczniowie musieli także obliczyć, ile będą potrzebować mleka i mąki na wykonanie ciasta do zapewne pysznych gofrów.

Ostatniego dnia egzaminu uczniowie uczęszczający do klas ósmych otrzymali dziewięćdziesiąt minut na rozwiązanie testu z języka obcego nowożytnego. W całej Polsce aż 97,8 % ósmoklasistów zdecydowało się zdawać język angielski. W Żytowiecku test z tego języka rozwiązywało dwadzieścioro czworo uczniów (trzynaścioro z klasy VIII a i jedenaścioro z klasy VIII b). Czternaścioro ósmoklasistów, po siedmioro z obu klas, rozwiązywało test z języka niemieckiego. Tego dnia zmagania egzaminacyjne odbywały się w pięciu salach naszej szkoły: piątce, szóstce, dwunastce, trzynastce i czternastce.

Choć egzamin ósmoklasisty nie ma określonego minimalnego progu zdawalności, to jego wyniki są bardzo ważne. To przecież od nich w dużej mierze zależy, czy absolwenci klas ósmych dostaną się do swoich wymarzonych szkół ponadpodstawowych.

Wyniki egzaminów kompetencyjnych uczniowie klas ósmych poznają 3 lipca bieżącego roku. Do 6 lipca zostaną one przekazane szkołom.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: