Gminne obchody patriotycznego święta
Jeszcze przed pierwszym rozbiorem Polski wielu naszych rodaków doskonale zdawało sobie sprawę, iż konieczne jest szybkie przeprowadzenie reform ustrojowych. Rzeczpospolita osłabiona była ciągłymi wojnami, a coraz mocniejsze sąsiadujące z nami mocarstwa jawnie ingerowały w wewnętrzne sprawy naszej Ojczyzny.Już wówczas, kapłan i pedagog Stanisław Konarski, założyciel szkoły nazywanej Collegium Nobilium w jednym ze swoich dzieł napisał: „Rzeczpospolita jest jak dom albo stary i wielki okręt, ale dawno już nieopatrzony lub z wierzchu tylko gdzieniegdzie łatany, do ruiny zaś i zniszczenia dążący, jeżeli gruntownie zreperowany nie będzie”.
Zwieńczeniem długiej i wyboistej drogi prowadzącej do naprawy państwa przez gruntowne zmiany jego ustroju stała się uchwalona w niedzielę 3 maja 1791 roku ustawa rządowa dziś widniejąca w każdym podręczniku do historii jako Konstytucja 3 maja.
Dwieście trzydzieści dwa lata później, w środę 3 maja 2023 roku również z udziałem żytowieckich uczniów, w Poniecu odbyły się gminne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Poczet sztandarowy tworzyli Lena Duda, Julia Kurasiak i Alan Żurczak. Ponadto w składzie delegacji uczniów reprezentujących Szkołę Podstawową w Żytowiecku znaleźli się Antoni Biegała, Natalia Kaźmierczak i Lena Żurek. W corocznej uroczystości patriotycznej uczestniczyli także przedstawiciele grona pedagogicznego: pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi.
Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na placu przy Gminnym Centrum Kultury. Stamtąd wszyscy, po wyprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu narodowego, przy dźwiękach Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerowali do kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla, by wziąć udział w trwającej pięćdziesiąt osiem minut uroczystej mszy świętej za Ojczyznę. Eucharystię sprawował poniecki proboszcz ksiądz Bartosz Strugarek.
Gdy msza święta dobiegła końca, przedstawiciele władz gminy, szkół, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy Poniec przemaszerowali ulicami miasta, by złożyć wiązanki i znicze w Miejscach Pamięci Narodowej.
Żytowiecka delegacja uczyniła to przy gmachu Szkoły Podstawowej w Poniecu obok odsłoniętej w 2002 roku tablicy ku czci Bernarda Śliwińskiego.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku w jednej z sal Gminnego Centrum Kultury poczęstowali się pysznym ciastem drożdżowym.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi