Wycieczka zawodoznawcza ósmoklasistów
Zajmujący się badaniami nad kwestiami dotyczącymi przyszłości ludzkości naukowcy z centrum badawczego The Future of Humanity na Uniwersytecie Oksfordzkim przewidują, że ponad połowa współczesnych nastolatków będzie w przyszłości wykonywać zawód, który jeszcze nie powstał. Ci sami naukowcy są również przekonani, że w ciągu najbliższych dwudziestu lat z powodu automatyzacji z rynku pracy zniknie niemal połowa obecnych profesji.Nic więc dziwnego, że wybór zawodu i przygotowującej do jego wykonywania szkoły ponadpodstawowej jest naprawdę bardzo istotny w życiu każdego ucznia kończącego naukę w szkole podstawowej.
Żytowieccy ósmoklasiści, by móc dokonać jak najbardziej przemyślanego wyboru szkoły ponadpodstawowej, mogą także uczestniczyć w wycieczkach zawodozanawczych, których organizatorem jest nauczyciel języka polskiego i historii p. Krzysztof Blandzi. Podczas wspomnianych wyjazdów młodzieży zawsze towarzyszą wychowawczynie: p. Magdalena Blandzi i p. Sylwia Haremza.
W piątek 24 marca 2023 roku dwadzieścioro ośmioro uczniów klas ósmych wraz z opiekunami, do grona których dołączył także p. Robert Niewmierzycki, wybrało się na trzecią już w tym roku szkolnym wycieczkę zawodoznawczą, tym razem do siedziby Starostwa Powiatowego w Gostyniu.
Podczas trwającego sto pięćdziesiąt minut pobytu w budynku przy ulicy Wrocławskiej 256 swój cenny czas żytowieckim ósmoklasistom poświecili Wicestarosta Gostyński p. Janusz Sikora, rzecznik prasowy p. Joanna Jakubiak oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych p. Marek Smektała.
Pan wicestarosta zaprosił uczestników wycieczki do gabinetu Starosty Gostyńskiego, by ich zapoznać z najważniejszymi osiągnięciami i wyzwaniami, przed jakimi staje powiat gostyński. Uczniowie między innymi przekonali się, że nasz powiat łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Chętni mogli również choć przez chwilę zasiąść w fotelu Starosty Gostyńskiego.
Z kolei pani rzecznik w formie prezentacji multimedialnej najpierw zapoznała żytowieckich ósmoklasistów z danymi statystycznymi dotyczącymi naszego powiatu, a następnie z zadaniami wykonywanymi przez poszczególne wydziały i biura Starostwa Powiatowego oraz podlegające mu jednostki organizacyjne.
Natomiast p. Marek Smektała, również w formie prezentacji multimedialnej, w sali posiedzeń przedstawił ósmoklasistom bogatą ofertę funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.
Pan naczelnik starał się również przekonać młodzież z Żytowiecka, by podczas dokonywania wyboru szkoły ponadpodstawowej łączyła swoje zainteresowania i talenty z rynkiem pracy. Uczniowie nie powinni się również sugerować wyborem dokonywanym przez swoich rówieśników.
Pan Marek Smektała nie tylko cierpliwie odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów, ale także zachęcał przybyłych ósmoklasistów do kontynuowania nauki w szkołach ponadpodstawowych funkcjonujących w powiecie gostyńskim, ponieważ ich oferta edukacyjna jest naprawdę szeroka. Między innymi w ZSR w Grabonogu utworzone zostaną dwa nowe profile: kosmetologia oraz pielęgniarstwo. Być może również w gostyńskim ZSO utworzona zostanie klasa sportowa, w której uczniowie mogliby łączyć naukę z uprawianiem sportu.
Gdy wizyta w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gostyniu dobiegła końca, prelegentom za poświęcony czas, istotne spostrzeżenia, rady i podpowiedzi w imieniu uczniów i opiekunów podziękowały Alicja Błaszkowska i Lena Żurek.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi