Dzień Kobiet w Rogalinie
Dzień Kobiet to święto ustanowione w początkach XX wieku w celu krzewienia idei równouprawnienia kobiet. Przez kilkadziesiąt lat obchodzono je bardzo hucznie w Polsce Ludowej. Na plakatach propagandowych można było zauważyć uśmiechnięte panie. Telewizyjna kamera towarzyszyła Polkom w zakładach pracy, na placach zabaw, w sklepach i szkołach. Co prawda charakter państwowy wspomniane święto utraciło już w 1993 roku, to jednak nadal stanowi doskonałą okazję do okazania szacunku płci pięknej.Podobnie jak w ubiegłym roku, wszystkie klasy na co dzień zdobywające wiedzę i umiejętności w Szkole Podstawowej w Żytowiecku, udały się na wycieczki dydaktyczne, w ten właśnie sposób czcząc wspomniane święto. Nasze życie przypomina przecież ciągłą wędrówkę, w trakcie której odkrywamy piękno otaczającego nas świata.
I tak w środę 8 marca 2023 roku trzydzieścioro czworo szósto- i ósmoklasistów wybrało się na wycieczkę do Muzeum Pałacu w Rogalinie. Uczestnikom wyjazdu towarzyszyli wychowawcy klas: p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi, higienistka szkolna p. Barbara Dechnik oraz przedstawicielki rodziców uczniów p. Magdalena Krajka i p. Alicja Walczak. Honorowym uczestnikiem wyjazdu była p. Dorota Przybylska.
Dawna siedziba rodu Raczyńskich to nie tylko Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, ale przede wszystkim na mocy decyzji Prezydenta RP Pomnik Historii. To przecież w Rogalinie oprócz pałacu podziwiać możemy i niezwykłą powozownię, i park, i ogród, i słynne dęby Lech, Czech i Rus. Podobno upamiętniają one ostatnie spotkanie trzech braci, którzy z tego miejsca rozjechali się w trzy strony świata, dając początek trzem krajom: Polsce, Czechom i Rusi.
W rogalińskim pałacu uczniowie z Żytowiecka poznali fascynujące dzieje rodu Raczyńskich oraz podziwiali przepiękne pałacowe wnętrza. Młodzież mogła podziwiać między innymi cudowne miśnieńskie piece i rokokowe lustra. Ze ścian spoglądały na zwiedzających postacie z portretów przedstawicieli rodu Raczyńskich. Duże wrażenie wywarły na wszystkich zrekonstruowane wnętrza biblioteki, salon amorków oraz zbrojownia – dawna sala balowa.
Uczestnicy zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet wycieczki dydaktycznej do Muzeum Pałacu w Rogalinie wzięli także udział w warsztatach zatytułowanych „Na starej fotografii”. Przecież stare fotografie mają jakąś magię. Szczególnie te czarno-białe przywołują mnóstwo pięknych wspomnień. Fotografia zatrzymuje czas. Dzięki niej można wyłapać konkretne chwile w codziennym życiu fotografowanych osób.
Podczas trwających półtorej godziny zajęć warsztatowych uczniowie nie tylko dowiedzieli się, jak zmieniała się technika fotografowania oraz czego można się dowiedzieć ze zdjęć, ale także, wykazując niemałe umiejętności manualne, wykonywali pierwowzór aparatu fotograficznego. Camera abscura to prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz.
Nasza piękna ojczyzna zbudowana jest z małych ojczyzn, tworzonych przez postacie, które przez stulecia, tak jak Raczyńscy z Rogalina, złotymi zgłoskami zapisali wspaniała historię. A okazją do poznania naszych dziejów mogą być także obchody Dnia Kobiet.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi