„Tydzień z językiem polskim”
Język polski to od Bałtyku po Tatry w każdej z kilkunastu tysięcy szkół niezwykle istotny przedmiot nauczania. To na lekcjach tego przedmiotu poznajemy najwspanialsze i najbardziej wartościowe utwory literackie. Sprawność w posługiwaniu się naszym językiem ojczystym pozwala nam na przyswojenie wiedzy i umiejętności z każdego innego przedmiotu. Poza tym jesteśmy Polakami, a nasz język ojczysty tworzy wielkie polskie dziedzictwo narodowe.W dniach 27 lutego-3 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej w Żytowiecku miały miejsce szkolne obchody „Tygodnia z językiem polskim”. Ich organizatorami byli nauczyciele języka polskiego: p. Lidia Wróblewska i p. Krzysztof Blandzi.
Podczas wspomnianych pięciu dni nie zabrakło konkursów, spotkań, prelekcji, zagadek literackich, pięknego czytania, warsztatów oraz wycieczki dydaktycznej. Poza tym nazwiska Kleks i Mickiewicz odmieniane były przez wszystkie przypadki.
Ponieważ największym po języku bogactwem każdego narodu jest książka, to nic dziwnego, że podczas „Tygodnia z językiem polskim” nie zabrakło głośnego czytania – potężnej dawki witaminy niezbędnej dla rozwoju dziecka. Pan dyrektor Mariusz Kędzierski przeczytał piąto- i siódmoklasistom „Mit o Demeter i Korze”. Dziennikarz Radia Poznań p. Grzegorz Hałasik przeczytał czwartoklasistom fragmenty „Mikołajka i innych chłopaków”. Dla swoich rówieśników czytały czwartoklasistki: Julia Bartlewska, Alicja Biegała i Kinga Szafraniak, a także szóstoklasiści: Julia Kasprzak, Julia Mróz i Łukasz Szczepaniak.
Ponadto osiem dziewcząt z klasy IV a wzięło udział w konkursie na najładniejszą interpretację fragmentu „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy. W ocenie jury, które utworzyły przybyłe z Gostynia bibliotekarki p. Ewa Czub i p. Halina Radoła, laureatką konkursu została Weronika Krzyżyńska. Drugie miejsce przypadło Kindze Szafraniak, a trzecie ex aequo Judycie Berger i Oliwii Demskiej. Co jednak istotne, każda z uczestniczek czytelniczej zabawy wspaniale zinterpretowała fragmenty książki opowiadającej o przygodach ekscentrycznego dziwaka z głową pokrytą mieniącymi się wszystkimi barwami tęczy ogromną czupryną i czarną jak smoła brodą.
Zresztą wspomniany przed chwilą profesor Ambroży Kleks zdecydował się na opuszczenie mieszczącej się na końcu ulicy Czekoladowej akademii, by swoją osobą zaszczycić żytowieckie obchody „Tygodnia z językiem polskim” i w sali nr 14 spotkać się z przedstawicielami klas: IV a, VI a, VII a. Podczas osiemdziesięciominutowej wizyty w naszej szkole niezwykły nauczyciel zaprosił wszystkich do świata baśni i bajek. Uczniowie wcielili się w role pielęgniarek leczących chore sprzęty. Mogli również doskonalić umiejętność czyszczenia butów. Pan Kleks, który zawsze nosi szerokie, przypominające balon spodnie, podzielił żytowieckich uczniów na kilka grup. Każda z nich przystąpiła do układania z guzików kluczy do najprzeróżniejszych bajek i baśni. Uczestnicy spotkania z olbrzymią radością przystąpili także do udziału w lekcji kleksografii. Każdy z uczniów na rozdanych przez pana Kleksa arkuszach papieru, zrobił kilka kleksów, składając następnie arkusze na pół, by kleksy porozmazywały się, przybierając najprzeróżniejsze figury zwierząt i postaci. W rolę potrafiącego nawet czytać w myślach pana Kleksa wcielił się poznański aktor – p. Piotr Witoń.
Podczas żytowieckiego „Tygodnia z językiem polskim” nie zabrakło także odbywającego się w sali nr 6 międzyszkolnego konkursu nawiązującego do ukazującego się od 1994 roku na antenie telewizyjnej teleturnieju edukacyjnego „Jeden z dziesięciu”. Tematyka zabawy, w której wzięło udział dziesięcioro uczniów uczęszczających do klas ósmych, dotyczyła oczywiście języka polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem znajomości lektur obowiązkowych. Pytania konkursowe odczytywane były przez wspomnianego już poznańskiego radiowca p. Grzegorza Hałasika. Laureatami „Jednego z dziesięciu” zostało ex aequo aż czworo ósmoklasistów: Alicja Błaszkowska (VIII a), Amelia Bartlewska (VIIII a), Julia Kurasiak (VIII b), Szymon Wojtaszyk (VIII b).
W „Tygodniu z językiem polskim” nie zabrakło również polonistycznych rebusów, zagadek literackich oraz quizów językowych. Posługujemy się przecież pięknym, zróżnicowanym językiem, który należy pielęgnować.
Żytowiecki „Tydzień z językiem polskim” stanowił także doskonałą okazję do jeszcze lepszego zapoznania się z twórczością i biografią Adama Mickiewicza – jednego z naszych wieszczów narodowych. Z sylwetką twórcy polskiego romantyzmu uczniowie zapoznani zostali nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale również podczas pobytu w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Do miejsca, w którym autor „Pana Tadeusza” przebywał w 1831 roku przez trzy tygodnie, wybrało się czterdzieścioro dwoje siódmo- i ósmoklasistów. W śmiełowskim pałacu młodzież między innymi wzięła udział w lekcji muzealnej zatytułowanej „Życie i twórczość Adama Mickiewicza”, podczas której w kilkuosobowych grupach uzupełniała otrzymane karty pracy.
Od ponad stu dwudziestu pięciu lat rozbudowująca i rozwijająca się żytowiecka szkoła pisze swą wspaniałą historię. Na przełomie lutego i marca 2023 roku znalazło się w niej miejsce na obchody „Tygodnia z językiem polskim”. To przecież od nas zależy, w jaki sposób będziemy posługiwać się językiem polskim. To fakt, że współczesny świat nieustannie się zmienia, ale nasz język, tradycja i wartości muszą być wieczne.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi