Spotkanie autorskie z p. Ewą Rosolską
Człowiek czytający książki rozwija wyobraźnię i poszerza swą wiedzę. Czytając, możemy sobie wyobrazić miejsca, w których rozgrywa się akcja książki oraz uczestniczących w niej bohaterów. Czytany utwór literacki przenosi nas w inny świat i sprawia, że zapominamy o trudach codziennego życia, a popełnione przez bohaterów literackich błędy stanowią dla nas – czytelników, doskonałą lekcję życia.Młodzi miłośnicy książek zdobywający na co dzień wiedzę i umiejętności w ZSSPiG w Żytowiecku mają bardzo wiele okazji do spotkań z mistrzami pióra: powieściopisarzami, poetami oraz dziennikarzami. Podczas spotkań autorskich uczniowie mogą na własne oczy zobaczyć przybywających do szkoły twórców, poznać tajniki ich warsztatu, porozmawiać z nimi i nabyć napisane przez nich utwory.
W dotychczasowej, niemal 120-letniej historii żytowieckiej szkoły złotymi zgłoskami zapisało się mające miejsce w poniedziałek 29 kwietnia 1996 roku spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Musierowicz. Autorce „Kłamczuchy”, „Kwiatu kalafiora” i „Szóstej klepki” towarzyszyła dziennikarka radia „Merkury” Poznań p. Grażyna Wrońska. Organizatorem kilkugodzinnej wizyty naprawdę popularnej wówczas pisarki był opiekun Koła Miłośników Języka Polskiego i redakcji gazetki „Ludki ze Szkolnej Budki” p. Krzysztof Blandzi. Wizyta p. Małgorzaty Musierowicz w Żytowiecku stanowiła niezwykłe wydarzenie, które utrwalała również jedna z lokalnych telewizji. Między innymi w sali nr 4 pani redaktor Grażyna Wrońska nagrała kilkuminutowe rozmowy o książkach, które p. Małgorzata Musierowicz przeprowadziła z żytowieckimi uczniami. Mogli je później wysłuchać słuchacze poznańskiego radia. W auli szkolnej obie panie wzięły udział w „Stu pytaniach do …”, które poprowadziła szóstoklasistka Lucyna Moderska. Również na scenie auli szkolnej żytowieccy uczniowie w obecności p. Małgorzaty Musierowicz wystawili jednoaktówkę zatytułowaną „Obiad u Borejków”. Autorem scenariusza napisanego według książek poznańskiej pisarki była uczennica klasy VIII b Anna Harendarz. Ponieważ ludzka pamięć bywa zawodna, zapiszmy i wymieńmy w kolejności alfabetycznej biorących udział w przedstawieniu sprzed dwudziestu jeden lat nazwiska szkolnych aktorów: Agata Banach, Krzysztof Budzyń, Anna Harendarz, Iwona Jaraczewska, Ewa Kaczmarek, Lucyna Moderska oraz Damian Stachowiak.
Również w obecnie trwającym roku szkolnym żytowieccy uczniowie, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu bibliotekarki p. Nataszy Dziubałka oraz p. Krzysztofa Blandziego systematycznie biorą udział w spotkaniach autorskich z ludźmi pióra. W czwartek 22 września 2016 roku spotkali się z p. Łukaszem Wierzbickim, w środę 28 września 2016 roku z p. Krzysztofem Piersą, we wtorek 4 października 2016 roku z p. Kazimierzem Szymeczko, w środę 22 lutego 2017 roku z p. Arunem Milcarzem, a w piątek 3 marca bieżącego roku z p. Magdaleną Zarębską.
W poniedziałkowe przedpołudnie 24 kwietnia 2017 roku z okazji przypadającego poprzedniego dnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dwadzieścioro dwoje piątoklasistów oraz dwadzieścioro jeden uczniów klasy I gimnazjum spotkało się w sali nr 14 z czerpiącą garściami radość z życia p. Ewą Rosolską – autorką książek dla dzieci i młodzieży, na co dzień od 1995 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej w Lipnie. Organizatorem trwającego godzinę spotkania autorskiego był nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi. Piątoklasistom oraz gimnazjalistom uczestniczącym w spotkaniu z pisarką, która w ciągu ostatnich dwóch lat uczestniczyła w ponad sześćdziesięciu spotkaniach autorskich, towarzyszyli pan dyrektor Mariusz Kędzierski, bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka, p. Barbara Górska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.
Uwielbiająca pracę w ogródku, swoje dwa niezwykłe psy, malowanie i czytanie książek p. Ewa Rosolska to przede wszystkim autorka „Tajemnicy Starego Witraża” – cyklu opowieści o zapierających dech w piersiach przygodach grupy nastolatków, na czele których stoi mieszkająca przez wiele lat poza granicami Polski Marta. Pierwsza opowieść zatytułowana została „Trzy krople życia”, kolejne „Księga życzeń” oraz „Po drugiej stronie”. Już za kilka tygodni światło dzienne ujrzy czwarta część serii, którą mieszkająca w Lesznie pisarka zatytułowała „Światło i mrok”. Wszystko wskazuje na to, że „Tajemnica Starego Witraża” składać się będzie z ośmiu części.
Pani Ewa Rosolska przyznała, że pisane przez nią książki dla młodych czytelników, to utwory pełne sekretów, niezwykłych zdarzeń, zaklęć i tajemniczych wskazówek, głównie dla osób odważnych i łaknących tajemnic. Leszczyńska pisarka obecnie pracuje już nad swą dwunastą książką, a pierwszą z nich napisała przed pięcioma laty.
Dzięki pytaniom zadawanym p. Ewie Rosolskiej, przede wszystkim przez Kornelię Markowską, Nikolę Pache i Sandrę Szczepaniak, uczestnicy spotkania autorskiego dowiedzieli się, że leszczyńska pisarka swoje kolejne powieści pisze najchętniej rano, że już jako uczennica uwielbiała pisać wypracowania, nie zawsze zresztą na temat, a jako nastolatka marzyła o zostaniu ichtiologiem, czyli zoologiem zajmującym się budową ryb, ich życiem i warunkami występowania.
W drugiej części spotkania autorskiego p. Ewa Rosolska rozlosowała wśród żytowieckich czytelników egzemplarze „Trzech kropel życia” – wspomnianej pierwszej części „Tajemnicy Starego Witraża”. Niezwykle starannie wydane książki kolejno trafiły do rąk Nikoli Karólak, Kacpra Pakosza, Wiktorii Antkowiak, Kacpra Konatowskiego, Patrycji Kluczyk, Karoliny Zimlińskiej i Kacpra Macedońskiego. Jeden z egzemplarzy książki otrzymała również obchodząca poprzedniego dnia urodziny Natalia Skiba z klasy I gimnazjum.
Gdy niezwykle udane spotkanie autorskie dobiegło końca, w imieniu jego organizatora i uczestniczących w nim uczniów, p. Ewie Rosolskiej podziękowali Oskar Majewski, Natalia Skiba oraz Karolina Zimlińska. Słowa podziękowań dla leszczyńskiej pisarki skierował również pan dyrektor Mariusz Kędzierski.
Również pośród stu pięciorga nauczycieli pracujących w budynku szkoły w Żytowiecku od czasu zakończenia II wojny światowej w 1945 roku do dnia dzisiejszego znaleźć można pedagogów przelewających na papier wiersze, bajki i opowiadania. W Żytowiecku nikomu nie trzeba przedstawiać niepowtarzalnego animatora kultury, niestrudzonego organizatora wystaw i plenerów malarskich p. Stanisława Kruka – nauczyciela pracującego w naszej szkole w latach 1976-1991, długoletniego dyrektora szkoły, autora między innymi takich tomików wierszy jak: „Cisza – Die Stille”, „Jak ubrać …” i „Życie jak szyba”. Niewiele osób pamięta jednak p. Jadwigę Tomczak, później Janicką – w latach 1967-1969 przede wszystkim nauczycielkę plastyki i techniki w żytowieckiej szkole, autorkę wzruszających wierszy zebranych chociażby w tomiku zatytułowanym „Siła miłości”. W Zaniemyślu z kolei do dziś mieszka i tworzy autor książek dla dzieci p. Tadeusz Bogacki, który w murach żytowieckiej szkoły pracował w roku szkolnym 1962/1963. Takie książki tego autora jak „Opowieści i legendy znad Warty”, „Szlakiem niezwykłych miejsc. Wielka pętla Wielkopolski” czy „Gawędy przy kominku” czyta się jednym tchem.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi