W poniedziałek 16 stycznia 2023 roku w holu szkoły stanęła okolicznościowa wystawa, na której między innymi znalazły się fotografie ukazujące sposoby kultywowania tradycji i pamięci Powstania Wielkopolskiego przez społeczność żytowieckiej szkoły oraz biogramy związanych z Żytowieckiem lub sąsiednimi miejscowościami ośmiu powstańców.

Tego samego oraz następnego dnia podczas odbywających się w starszych klasach lekcjach historii w formie prezentacji multimedialnej uczniowie zapoznani zostali z przebiegiem zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Ponadto młodzież z uwagą wysłuchała kilku wierszy napisanych przez pochodzącego ze Skoraszewic poety Gabriela Roszaka w interpretacji uczennic klasy VIII a Amelii Bartlewskiej i Leny Żurek.

We wtorek 17 stycznia 2023 roku szesnaścioro uczniów z klasy VIII b – miłośników naszej małej Ojczyzny wybrało się na żytowiecki cmentarz, by upamiętnić lokalnych powstańców i zapalić lampki na ich mogiłach. Ósmoklasiści zapoznani zostali wówczas z sylwetką żytowieckiego powstańca Leona Włodarczaka, podczas Powstania Wielkopolskiego dowódcy kompanii gostyńskiej, współorganizatora odcinka „Pawłowice”.

Z kolei w deszczową środę 18 stycznia 2023 roku dwadzieścioro troje uczniów z klas VI a i VII a oraz piętnaścioro szóstoklasistów z ZSiPO w Lubiniu wybrało się na międzyszkolną wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Uczestnikami wycieczki opiekowali się żytowieccy nauczyciele: p. Krzysztof Blandzi, p. Marta Kwiatkowska i p. Lidia Wróblewska, przedstawicielki rodziców uczniów p. Renata Balcerowiak i p. Magdalena Krajka oraz wychowawczyni lubińskich szóstoklasistów p. Marta Bzymek. Honorowym uczestnikiem wyjazdu była p. Dorota Przybylska.

Po przyjeździe do Lusowa, mimo podającego deszczu, najpierw uczestnicy międzyszkolnej wycieczki udali się na miejscowy cmentarz, by przy grobie generała Józefa Dowbor Muśnickiego oddać hołd dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Co ciekawe, u podnóża wspomnianego grobu stanęły dwie urny z ziemią katyńską i palmirską – miejsc, gdzie córki generała Janina i Agnieszka oddały podczas II wojny światowej swoje życie za Ojczyznę.

Później pielęgnujący pamięć o zwycięskim powstaniu z lat 1918-1919 uczniowie ze szkół w Żytowiecku i Lubiniu ponad godzinę spędzili w siedzibie Muzeum Powstańców Wielkopolskich, w którym z historią Powstania Wielkopolskiego oraz sylwetką generała Józefa Dowbor Muśnickiego zapoznał ich przewodnik, pan Maciej.

Podczas niezwykle interesującej prelekcji młodzież między innymi poznała umundurowanie i uzbrojenie powstańców. Uczniowie z uwagą przyglądali się także licznym fotografiom, sztandarom i medalom. Ich uwagę zwróciło również odznaczenie „Wielkopolska Matkom Poległych” – dedykowane matkom, których synowie polegli w powstaniu.

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie ma dla nas, Wielkopolan, szczególne znaczenie. Przecież uczestnikami Powstania byli nasi dziadkowie i pradziadkowie, a pamięć o ich bohaterskich czynach z należytą czcią i pieczołowitością kultywowana jest i w naszych rodzinach, i w naszych szkołach. Również w Szkole Podstawowej w Żytowiecku od lat pielęgnowana jest pamięć o tym zwycięskim zrywie. Wiedza o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim musi stać się powszechna także wśród młodego pokolenia.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: