Andrzejki z samorządem
Początek jesieni uraczył nas ładną pogodą i bezchmurnym niebem. Liście wesoło tańczyły, spadając z drzew i aż chciało się spacerować po lesie lub parku.W końcu pojawił się listopad, a wraz z nim nasza refleksja nad życiem, przemijaniem oraz kruchością świata, w którym funkcjonujemy. Rozkręcająca się jesień przyniosła długie wieczory. Przed wiekami ludzie mieli o wiele więcej czasu niż obecnie. Zagospodarowywali go spotkaniami w przyjacielskim gronie.
Późną jesienią od połowy XVI wieku w Polsce obchodzono andrzejki, gdzieniegdzie zwane jędrzejkami lub jędrzejówkami. W dawnych czasach wróżby andrzejkowe przede wszystkim miały charakter matrymonialny. Podczas wróżb żartów nie było, bo zamążpójście było kwestią śmiertelnie poważną. A o czym marzyły nasze prababcie? Oczywiście o tym, by ich wybranek był człowiekiem bogatym, zaradnym, przystojnym i dobrym.
Współcześnie andrzejkowe przewidywanie przyszłości traktowane jest jako dobra zabawa. W ten jeden dzień w roku bawimy się magią, chcąc z przymrużeniem oka poznać swą przyszłość.
W środę 30 listopada 2022 roku przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Amelia Bartlewska, Alicja Błaszkowska i Lena Żurek zaprosiły koleżanki i kolegów z klas I-IV do udziału w andrzejkowych wróżbach.
Ósmoklasistki między innymi na wykonanych przez siebie papierowych serduszkach wypisały imiona dziewcząt i chłopców. Najmłodsi uczniowie uczęszczający do naszej szkoły mogli więc wylosować kolorowe serduszko odpowiednio z imieniem dziewczyny lub chłopaka.
Starsze koleżanki na niewielkich karteczkach wypisały dla uczniów klas I-IV nazwy najprzeróżniejszych zawodów. Szczególnie swego zadowolenia nie ukrywały te spośród dzieci, które zgodnie z wróżbą zostałyby w przyszłości fryzjerką, kosmetyczką, aktorką i piosenkarką (dziewczyny) oraz piłkarzem, lekarzem, prawnikiem i kierowcą (chłopcy).
Najmłodsze dzieci uczęszczające do naszej szkoły chętnie wzięły udział w zabawie, do której przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego użyły kart, na których zapisane zostały najprzeróżniejsze wróżby.
Sporym zainteresowaniem uczniów klas I-IV cieszyły się także wróżby, do których Alicja, Amelia i Lena użyły kolorowych kubków, w których ukryły najprzeróżniejsze przedmioty. Wylosowany z kubeczka przedmiot stanowił wróżbę na przyszłość. Porcelanowy słonik symbolizował oczywiście szczęście, obrączka udane małżeństwo, a moneta bogactwo.
Nie ulega wątpliwości, że warto obchodzić andrzejki. To przecież nasza tradycja, o której warto pamiętać.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi