Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
W poniedziałek 11 listopada 1918 roku w Warszawie było szaro i zimno. Z nieba siąpił drobny deszczyk. Tego właśnie dnia Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem. Tłum warszawiaków wybiegł na ulice stolicy, by świętować, a wspomniany dzień stał się datą symbolizującą odzyskanie przez Polskę niepodległości.Sto cztery lata później, w piątek 11 listopada 2022 roku w Wielkopolsce była dość ładna pogoda. Słońce nieśmiało prześwitywało przez korony drzew, wiatr zatrzymał się, a pod nogami szeleścił dywan złożony z kolorowych liści.
Wspomnianego dnia w Poniecu odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, również z udziałem żytowieckich uczniów i nauczycieli. Poczet sztandarowy tworzyli Lena Duda, Julia Kurasiak i Alan Żurczak. Ponadto w składzie delegacji uczniów znaleźli się Antoni Biegała, Żaneta Włodarczyk i Lena Żurek. W corocznej uroczystości patriotycznej uczestniczyli także przedstawiciele grona pedagogicznego w osobach: pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego, p. Krzysztofa Blandziego, p. Magdaleny Blandzi, p. Łukasza Kubeczki i p. Laury Pazdaj.
Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na placu przy Gminnym Centrum Kultury. Stamtąd wszyscy, po wyprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu narodowego, przy dźwiękach Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerowali do kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla, by wziąć udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę. Eucharystię sprawował ksiądz Hieronim Hała.
Gdy msza święta dobiegła końca, przedstawiciele władz gminy, szkół, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy Poniec przemaszerowali ulicami miasta, by złożyć wiązanki i znicze w Miejscach Pamięci Narodowej.
Żytowiecka delegacja uczyniła to dwukrotnie. Najpierw przy odsłoniętym w 1994 roku pomniku w hołdzie obrońców Ojczyzny z 1939 roku, a następnie przy gmachu Szkoły Podstawowej w Poniecu przy odsłoniętej w 2002 roku tablicy ku czci Bernarda Śliwińskiego.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku w jednej z sal Gminnego Centrum Kultury skosztowali rogale świętomarcińskie.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi