Kto dziś jednak pamięta, że w okresie międzywojennym gimnazjum jako typ szkoły akademickiej pojawiło się na oświatowej mapie Polski w 1932 roku. Kształcili się w nim przez cztery lata absolwenci siedmioklasowej szkoły podstawowej. Ukończenie przedwojennego gimnazjum dawało tak zwaną małą maturę. Absolwent gimnazjum mógł się dalej kształcić w dwuletnim liceum ogólnokształcącym. Historia przedwojennych gimnazjów dobiegła końca trzy lata po zakończeniu II wojny światowej w 1948 roku.

         Gimnazjum w Żytowiecku jako oddział Publicznego Gimnazjum w Poniecu swą historię rozpoczęło w środę 1 września 1999 roku. Dyrektorem szkoły był wówczas p. Zbigniew Kędziora. Ówczesne klasy „a”, „b” i „c” kształciły się w Poniecu, a klasy „d” – wychowawca p. Mariusz Kędzierski oraz „e” – wychowawca p. Stanisław Ratajski w Żytowiecku.

         Jednym z warunków ukończenia nauki w gimnazjum jest przystąpienie przez trzecioklasistów do pisemnego egzaminu obejmującego wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

         Po raz pierwszy w historii żytowieckiego gimnazjum trzydzieścioro ośmioro uczniów ówczesnych klas trzecich przystąpiło w auli szkolnej do egzaminu kompetencyjnego z zakresu przedmiotów humanistycznych o godz. 9.00 we wtorek 14 maja 2002 roku. Przewodniczącym szkolnego zespołu egzaminacyjnego był ówczesny dyrektor szkoły p. Stanisław Ratajski. Z kolei przewodniczącym zespołu nadzorującego tę część egzaminu był nauczyciel biologii i chemii p. Mariusz Kędzierski. Test humanistyczny, który wspomniani  trzecioklasiści rozwiązywali przez sto dwadzieścia minut i za rozwiązanie którego mogli otrzymać pięćdziesiąt punktów, zatytułowany został „Lądy archeologów”. Następnego dnia ci sami uczniowie ponownie w auli szkolnej rozwiązywali test kompetencyjny z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Tym razem przewodniczącym zespołu nadzorującego był nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi, a procedurom związanym z przebiegiem egzaminu uważnie przyglądał się przybyły do Żytowiecka obserwator p. Wawrzyniec Kowalski.

         Gdy w czwartek 12 października 2006 roku w ZSSPiG w Żytowiecku odbyła się długo oczekiwana uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej (pierwsze lekcje wychowania fizycznego odbyły się w niej w poniedziałek 23 października 2006 roku), stało się jasne, że to właśnie pod jej dachem odbywać się będą kolejne egzaminy kompetencyjne. Tak też się po raz pierwszy stało we wtorek 24 kwietnia 2007 roku i następnego dnia, gdy z egzaminami kompetencyjnymi zmierzyło się trzydzieścioro czworo uczniów z dwóch klas trzecich. Tym razem przewodniczącym zespołu nadzorującego egzamin w części humanistycznej była bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka. Z kolei nad sprawnym przebiegiem egzaminu w części matematyczno-przyrodniczej jako przewodnicząca zespołu nadzorującego czuwała polonistka p. Lidia Wróblewska. Nienaruszalność arkuszy egzaminacyjnych w gabinecie pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego wraz z przedstawicielami zespołu nadzorującego sprawdzały wówczas Agata Łuczak z ówczesnej klasy III a i Agnieszka Danielczak z klasy III b. Przed dziesięcioma laty test humanistyczny zatytułowany został „Magia ogrodów”.

         Dwa lata później, w czwartek 24 kwietnia 2009 roku uczniowie ówczesnych klas trzecich w auli szkolnej oraz w sali nr 13 po raz pierwszy przystąpili do egzaminu z języka niemieckiego. Przed ośmioma laty wraz z przedstawicielami zespołu nadzorującego w towarzystwie pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego nienaruszalność arkuszy egzaminacyjnych sprawdzały Karolina Biernaczyk i Joanna Szepe (obie z ówczesnej klasy III a) oraz Karina Hasińska i Julita Kaźmierczak (obie z ówczesnej klasy III b).

         W obecnym roku szkolnym coroczne egzaminy kompetencyjne odbyły się już po raz szesnasty i trwały od środy 19 kwietnia do piątku 21 kwietnia 2017 roku. W Wielkopolsce w 675 gimnazjach przystąpiło do niego 33819 trzecioklasistów, w tym dziewiętnaścioro podopiecznych p. Łukasza Kubeczki w naszej szkole.

         W mroźny, ale słoneczny poranek we środę 19 kwietnia 2017 roku arkusze egzaminacyjne przywiezione zostały do szkoły o godz. 6.26. Dostarczył je kurier – p. Jakub, a w swoim gabinecie odebrał pan dyrektor Mariusz Kędzierski. W ubiegłym roku szkolnym pierwszego dnia egzaminów ten sam sympatyczny kurier dostarczył arkusze egzaminacyjne z historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego o 6.32. Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że spośród przybyłych na egzamin uczniów klas trzecich jako pierwszy już o 7.29 do szkoły wszedł Wiktor Juskowiak. W chwilę później uczyniła to Eliza Pieczulis. Przed godziną ósmą w szkole byli już obecni wszyscy uczniowie klasy trzeciej.

         Przewodniczącym szkolnego zespołu egzaminacyjnego był pan dyrektor Mariusz Kędzierski. W składzie zespołu nadzorującego przebieg egzaminu w części humanistycznej znaleźli się: przewodnicząca p. Natasza Dziubałka, p. Aneta Kędzierska, p. Łukasz Kubeczka oraz nauczycielka wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum w Poniecu p. Aneta Wrotyńska. Wspomniani wyżej przedstawiciele zespołu nadzorującego wraz z reprezentantami klasy trzeciej Mateuszem Ciszakiem i Mateuszem Juskowiakiem o godz. 8.45 odebrali z rąk pana dyrektora arkusze egzaminacyjne i po chwili uczniowie zdający egzamin byli już w sali gimnastycznej.

         W dniu zakończenia roku szkolnego każdy z trzecioklasistów, wraz ze świadectwem, otrzyma zaświadczenie o osiągniętych przez siebie wynikach egzaminu w części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: