Fotograficzne reminiscencje
Każda z istniejących w Polsce dwunastu tysięcy szkół podstawowych jest inna i na swój sposób niepowtarzalna. Każdą placówkę edukacyjną wyróżnia coś innego.Co wyróżnia naszą szkołę? Staramy się być szkołą przyjaźnie wymagającą. Osoby nas odwiedzające potwierdzają szybko wyczuwalny rodzinny i miły nastrój. Ponadto żytowiecka szkoła tętni życiem. Prężnie działa samorząd uczniowski, unihokeiści nie mają sobie równych, a wycieczki przeplatają się z przeróżnymi uroczystościami.
W poniedziałek 5 września 2022 roku na korytarzu szkolnym na trzech tablicach korkowych stanęła przygotowana przez p. Krzysztofa Blandziego wystawa fotograficzna, która na czterdziestu ośmiu fotografiach w formacie 18x24 cm przedstawia najciekawsze wydarzenia mające miejsce w Szkole Podstawowej w Żytowiecku w minionym roku szkolnym.
Wśród prezentowanych zdjęć rzucają się w oczy fotografie ukazujące ubiegłoroczne obchody Dnia Patrona z żywą lekcją historii w formie spektaklu historycznego oraz najprzeróżniejszymi warsztatami na czele.
Bardzo atrakcyjną i efektowną formą pracy wychowawczej są bez wątpienia wycieczki szkolne. Na wystawie znalazło się wiele zdjęć ukazujących żytowiecczan i podczas pobytu w Kotlinie Kłodzkiej, i w przepięknym gołuchowskim parku, i w dumnie nazywanym „Wielkopolskimi Łazienkami parku w Dobrzycy.
Sporo zaprezentowanych na wystawie zdjęć przedstawia odbywające się w naszej szkole uroczystości. Mamy więc fotografie upamiętniające ubiegłoroczne sto dwudzieste czwarte urodziny szkoły, obchody Światowego Dnia Nauczyciela, powitania wiosny, a także niezapomnianego „Dnia bez plecaka”.
Kiedy komuś pomagamy, odczuwamy radość i szczęście. Przecież bezinteresowna pomoc drugiej osobie to najlepsza nauka człowieczeństwa. Na wystawie nie zabrakło również zdjęć ukazujących przeprowadzoną w naszej szkole zbiórkę pieniędzy na niezwykle drogi lek dla małej Zuzi ze Smogorzewa.
Pierwsza w nowym roku szkolnym wystawa udowadnia również, że historii można uczyć się w taki sposób, by można było jej dotknąć w miejscach, w których się działa. Tak więc wśród zaprezentowanych zdjęć nie brak i takich, które ukazują żytowieckich uczniów podróżujących szlakiem powstańców wielkopolskich oraz oddających cześć czterdziestu ośmiu mieszkańcom Ziemi Gostyńskiej rozstrzelanym przez Komando SS – Sturmbanführera Franza Sommera podczas publicznej egzekucji 21 października 1939 roku.
Wspomnianą wystawę będzie można obejrzeć w holu szkoły jeszcze do piątku 16 września bieżącego roku.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi