Rozbudowa szkoły dawniej i dziś
Rozłożysty dąb, którego olbrzymia korona wytrwale stawia czoła najprzeróżniejszym zjawiskom atmosferycznym, wyrasta z małego żołędzia. Do takiego pięknego, dorodnego i zielonego drzewa, które mimo upływu lat nie traci zdolności przyrostu wysokości i grubości, można by porównać naszą szkołę. Od prawie sto dwudziestu pięciu lat w Żytowiecku regularnie kwitnie i wciąż nabiera rumieńców, stając się nowoczesną i przyjazną uczniom placówką.W pierwszych dniach sierpnia bieżącego roku rozpoczęła się kolejna rozbudowa żytowieckiej szkoły. By nie utonęły w morzu niepamięci, prześledźmy wcześniejsze etapy rozbudowy naszej szkoły.
Przypomnijmy – w najstarszej części obecnego budynku szkolnego w Żytowiecku dzwonek po raz pierwszy zabrzmiał 3 listopada 1897 roku. Już trzy lata później wiedzę i umiejętności w naszej szkole zdobywało aż sto osiemdziesięcioro pięcioro uczniów.
Z biegiem lat żytowiecka szkoła piękniała i rozrastała się, mimo że pod koniec stycznia 1945 roku budynek szkoły, w którym rozlokował się oddział wojska niemieckiego, stał się celem ataku żołnierzy sowieckich i nieco ucierpiał.
Co prawda w 1950 roku dokonano elektryfikacji szkoły, a 18 grudnia 1980 roku nastąpiło uroczyste otwarcie harcówki, to dwa lata później 1 czerwca 1982 roku żytowiecka placówka wzbogaciła się o wielofunkcyjny ogródek dydaktyczny i boisko sportowe.
We wrześniu 1983 roku utworzono w Żytowiecku Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Jesienią następnego roku zalano fundamenty. W końcu 13 października 1988 roku oddano do użytku nowy obiekt. W rozbudowanym budynku na parterze znalazły się pomieszczenia dla klas I-IV, a na piętrze gabinety przedmiotowe: fizyczny, biologiczny, matematyczny i językowy. W galerii malarstwa zorganizowano świetlicę dla uczniów, a w łączniku swoje miejsce znalazły szatnie. Dyrektorem naszej szkoły był wówczas bardzo zaangażowany w jej rozbudowę p. Stanisław Kruk.
Powołana do życia w 1995 roku grupa inicjatywna obchodów 100-lecia szkoły, zaproponowała hasło: „Sala gimnastyczna na 100-lecie szkoły”. Wiek swego istnienia żytowiecka szkoła świętowała 17 października 1997 roku, gdy jej dyrektorem była p. Anna Kotowska. Jednak budowa tak długo oczekiwanej w Żytowiecku sali gimnastycznej rozpoczęła się dopiero 17 sierpnia 2005 roku. Kilkanaście miesięcy później 12 października 2006 roku miała miejsce pamiętna uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej przy Zespole Szkół, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku. Taką właśnie nazwę nosiła nasza szkoła. Dyrektorem placówki był przed szesnastoma laty p. Stanisław Ratajski. Od 23 października 2006 roku w nowo wybudowanej sali gimnastycznej zaczęły się odbywać lekcje wychowania fizycznego.
Z kolei przed jedenastu laty, 1 września 2011 roku w ZSSPiG w Żytowiecku nastąpiło oddanie do użytku wielofunkcyjnego boiska sportowego. Dyrektorem naszej szkoły był już wówczas p. Mariusz Kędzierski.
I wspomniana sala gimnastyczna, i wielofunkcyjne boisko sportowe przypadły do gustu nie tylko na co dzień korzystającym z nich uczniom, ale również odwiedzającym żytowiecką szkołę trenerom i sportowcom. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat byli nimi między innymi Jerzy Engel – w latach 2000-2002 selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej, mistrz olimpijski i mistrz świata w rzucie młotem Szymon Ziółkowski, reprezentanci Polski w piłce nożnej Bartosz Bosacki i Bartosz Rymaniak oraz lekkoatletki Żaneta Glanc i Anna Jagaciak.
Pora już, by wspomniana szkolna historia przemieniła się w teraźniejszość. Jak już bowiem wspomniano, w sierpniu 2022 roku rozpoczęła się kolejna, najnowsza rozbudowa żytowieckiej szkoły. Teren budowy został ogrodzony. Wywieszona została także tablica informująca o rozbudowie szkoły. Na placu budowy ustawiono również tymczasowe obiekty sanitarny i socjalny.
W pierwszych dwóch tygodniach prac między innymi usunięto infrastrukturę chodnikową i przygotowano teren pod wykop fundamentów. W końcu wykonano fundamenty na poziomie zerowym.
W ramach mającej potrwać rok rozbudowy szkoły, powstaną cztery nowe pomieszczenia. Na parterze usytuowane zostaną sala lekcyjna i pracownia komputerowa. Na piętrze swoje miejsce znajdą biblioteka oraz stołówka z pomieszczeniem treningowym. Każdą ze wspomnianych sal wzbogaci nowoczesne wyposażenie.
Żytowiecka szkoła trwa, pięknieje, rozwija się oraz przypomina wciąż otwartą księgę, do której wciąż dopisywane są nowe wydarzenia.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi