Żegnaj zimo, witaj wiosno
Wiosna to z pewnością najbardziej wyczekiwana przez wszystkich pora roku, która bardzo optymistycznie nastraja człowieka do otaczającej go rzeczywistości oraz stanowi natchnienie do działania. To przecież wiosną przyroda budzi się do życia i o wiele częściej wychodzimy z domu, by obcować z naturą oraz zachwycać się jej urokami. Wiosna to także ta pora roku, która coraz bardziej przybliża nas do lata i tak oczekiwanych przez wszystkich uczniów wakacji. Niewątpliwie mamy już dość zimy, chłodu i szybko zapadających ciemności. Łakniemy więc wiosny jak przysłowiowa kania dżdżu.Przez wiele lat dwudziesty pierwszy marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, stanowił w żytowieckiej szkole bardzo ważną datę. Co roku zabawnie, wesoło, głośno i ciekawie społeczność naszej szkoły żegnała zimę i witała wiosnę. Ze względu na pandemię koronawirusa wspomniana uroczystość nie odbyła się w latach 2020-2021.
Na szczęście w słoneczny poniedziałek 21 marca 2022 roku nic już nie stało na przeszkodzie, by przygotowana dla klas IV-VIII przez Samorząd Uczniowski uroczystość mogła się odbyć podczas czwartej i piątej godziny lekcyjnej.
Najpierw uczniowie starszych klas w salach lekcyjnych podzielili się na dwie grupy. Ponieważ dwudziestego pierwszego marca przypada również Międzynarodowy Dzień Poezji, część uczniów samodzielnie przystąpiła do ułożenia wiersza o wiośnie. Z kolei uczniowie uzdolnieni plastycznie w tym samym czasie przebierali przedstawiciela swojej klasy za Panią/Pana Wiosnę.
Po przerwie miłośnicy pory roku kojarzącej się ze śpiewem ptaków i pierwszymi pączkami na drzewach spotkali się na szkolnym korytarzu. Do wspólnej zabawy pedagogów i uczniów zaprosiła Lena Żurek z klasy VII a.
Najpierw przedstawiciele siedmiu klas rywalizowali w konkursie wiedzy o wiośnie. Pytania konkursowe odczytywała Martyna Kochanek z klasy VIII b, a ułożyła je Julia Mróz z klasy V a. Punkty zdobywane przez uczestników skrupulatnie zapisywała Żaneta Bzdęga z klasy VIII a. Poszczególne klasy reprezentowali: Dawid Karpiński (IV a), Krystian Majewski (IV b), Julia Kasprzak (V a), Oskar Musialski (VI a), Kinga Zimlińska (VII a), Tobiasz Paszkowiak (VII b) i Aleksandra Bartlewska (VIII b). Zwycięzcami ex aequo zostali Aleksandra, Julia, Kinga i Tobiasz.
Gdy umilkły brawa dla uczestników konkursu, na schodach stanowiących tego dnia scenę pojawili się uczniowie odczytujący ułożone przez swoje klasy wiersze o wiośnie lub w przypadku klasy VIII b opowiadanie. Tym razem byli to: Zuzanna Kozłowska (IV b), Julia Mróz (V a), Marta Danielczak (VI a), Alicja Błaszkowska (VII a), Jagoda Makowska (VII b), Paulina Giera (VIII a) i Jagoda Kędzia (VIII b).
W roku szkolnym 2021/2022 w żytowieckiej szkole wiosnę powitano również ze śpiewem na ustach. Przedstawiciele poszczególnych klas odśpiewali „Wiosnę” – nieśmiertelny przebój z repertuaru Skaldów.
W końcu nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze przebranie przedstawiciela klasy za Panią/Pana Wiosnę. W rolach pory roku, która np. w Japonii rozpoczyna się wraz z kwitnieniem pierwszych wiśni, tym razem wystąpili barwnie ubrani: Hubert Jankowski (IV a), Maja Szepe (IV b), Jan Buliński (V a), Nadia Paszkowiak (VI a), Dawid Klupsch (VII a), Patryk Kaczmarek (VII b), Szymon Dymkiewicz (VIII a) i Weronika Kaczmarek (VIII b).
Warto w tym miejscu odnotować, że Pana/Panią Wiosnę wybierało dwuosobowe jury w składzie: pan dyrektor Mariusz Kędzierski i pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk. Decyzją jury laureatem konkursu został piątoklasista Jan Buliński. Na drugim miejscu uplasował się Hubert Jankowski, a na trzecim Szymon Dymkiewicz.
Nim uroczystość powitania pierwszego dnia wiosny dobiegła końca, pan Mariusz Kędzierski poinformował, że decyzją dyrektora szkoły klasa z największą frekwencją osób przebranych zostanie we wtorek 22 marca 2022 roku zwolniona z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek. Wyróżnionymi klasami zostały VI a i VIII b.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi