Jesienią 1918 roku Polakom zaświeciło słońce niepodległości. Nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości.

         Z okazji tegorocznego Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas siódmych i ósmych do udziału w plebiscycie zatytułowanym „Polak wszech czasów”. Ósmoklasiści Weronika Kaczmarek i Michał Staśkiewicz wytypowali jedenaścioro wybitnych Polaków, spośród których w poniedziałek 8 listopada 2021 roku siódmo – i ósmoklasiści anonimowo wskazywali na trzy osoby najbardziej zasługujące na zaszczytny tytuł „Polaka wszech czasów”.

         W gronie pretendentów wytypowanych przez Weronikę i Michała znaleźli się Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, Jan III Sobieski, Mikołaj Kopernik, Tadeusz Kościuszko, Jan Matejko, Adam Mickiewicz, Mieszko I, Józef Piłsudski, Stefan Rowecki oraz Maria Skłodowska-Curie.

         W plebiscycie zorganizowanym przez żytowiecki Samorząd Uczniowski udział wzięło sześćdziesięcioro jeden uczniów (dziewiętnaścioro z VII a, piętnaścioro z VII b, jedenaścioro z VIII a i szesnaścioro z VIII b). Oddane na wybitnych Polaków głosy skrupulatnie policzyli Alicja Błaszkowska, Weronika Kaczmarek, Michał Staśkiewicz i Lena Żurek.

         Z wynikami plebiscytu w środę 10 listopada 2021 roku podczas odbywającej się w sali gimnastycznej akademii społeczność Szkoły Podstawowej w Żytowiecku zapoznała Alicja Błaszkowska z klasy VII a.

         Tytuł „Polaka wszech czasów” żytowieccy uczniowie klas siódmych i ósmych przyznali świętemu Janowi Pawłowi II. Na dowcipnego papieża-pielgrzyma, z pewnością najbardziej znanego na świecie Polaka, zagłosowało czterdzieścioro uczestników plebiscytu. Podczas trwającego 9665 dni pontyfikatu laureat naszego plebiscytu odbył 102 zagraniczne pielgrzymki do 135 państw, przebywając ponad 1,6 mln kilometrów, co odpowiada czterdziestokrotnemu okrążeniu Ziemi wzdłuż równika.

         Na drugim miejscu z dwudziestoma pięcioma głosami znalazł się nasz Patron – generał Stefan „Grot” Rowecki. Bohaterski żołnierz jest patronem naszej szkoły już od dwudziestu czterech lat. W okresie międzywojennym był dowódcą 55. Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie, a podczas II wojny światowej komendantem głównym Armii Krajowej. W pierwszych dniach powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku Niemcy usiłowali wymusić na generale Roweckim wydanie oświadczenia wzywającego powstańców do zaprzestania walk. Odmowa generała stała się bezpośrednią przyczyną jego bohaterskiej śmierci.

         Na trzecim miejscu, z dwudziestoma trzema głosami uplasował się jeden z naszych narodowych wieszczów – Adam Mickiewicz. W trudnych czasach zaborów, gdy państwo polskie nie istniało, ważne było przetrwanie naszej kultury i naszego języka. Autor „Pana Tadeusza” pomagał zachować polskość naszemu narodowi, dodając otuchy i wiary w odzyskanie wolności.

         Czwarte miejsce w plebiscycie Samorządu Uczniowskiego zajął kojarzony ze Świętem Niepodległości architekt polskiej polityki okresu II Rzeczypospolitej Józef Piłsudski.

         Na piątym miejscu, tuż za naszywanym przez przyjaciół Ziukiem, uplasowała się nazywana uczoną wszech czasów Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach.

         Szóste miejsce zajęli ex aequo Mieszko I i Mikołaj Kopernik. Piastowski książę przeszedł do historii jako pierwszy historyczny władca naszego kraju, który również uczynił Polskę częścią chrześcijańskiej Europy. Z kolei człowiek, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię, czyli Mikołaj Kopernik to astronom porównywany dzięki swej wszechstronności z włoskami mistrzami renesansu.

         W żytowieckim plebiscycie na ósmym miejscu znalazł się poeta fortepianu, muzyczny geniusz Fryderyk Chopin, którego Cyprian Kamil Norwid określił słowami: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”.

         Dziewiąte miejsce zajął nazywany przez Turków Lwem Lechistanu król Jan III Sobieski. Ten twardy żołnierz o romantycznej duszy, tytułowany przez papieża Obrońcą Wiary, pokonując armię turecką pod Wiedniem, uratował chrześcijańską Europę.

         Pierwszą dziesiątkę plebiscytu zamknął bohater Polski i Stanów Zjednoczonych Tadeusz Kościuszko, który aby ratować naszą Ojczyznę, złożył przysięgę na krakowskim rynku i stanął na czele ogólnonarodowego powstania w 1794 roku.

         Na ostatnim, jedenastym miejscu, uzyskując jeden głos, znalazł się Jan Matejko, zapewne najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego, przybliżający swym rodakom historię Polski. To oczami Jana Matejki spoglądamy na portrety polskich królów.

         Zorganizowany przez Samorząd Uczniowski plebiscyt zatytułowany „Polak wszech czasów” przybliżył żytowieckim uczniom sylwetki naszych przodków, niekwestionowanych autorytetów. Osoby, na które siódmo – i ósmoklasiści oddali swe głosy, siłą woli, charakterem, talentem i intelektem sprawili, że ich osiągnięcia i dokonania zmieniły bieg dziejów. Bez wątpienia zasłużyły także na miano Polaków wszech czasów.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: