Czy zastanawialiście się kiedyś, ilu uczniów i nauczycieli uczyło się lub nauczało przez minione sto dwadzieścia cztery lata w murach naszej szkoły? Tylko do 1945 roku, a więc od zakończenia II wojny światowej, do dnia dzisiejszego pracuje lub pracowało w niej sto dwadzieścioro siedmioro nauczycieli (osiemdziesiąt pięć pań i czterdziestu dwóch panów). W całej swej dotychczasowej historii w salach lekcyjnych wiedzę i umiejętności zdobywało kilka tysięcy uczniów. Istniejące przez dwadzieścia lat gimnazjum, w latach 2002-2019 ukończyło pięćset siedemdziesięcioro dwoje uczniów (trzysta trzynaście dziewcząt i dwustu pięćdziesięciu dziewięciu chłopców). W obecnym roku szkolnym w dwunastu oddziałach kształci się sto dziewięćdziesięcioro czworo uczniów (dziewięćdziesiąt dziewcząt i stu czterech chłopców).

         We wtorek 2 listopada oraz w środę 3 listopada 2021 roku Samorząd Uczniowski zaprosił społeczność Szkoły Podstawowej w Żytowiecku do udziału w obchodach urodzin szkoły.

         W holu pojawiła się przygotowana przez p. Krzysztofa Blandziego okolicznościowa wystawa nawiązująca do wspaniałej historii żytowieckiej szkoły. Znalazło się na niej między innymi kilkanaście archiwalnych fotografii, napisana w 1997 roku przez córkę Patrona Szkoły p. Irenę Rowecką-Mielczarską dedykacja dla szkoły, strony tytułowe kilku egzemplarzy „Ludków ze Szkolnej Budki” – gazetki szkolnej ukazującej się w latach 1994-2002, czterokrotnego laureata Ogólnopolskiego Konkursu Gazet i Czasopism Szkolnych, dwa wiersze p. Jadwigi Tomczak – w latach 1967-1969 nauczycielki pracującej w naszej szkole oraz okładki kilku tomików wierszy p. Stanisława Kruka – niedawno zmarłego wieloletniego dyrektora szkoły.

         Na wystawie zaprezentowano również życzenia dla szkoły, które z okazji Jej urodzin zredagowane zostały przez klasy IV-VIII. Jak sądzicie, czego uczniowie życzyli swojej szkole? Między innymi kolejnych stu dwudziestu czterech lat wspaniałego rozwoju, nowoczesnych i pięknych sal lekcyjnych, jak najwięcej nagród i wyróżnień, uśmiechniętych i pilnych uczniów oraz wspaniałych nauczycieli, z pasją i zaangażowaniem przekazujących wiedzę dzieciom i młodzieży.

         Również w holu szkoły miał miejsce przygotowany przez siódmoklasistki Kingę Zimlińską i Lenę Żurek konkurs zatytułowany „Co Ty wiesz o naszej szkole?” Swoją wiedzę o historii i dniu dzisiejszym naszej szkoły sprawdzili w nim: Lena Kabała (IV a), Klaudia Wróblewska (IV b), Łukasz Szczepaniak (V a), Wiktoria Serwatka (VI a), Alan Żurczak (VII a), Tobiasz Paszkowiak (VII b), Nikodem Katarzyński (VIII a) i Michał Staśkiewicz (VIII b). Nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Martyna Kochanek, a prace konkursowe sprawdziła siódmoklasistka Alicja Błaszkowska. Choć laureatem konkursu został Michał, to nagrody książkowe trafiły do rąk wszystkich uczestników rywalizacji.

         W dniu urodzin szkoły przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zaprosiła społeczność szkoły do wspólnego odśpiewania hymnu szkoły. O godzinie 12.20 zebrani na szkolnych korytarzach uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wspólnie zaśpiewali hymn Szkoły Podstawowej w Żytowiecku.

         Ponadto każdy z uczniów i wychowawców klas otrzymał od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Amelii Bartlewskiej i Niny Polaszek cukierka.

         Każdy człowiek ma w sercu swoją szkołę, swojego nauczyciela, swojego wychowawcę. Droga nam wszystkim szkoła w Żytowiecku skończyła sto dwadzieścia cztery lata. Jakże piękna jest przeszłość, która wytacza drogę ku przyszłości. Z każdym rokiem wzrastać będzie grono uczniów, którzy dokładać będą swoje cegiełki do historii szkoły, naszej żytowieckiej szkoły. A zegary w salach lekcyjnych odliczać będą czas do przyszłorocznego jubileuszu 125-lecia szkoły w Żytowiecku.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi   



Galeria zdjęć: