Choć w większości państw na świecie pedagodzy obchodzą swoje święto 5 października, gdy przypada Światowy Dzień Nauczyciela, to w naszym kraju nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni świętują dziewięć dni później. Dzieje się tak dlatego, że dokładnie 14 października 1773 roku obradujący w Warszawie sejm rozbiorowy, na wniosek Stanisława Augusta Poniatowskiego i za zgodą władz rosyjskich, powołał Komisję Edukacji Narodowej. Na pamiątkę wspomnianego wydarzenia od 1982 roku w Polsce święto to obchodzi się właśnie tego dnia.

Obecny rok szkolny jest zupełnie inny niż poprzednie. Towarzyszący nam wirus postawił cały świat pod ścianą, wymuszając najprzeróżniejsze zmiany. Nic więc dziwnego, że w polskich szkołach obchody Dnia Edukacji Narodowej nie przypominały radosnego świętowania z mniej lub bardziej odległej przeszłości. Co prawda zabrakło tradycyjnych akademii, ale nie zabrakło uśmiechu, kwiatów i życzeń.

W środę 14 października 2020 roku uczniowie klas V-VIII spędzili w murach Szkoły Podstawowej w Żytowiecku pierwsze dwie godziny lekcyjne. Ich młodsi koledzy z klas I-IV przebywali w swych salach lekcyjnych podczas drugiej i trzeciej lekcji.

Tego deszczowego dnia klasy zamieniły się w sale kinowe. Uczniowie uczęszczający do klas I a, II a i III a z zainteresowaniem oglądali zrealizowany w 2012 roku film animowany zatytułowany „Lorax”. W rękach trzecioklasistów znalazł się również popcorn. Podopieczni p. Doroty Przybylskiej z klasy II b wspólnie z wychowawczynią obejrzeli film noszący tytuł „Masza i Niedźwiedź”. Z kolei dzieci uczęszczające do klasy III b w ramach poranka filmowego oglądały nieśmiertelnego „Króla Lwa”.

Pierwszoklasiści nie tylko zaprosili p. Małgorzatę Piskorską do udziału w zabawie zatytułowanej „Sto pytań do wychowawczyni”, ale również tak jak ich koleżanki i koledzy z klas II a i III a rysowali portrety swych wychowawczyń. Co ciekawe, każde z dzieci uczęszczające do klasy III a dorysowało jeden element portretu na kartce otrzymanej od rówieśnika. A śmiechu było przy tym co niemiara. W ten sposób powstało czternaście oryginalnych portretów p. Karoliny Duda-Małysiak.

Warto również wspomnieć, że przewodnicząca klasy II b Weronika Krzyżyńska sama przygotowała dla swych rówieśników najprzeróżniejsze krzyżówki, które później wszyscy wspólnie rozwiązywali. We wspomnianej klasie nie zabrakło również zagadek i kalamburów.

Dyrekcji szkoły, wychowawcom oraz nauczycielom życzenia złożyli także uczniowie klas IV-VIII, którzy w swoich salach lekcyjnych oglądali wybrane odcinki niezwykłego serialu dokumentalnego zatytułowanego „Najbardziej niebezpieczne drogi do szkoły”. Zrealizowany w latach 2013-2017 przez naszych zachodnich sąsiadów serial, powinni obejrzeć wszyscy polscy uczniowie nie tylko ze względu na zapierający dech w piersiach krajobraz. Serial pokazuje bowiem dzieciaki z najdalszych zakątków świata codziennie wytrwale pokonujących kilka lub kilkanaście kilometrów, aby dotrzeć do swej szkoły. Nauka to dla nich jedyna szansa na lepszą przyszłość.

Ostatnia część tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, już bez udziału uczniów, rozpoczęła się kilka minut po godzinie jedenastej w sali nr 10. Nauczycieli i pracowników szkoły powitał wówczas pan dyrektor Mariusz Kędzierski, życząc wszystkim zdrowia oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Coroczny Dzień Edukacji Narodowej stał się również okazją do wręczenia wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagród Dyrektora Szkoły. Otrzymali je: pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk, p. Tomasz Bartz, p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Karolina Duda-Małysiak, p. Sylwia Haremza, p. Aneta Kędzierska, p. Marta Kwiatkowska, p. Laura Pazdaj, p. Anna Piasecka i p. Lidia Wróblewska.

Nagrodami Dyrektora Szkoły uhonorowano również p. Monikę Brodziak, sekretarza szkoły p. Dąbrówkę Bilewicz oraz pracowników niepedagogicznych: p. Szymona Błaszkowskiego, p. Stanisławę Budzyń, p. Aleksandrę Kędziora i p. Monikę Kozłowską.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

Foto: Krzysztof Blandzi

oraz Łukasz Kubeczka (x 1)



Galeria zdjęć: