We wtorek 6 października 2020 roku do krainy najpiękniejszych wierszy Jana Brzechwy zaprosiły uczniów klas I a i II a przedstawicielki samorządu uczniowskiego: Żaneta Bzdęga z klasy VII a, ucharakteryzowana na samochwałę z warkoczykami i kolorowymi piegami Amelia Bartlewska oraz przypominająca kaczkę-dziwaczkę z różową kokardą na głowie Lena Żurek (obie dziewczyny z klasy VI a).

Któż z nas, dorosłych, nie pamięta z okresu dzieciństwa bajek oraz wierszy dla dzieci, które wyszły spod pióra bardzo dbającego o swój wygląd zewnętrzny i chętnie wypoczywającego w nadmorskiej Ustce Jana Brzechwy – z pewnością najbardziej popularnego dwudziestowiecznego polskiego bajkopisarza. W jego zaczarowanych utworach było wszystko to, co najważniejsze: piękna polszczyzna, niesamowity humor, dobroć oraz radość życia.

Wspomniane już miłośniczki mądrej i wartościowej literatury dla dzieci najpierw w sali nr 4 odwiedziły podopiecznych p. Małgorzaty Piskorskiej z klasy I a, by po kilkunastu minutach znaleźć się w „piątce”, w której wraz z p. Katarzyną Józefiak przebywali uczniowie z klasy II a.

I pierwszoklasiści, i drugoklasiści z zainteresowaniem wysłuchali sześciu dobrze znanych od pokoleń wierszy Jana Brzechwy. Amelka w mistrzowski sposób zinterpretowała „Samochwałę” i „Kłamczuchę”. Z kolei Lenka oczarowała małą publiczność interpretacją wierszy „Na straganie” i „Kaczka-dziwaczka”. Natomiast Żaneta dokonała bardzo subiektywnej interpretacji wierszy zatytułowanych „Leń” oraz „Pomidor”.

Wartościowy utwór literacki w cudowny sposób otwiera przed dzieckiem bramę do krainy wiedzy. Po każdym z przeczytanych utworów najmłodsi uczniowie żytowieckiej szkoły dzielili się swoimi czytelniczymi wrażeniami i odczuciami.

Na koniec promujące tego dnia czytelnictwo przedstawicielki samorządu uczniowskiego poczęstowały wszystkich cukierkami.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: