Pora już jednak z tak odległej przeszłości i z Kraju Kwitnącej Wiśni powrócić do Europy i do naszej szkoły, w której w środę 30 września 2020 roku z okazji Dnia Chłopaka samorząd uczniowski zaprosił przedstawicieli klas IV-VIII do udziału w konkursie polegającym na rozwiązywaniu w parach łamigłówek, krzyżówek, wykreślanek i szarad.

W odbywającej się podczas piątej godziny lekcyjnej w auli szkolnej intelektualnej zabawie uczestniczyło czternastu chłopaków podzielonych na siedem dwuosobowych drużyn. Pierwszą z nich utworzyli Dominik Hasiński (VIII a) i Łukasz Szczepaniak (IV a). W składzie drugiej drużyny znaleźli się Marcel Karliński (IV a) i Karol Paterczyk (VIII a). Kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia przy kolejnych stolikach rozwijali Piotr Gruszka (VII b) i Oskar Musialski (V a) oraz Filip Danek (V a) i Alan Ptak (VII b). Piątą drużynę utworzyli Dawid Klupsch (VI a) i Sławomir Wujczak (VII a), a szóstą Ksawery Kędzia (VI a) i Tobiasz Paszkowiak (VI b). Przy stoliku numer siedem usiedli Patryk Kaczmarek (VI b) i Nikodem Katarzyński (VII a).

Trwające czterdzieści minut zmagania konkursowe sprawnie poprowadziły dwie ósmoklasistki: Zofia Juskowiak i Marta Giera.

Nieżyjący już wybitny historyk, profesor Władysław Konopczyński zwykł mawiać: „Nie sztuka się uczyć – sztuka uczyć się i bawić”. I właśnie ucząc się i bawiąc, uczestnicy konkursu zmierzyli się z dziesięcioma zadaniami. Między innymi musieli poradzić sobie ze skaczącymi pod rysunkami literami, poszukiwali słów na określoną literę, wykreślali w wykreślance nazwy miesięcy i z nazw potraw układali krzyżówkę.

Kiedy intelektualna zabawa dobiegła końca, nadszedł czas na przeliczenie zdobytych przez każdą z drużyn punktów. Ich maksymalną liczbę – dwadzieścia, zgromadzili zwycięzcy konkursu – czwartoklasista Łukasz Szczepaniak i ósmoklasista Dominik Hasiński. O jeden punkt mniej zgromadzili na swym koncie, zajmując drugie miejsce, szóstoklasista Patryk Kaczmarek i siódmoklasista Nikodem Katarzyński. O tym, że rywalizacja w konkursie była zacięta, świadczy fakt, że kolejne trzy drużyny zdobyły po osiemnaście punktów, a dwie po siedemnaście. Słodką nagrodą dla wszystkich uczestników konkursowej zabawy stanowiły cukierki.

Na koniec ułatwijmy pracę przyszłym badaczom dziejów naszej szkoły i z kronikarskiego nawyku odnotujmy, że samorząd uczniowski Szkoły Podstawowej w Żytowiecku tworzą wszyscy uczęszczający do niej uczniowie, a prezydium samorządu tworzą przewodniczący –Martyna Kochanek z klasy VII b, zastępca przewodniczącego – Zofia Juskowiak z klasy VIII a, sekretarz – Żaneta Bzdęga z klasy VII a i skarbnik – Alicja Błaszkowska z klasy VI a. Funkcję opiekuna żytowieckiego samorządu pełni wybrany przez uczniów w piątek 4 września 2020 nauczyciel języka polskiego i historii p. Krzysztof Blandzi.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: