Gdy we wtorek 10 marca 2020 roku żytowieccy uczniowie usłyszeli dzwonek oznaczający zakończenie ostatniej tego dnia lekcji, nie przypuszczali, że następny być może usłyszą dopiero we wrześniu kolejnego roku szkolnego. W środę 11 marca uczniowie uczestniczyli jeszcze w pierwszym dniu z zaplanowanych na trzy dni rekolekcji wielkopostnych, ale do nauki w szkole w tradycyjnym tego słowa znaczeniu już nie powrócili. Kilka dni później lekcje we wszystkich polskich szkołach przeniesione zostały z sal lekcyjnych do świata cyfrowego i nauki online.

Myliłby się jednak ten, kto przypuszczałby, że nauczanie na odległość pojawiło się w Polsce dopiero w dobie koronowirusa. Już w 1776 roku Akademia Krakowska wprowadziła kursy korespondencyjne, a materiały do nauki przekazywane były studentom za pośrednictwem ówczesnej poczty. Z kolei w czasach PRL-u wspomniana forma nauczania odbywała się za pośrednictwem radia i telewizji. Miliony polskich uczniów siadały przed odbiornikami radiowymi najpierw w styczniu i lutym 1963 roku, a następnie podczas zimy stulecia na przełomie lat 1978/1979, by uczestniczyć w lekcjach radiowych. Gdy nastała epoka telewizji, przez wiele lat profesjonalnie przygotowane lekcje emitowało Telewizyjne Technikum Rolnicze.

Ze względu na wytyczne dotyczące zachowania bezpieczeństwa, w piątek 26 czerwca 2020 roku w polskich szkołach nie odbywały się uroczyste akademie. Ministerstwo Edukacji Narodowej pozostawiło dyrektorom szkół swobodę w podjęciu decyzji o formie zakończenia zajęć dydaktycznych i wręczenia uczniom świadectw promocyjnych lub ukończenia szkoły.

Na moment tylko zerwijmy kurtynę zapomnienia i poprzez tunel czasu z prędkością światła cofnijmy się aż do roku 1946, kiedy to w naszej szkole miało miejsce bardzo oryginalne zakończenie roku. Niemal dokładnie siedemdziesiąt cztery lata temu, w piątek 28 czerwca 1946 roku dziewięćdziesięcioro sześcioro uczniów uczęszczających do Szkoły Powszechnej w Żytowiecku, której kierownikiem był wówczas p. Romuald Michalski, nie otrzymało świadectw. Trudno to sobie dziś wyobrazić, ale po prostu zabrakło blankietów, na których można by je wypisać.

We wspomniany już piątek 26 czerwca 2020 roku świadectwa promocyjne oraz ukończenia szkoły, w trzech różnych miejscach i o różnych porach, odebrało sto dziewięćdziesięcioro dziewięcioro uczniów zdobywających wiedzę i umiejętności w Szkole Podstawowej w Żytowiecku. W tym gronie znalazło się dziewięćdziesiąt sześć dziewcząt i stu trzech chłopców.

Po raz pierwszy od 2006 roku żytowieckie zakończenie roku szkolnego nie odbywało się w sali gimnastycznej, tak jak to trzynastokrotnie miało miejsce w latach 2007-2019, lecz na boisku szkolnym, na boisku wielofunkcyjnym przy skoczni w dal oraz na placu zabaw. O godzinie dziewiątej świadectwa odebrali uczniowie klas I a, III a i IV a. Godzinę później trafiły one do rąk uczniów klas I b oraz V a i V b. O godzinie jedenastej świadectwa promocyjne otrzymali uczniowie uczęszczający do klas II a, VI a i VII a. W samo południe, jak się później okazało na godzinę przed letnią burzą, świadectwa promocyjne odebrali uczniowie klas II b i VI b. O tej samej godzinie dwadzieścioro czworo uczniów klasy VIII a otrzymało świadectwo ukończenia szkoły.

Przed dwoma laty świadectwa promocyjne do następnej klasy z wyróżnieniem lub ukończenia szkoły z wyróżnieniem w żytowieckiej szkole otrzymało łącznie trzydzieścioro troje uczniów. W ubiegłym roku szkolnym było takich uczniów trzydzieścioro dziewięcioro. W obecnym roku szkolnym świadectwa z czerwonym paskiem odebrało w Żytowiecku trzydzieścioro dwoje uczniów. Wśród czwartoklasistów świadectwa z wyróżnieniem otrzymały Marta Danielczak i Wiktoria Serwatka. Prawdziwy wysyp czerwonych pasków miał miejsce w klasie V a, w której świadectwa z wyróżnieniem odebrało jedenaścioro uczniów: Amelia Bartlewska, Alicja Błaszkowska, Zachariasz Harendarz, Ksawery Kędzia, Dawid Klupsch, Filip Małysiak, Nina Polaszek, Julia Szafraniak, Jakub Szymkowiak, Kinga Zimlińska oraz Alan Żurczak. Ze świadectwem z czerwonym paskiem powróciło do domu siedmioro uczniów klasy V b: Antoni Biegała, Zofia Dudkowiak, Patryk Kaczmarek, Damian Krzyżyński, Julia Kurasiak, Tobiasz Paszkowiak i Oskar Pietras. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało również dziewięcioro szóstoklasistów: Mateusz Andrzejewski, Żaneta Bzdęga, Paulina Giera i Nikodem Katarzyński (wszyscy z VI a) oraz Kacper Antkowiak, Aleksandra Bartlewska, Weronika Kaczmarek, Martyna Kochanek i Michał Staśkiewicz (wszyscy z VI b). Świadectwami ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem nagrodzono troje ósmoklasistów: Wiktorię Antkowiak, Kacpra Pakosza i Piotra Romka.

Zakończenie roku szkolnego stało się także okazją do wręczenia wszystkim uczniom klas I-III nagród książkowych. „Ilustrowane słowniki ortograficzne” trafiły do rąk uczniów klas pierwszych. Dziewczęta z klasy II a będą mogły poczytać podczas wakacji jedną z fascynujących książek z cyklu „Nela mała reporterka”. Tytułowa Nela to najprawdopodobniej najmłodsza reporterka świata, która opisując swoje przygody, już od piątego roku życia podróżuje po różnych kontynentach. Uczęszczający do wspomnianej klasy chłopcy, stali się właścicielami napisanych przez Grzegorza Kasdepke – długoletniego redaktora magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, książek zatytułowanych „Co to znaczy …” lub „Do trzech odlicz”. Dziewczęta z klasy II b otrzymały „Encyklopedię zwierząt”, a chłopcy książkę noszącą tytuł „Zwierzęta i ich domy”. Z kolei podopieczni p. Małgorzaty Piskorskiej z klasy III a wzbogacili swoje biblioteczki domowe o liczący 447 stron album zatytułowany „Psy rasowe. Pochodzenie, rasy, zachowania”.

Warto również odnotować fakt, że uczniowie niektórych klas oprócz świadectw wzbogacili się również o przygotowane dla nich przez wychowawców niespodzianki. Między innymi wychowawczyni klasy I a p. Dorota Błaszyk wręczyła swoim podopiecznym odznakę z gratulacjami ukończenia nauki w klasie pierwszej. Wychowawczyni klasy IV a p. Lidia Wróblewska przygotowała dla przyszłorocznych piątoklasistów gratulacje odnoszące się do zdobycia nowych umiejętności podczas zdalnego nauczania. Z kolei wychowawczyni klasy VIII a pani wicedyrektor Magdalena Włodarczyk podarowała swoim wychowankom zredagowane z przymrużeniem oka przezabawne zaświadczenie przypominające świadectwo szkolne.

Rok szkolny 2019/2020 dobiegł końca. Niemal pięć milionów polskich uczniów rozpoczęło wakacje. Oby we wrześniu wszyscy powrócili do szkolnych sal lekcyjnych.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: