Swoje klasowe wigilie co roku obchodzą również wszystkie klasy uczące się w Szkole Podstawowej w Żytowiecku. Od wielu lat klasy, których wychowawcą jest p. Krzysztof Blandzi, do wieczerzy wigilijnej nie zasiadają przed południem, lecz dopiero wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej oświetlającej drogę Trzem Królom. Uczniom uczęszczającym do tych klas podczas najwspanialszej uczty w roku towarzyszą także fantastyczni goście.

W czwartek 19 grudnia 2019 roku o godzinie 17.06, gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazdka, do wieczerzy wigilijnej w sali nr 14 zasiadło dwadzieścioro dwoje siódmoklasistów. Młodzieży towarzyszyli wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi, wychowawczynie siódmoklasistów z klas I-III p. Karolina Duda-Małysiak i p. Dorota Przybylska, higienistka szkolna p. Barbara Dechnik oraz p. Elżbieta Michalska na co dzień opiekunka dzieci i młodzieży podczas dowozów na zajęcia szkolne.

Trwająca do godziny 18.38 wigilia uczniów klasy siódmej rozpoczęła się od powitania jej uczestników przez wychowawcę klasy, który złożył młodzieży oraz gościom życzenia świąteczno-noworoczne. Mówca zachęcał także swych wychowanków do wyłączenia na czas świąt telefonu i komputera oraz znalezienia czasu dla swoich dziadków, których warto poprosić o garść wspomnień związanych z wigilią z okresu ich dzieciństwa.

Chwilę później wszyscy w skupieniu wysłuchali Ewangelii według świętego Łukasza w interpretacji Adriana Balcerowiaka oraz wspólnie zaśpiewali sławiącą cud Bożej miłości i fakt narodzin Boga wśród ludzi kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Nim wszyscy zasiedli przy wigilijnym stole, nastąpił bardzo wzruszający moment dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Opłatek stał się w historii Polski symbolem jedności. Przed wiekami zawsze pamiętali o nim uchodźcy zesłani na daleki syberyjski step oraz walczący na frontach całego świata żołnierze. Podczas żytowieckiej wigilii jej uczestnicy życzyli sobie zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz spełnienia marzeń.

Gdy każdy każdemu złożył życzenia świąteczne, wszyscy ponownie usiedli przy pięknie nakrytych ławkach, by przystąpić do spożywania przyniesionych potraw, wśród których dominowały przepyszne ciasta, pierniki i mandarynki.

Przy wigilijnym stole nie zabrakło także rozmów o bożonarodzeniowych zwyczajach panujących w innych zakątkach świata. I tak Adrian Balcerowiak zaprosił wszystkich do słonecznej Grecji, w której symbolem świąt jest udekorowany światełkami statek. Z kolei o tym, jak Boże Narodzenie świętują nasi zachodni sąsiedzi Niemcy, siódmoklasiści dowiedzieli się od Zofii Juskowiak. Natomiast dzięki barwnej opowieści Wiktorii Pakosz wszyscy choć przez chwilę znaleźli się na uroczystości Bożego Narodzenia we Włoszech. Niewiarygodne, ale ponieważ Boże Narodzenie w Brazylii, o którym opowiedział Jacek Stróżyński, przypada w porze tropikalnego lata, to Święty Mikołaj roznosi prezenty w kąpielówkach i klapkach.

A właśnie dopełnieniem wieczerzy wigilijnej jest wręczanie i odpakowywanie oczekujących pod choinką prezentów, które zgodnie z tradycją w Wielkopolsce przynosi Gwiazdor. W jego role bardzo udanie wcielili się Anna Nowak i Patryk Dudkiewicz.

Gdy bożonarodzeniowe prezenty zostały dokładnie obejrzane, niezastąpiona Zofia Juskowiak zaprosiła uczestniczące w wigilii panie oraz swoich kolegów do udziału w konkursie polegającym na uzupełnianiu brakujących wyrazów w tekstach najpopularniejszych polskich kolęd. Do rywalizacji przystąpiły cztery dwuosobowe zespoły. Laureatami wspomnianego konkursu zostali p. Karolina Duda-Małysiak oraz Karol Paterczyk, którzy teksty kolęd bezbłędnie uzupełnili brakującymi wyrazami. Odnotujmy w tym miejscu, że pozostałe, dzielnie rywalizujące zespoły, utworzyli p. Barbara Dechnik i Patryk Dudkiewicz, p. Elżbieta Michalska i Mikołaj Biegałą oraz p. Dorota Przybylska i Krystian Jesiak.

W drugim z konkursów, który polegał na rozpoznawaniu kolorowych reprodukcji potraw wigilijnych, udział wzięły trzy, składające się z dziewczyny i chłopaka, dwuosobowe zespoły. Anna Nowak i Patryk Dudkiewicz, Maria Stróżyńska i Karol Paterczyk oraz Wiktoria Pakosz i Jakub Karólak. Rozpoznane przez uczniów reprodukcje przedstawiały między innymi zupę z suszonych owoców, karpia na gorąco, śledzia w śmietanie oraz kapustę z grzybami. Tym razem tytuły mistrzów sztuki kulinarnej przypadły Marysi i Karolowi oraz Wiktorii i Kubie, którzy bezbłędnie rozpoznali każdą z oglądanych potraw.

Wieczerzę wigilijną siódmoklasistów zakończyła w auli szkolnej sesja fotograficzna, podczas której uczniowie w towarzystwie zaproszonych pań wcielili się w role Świętego Mikołaja.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: