Robert Lewandowski, bo to o nim mowa, to piłkarz z innej planety, seryjnie zdobywający tytuły króla strzelców Bundesligi, rekordzista pod względem występów w reprezentacji Polski i najlepszy jej strzelec w historii. Dla obecnych jedenasto - i dwunastolatków jest idolem, o którym mogą poczytać nawet w podręczniku do języka polskiego.

A właśnie zamieszczone w podręczniku szkolnym fragmenty napisanej przez Yvette Żółtowską-Darską pierwszej biografii ikony polskiej piłki nożnej i kapitana naszej reprezentacji zainspirowały nauczyciela języka polskiego p. Krzysztofa Blandziego do przeprowadzenia lekcji z udziałem uczniów klas V a i VI b oraz gościa specjalnego – zaprzyjaźnionego z naszą szkołą i goszczącego w niej po raz ósmy dziennikarza Radia Poznań p. Grzegorza Hałasika.

Trwająca niemal czterdzieści siedem minut lekcja, w której uczestniczyło dziewiętnaścioro piątoklasistów oraz szesnaścioro szóstoklasistów, odbyła się we wtorek 10 grudnia 2019 roku w sali nr 14.

W pierwszej jej części żytowieccy uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli kilkuminutowy film opowiadający o domu rodzinnym Roberta Lewandowskiego, o początkach jego zainteresowań sportowych, a zwłaszcza piłkarskich oraz o drodze, jaką przeszedł nazywany Bobkiem szczuplutki i nieco wyśmiewany przez rówieśników chłopiec do jednego z najlepszych i najpopularniejszych polskich sportowców.

W tej samej części lekcji piąto – i szóstoklasiści wysłuchali wywiadu radiowego, którego latem 2008 roku po podpisaniu kontraktu z Lechem Poznań dwudziestoletni wówczas piłkarz w holu poznańskiego stadionu udzielił redaktorowi Grzegorzowi Hałasikowi.

Bohaterami drugiej części lekcji byli czterej sympatycy futbolu z klas piątej i szóstej, którzy przystąpili do rywalizacji w przygotowanym przez polonistę konkursie wiedzy o Robercie Lewandowskim, Lechu Poznań, sukcesach naszej reprezentacji oraz jej najwybitniejszych piłkarzach. O kolejności udzielania odpowiedzi na pytania konkursowe zadecydowało losowanie, które sprawnie przeprowadził Michał Łuczak z klasy VI b. Tak więc kolejno na pytania odczytywane przez p. Grzegorza Hałasika odpowiadali: Michał Staśkiewicz (VI b), Antoni Juskowiak (V a), Filip Małysiak (V a) i Alan Ptak (VI b). Skrzętnie gromadzone przez zawodników punkty odnotowywała Alicja Błaszkowska z klasy V a.

Laureatem konkursu został Michał Staśkiewicz, który jako jedyny udzielił bezbłędnych odpowiedzi na każde z usłyszanych pytań. Nagrody książkowe, którymi okazały się albumy poświęcone piłce nożnej, otrzymali jednak wszyscy uczestnicy konkursu.

W trzeciej części lekcji w rolach głównych wystąpiły Nina Polaszek i Lena Żurek (obie z klasy V a), które przeczytały na głos kilka fragmentów wspomnianej już biografii Roberta Lewandowskiego. Oczyma wyobraźni zgromadzeni w sali nr 14 uczniowie ujrzeli między innymi odrabiającego ekspresowo lekcje dziesięcioletniego Bobka, podbijającego nogą piłkę pod stołem nawet podczas spożywania obiadu lub kolacji.

W ostatniej części lekcji piąto – i szóstoklasiści wraz z prowadzącymi zajęcia zastanawiali się, jakie czynniki spowodowały, że Robert Lewandowski strzela gola za golem i jest jednym z najlepszych na świecie piłkarzy. W trakcie rozmowy padły więc takie określenia jak talent, praca, łut szczęścia, poświęcenie, wytrwałość, samozaparcie i perfekcjonizm.

Piłka nożna ma swoją długoletnią tradycję i jest najbardziej popularnym sportem na świecie. Pasjonują się nią miliony ludzi, a znani i popularni piłkarze są często idolami dzieci i młodzieży. Brazylijczycy posiadali kiedyś króla futbolu – Pelego, jedynego na świecie piłkarza, który trzykrotnie triumfował w mistrzostwach świata. Rosyjskiej bramki strzegł przed laty zawsze ubrany na czarno, okrzyknięty mianem najlepszego bramkarza XX wieku niezapomniany Lew Jaszyn. Reprezentantem Portugalii jest Christiano Ronaldo – ponoć najwięcej zarabiający sportowiec na świecie. Argentyńczycy mają Leo Messiego – sześciokrotnego laureata plebiscytu Złota Piłka. A my mamy Roberta Lewandowskiego, który niedawno napisał na Twitterze, że jest uzależniony od strzelania goli. No i bardzo dobrze, i niech tak zostanie.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: