Z wizytą w ZSOiZ w Krobi
Nie każdy czternastolatek wie, kim chciałby zostać w przyszłości. Tymczasem takiego właśnie wyboru już za kilka miesięcy będą musieli dokonać uczniowie klasy ósmej. Wybierając szkołę ponadpodstawową, ósmoklasiści w pewnym stopniu zdecydują o swej przyszłości.We czwartkowe popołudnie 5 grudnia 2019 roku o godzinie 16.37 dwadzieścioro ósmoklasistów wybrało się na wycieczkę zawodoznawczą do utworzonego we wrześniu 1997 roku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Młodzieży towarzyszyli organizator wyjazdu p. Krzysztof Blandzi oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.
O godzinie 16.51 w holu szkoły, której mottem są słowa Adama Mickiewicza „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą” i w której aktualnie wiedzę i umiejętności zdobywa 607 uczniów oraz około dwustu słuchaczy, młodych żytowiecczan powitała ucząca na co dzień języka polskiego, a od poniedziałku 22 maja 2000 roku pełniąca funkcję wicedyrektora p. Iwona Ostach.
Pierwsza część pobytu w szkole dobrze ocenianej w środowisku lokalnym, bezpiecznej i przyjaznej młodzieży, a przede wszystkim gwarantującej wysoki poziom kształcenia oraz atrakcyjne metody i formy nauczania, upłynęła ósmoklasistom na obejrzeniu auli szkolnej, kilku klasopracowni oraz uroczyście otwartej i poświęconej 3 października 2003 roku hali widowiskowo-sportowej.
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej kolejno zajrzeli do wspomnianej już auli szkolnej, niewielkiej klasy językowej, sali nr 7, w której odbywają się lekcje języka polskiego, mieszącej się w sali nr 9 pracowni biologiczno-geograficznej, sali nr 31, w której na co dzień swoje umiejętności kulinarne doskonalą przyszli technicy żywienia i usług gastronomicznych, biblioteki, dwóch sal komputerowych, oddanej do użytku w marcu 2004 roku pracowni badań laboratoryjnych oraz wymienionej już wcześniej hali widowiskowo-sportowej.
Pani wicedyrektor Iwona Ostach zapoznała także ósmoklasistów z ofertą dydaktyczną szkoły, w której lekcje rozpoczynają się o 7.30, a kończą o 14.20. Prelegentka opowiedziała również żytowieckim uczniom o trwającej już od 2005 roku współpracy ZSOiZ w Krobi z Zespołem Szkół Zawodowych w Bad Wőrishofen w Niemczech. Co ciekawe, już od wielu lat krobska szkoła ponadpodstawowa współpracuje z Uniwersytetem Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Raz po raz uczniowie ze szkoły, której od dwudziestu dwóch lat dyrektorem jest p. Lech Bem, wyjeżdżają do Poznania, by uczestniczyć w zajęciach odbywających się na wspomnianych uniwersytetach lub uczestniczyć w ciekawych wykładach prowadzonych przez pracowników uczelni.
Każda z corocznych wizyt uczniów Szkoły Podstawowej w Żytowiecku w ZSOiZ w Krobi jest zaskakująca i niepowtarzalna. W tym roku szkolnym żytowieccy ósmoklasiści zaproszeni zostali do sali nr 28, w której na co dzień odbywają się lekcje języka polskiego, by wziąć udział w lekcji języka angielskiego, którą przygotowały dla nich ucząca tego języka p. Monika Hałas oraz nauczycielka języków angielskiego i niemieckiego p. Alicja Smektała. Obu paniom towarzyszyło dziewięcioro uczniów klasy pierwszej o profilu językowym w osobach Alicji, Darii, Hanny, Michaliny, Oliwii, Kacpra, Michała, Stanisława i Tomasza. Żytowieccy i krobscy uczniowie, pracując w grupach, korzystając ze strony quizlet.com w formie zabawy utrwalali słownictwo związane tematycznie z życiem rodzinnym i towarzyskim. Uczestnicy lekcji wykorzystali do celów edukacyjnych tablety.
Gdy ta część wizyty uczniów ze Szkoły Podstawowej w Żytowiecku w ZSOiZ w Krobi dobiegła końca, przedstawiciele ósmoklasistów Wiktoria Antkowiak i Piotr Romek podziękowali pani wicedyrektor Iwonie Ostach za zaproszenie oraz możliwość udziału w tak ciekawie przygotowanych zajęciach, wręczając w imieniu opiekunów, koleżanek i kolegów oraz własnym bukiet kwiatów. Ponadto każda z pań otrzymała wraz z podziękowaniami czekoladowego stworka, a krobscy licealiści słodkiego Mikołaja.
O godzinie 18.54 uczestnicy wycieczki zawodoznawczej powrócili do Żytowiecka.
Tekst i foto: Krzysztof Blandzi