Aby ów wybór był jak najbardziej przemyślany, we wtorek 19 listopada 2019 roku podczas drugiej godziny lekcyjnej dwadzieścioro czworo uczniów klasy ósmej w sali nr 14 spotkało się z p. Markiem Smektałą – naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Organizatorem trwającego czterdzieści pięć minut spotkania był p. Krzysztof Blandzi.

W pierwszej części zajęć prelegent wyjaśnił młodzieży, czym różnią się od siebie trzyletnia szkoła branżowa pierwszego stopnia, czteroletnie liceum oraz pięcioletnie technikum. Żytowieccy ósmoklasiści dowiedzieli się, że absolwenci szkół branżowych, mając fach w ręku, szybko mogą znaleźć nieźle płatną pracę. Z kolei na uczniów kształcących się w technikach czekają również przedmioty zawodowe, praktyki oraz udział w wielu ciekawych projektach. Jeśli natomiast młody człowiek chciałby w przyszłości pójść na studia, to przede wszystkim powinien pomyśleć o nauce w liceum. Szkoła branżowa nie zamyka jednak dalszej drogi kształcenia. Po jej ukończeniu można pracować i kształcić się dalej.

Pan naczelnik wyjaśnił ponadto uczniom klasy ósmej, że błędem jest wybór tej samej szkoły co kolega. Przy podejmowaniu tak ważnej decyzji nie powinno się kierować emocjami oraz wyborami przyjaciół. Lepiej porozmawiać z rodzicami, pedagogiem szkolnym lub doradcą zawodowym.

W drugiej części zajęć p. Marek Smektała w formie prezentacji multimedialnej przedstawił ósmoklasistom, bogatą ofertę funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.

Młodzież dowiedziała się również, że wspomniane placówki należą do nowoczesnych i doskonale wyposażonych szkół, a ich oferta edukacyjna przygotowana jest w oparciu o rzeczywiste potrzeby pracodawców. Mury szkół ponadpodstawowych w powiecie gostyńskim opuszczają absolwenci wykształceni, świadomi swojej wartości w życiu i na rynku pracy.

Gdy spotkanie zawodoznawcze dobiegło końca, w imieniu pana dyrektora, organizatora zajęć oraz swoich koleżanek i kolegów z klasy ósmej, panu naczelnikowi Markowi Smektale za przyjazd do Żytowiecka oraz podzielenie się interesującymi spostrzeżeniami podziękowali Wiktoria Antkowiak i Piotr Romek.

 

Tekst i foto: Krzysztof BlandziGaleria zdjęć: