Jego życie przypada na lata niewoli narodowej. Dziełem jego życia była założona przez niego i otwarta nieprzypadkowo 3 maja 1850 roku w Podrzeczu pierwsza wiejska ochronka. Przed dwudziestu laty, 13 czerwca 1999 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Edmunda Bojanowskiego, bo to o nim oczywiście mowa, błogosławionym.

Współczesny Grabonóg słynie przede wszystkim z zapewniającego wszechstronne wykształcenie, bogatą ofertę zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych wraz z rodzinną atmosferą Zespołu Szkół Rolniczych imienia generała Józefa Wybickiego oraz otwartego w poniedziałek 16 listopada 1981 roku Muzeum Edmunda Bojanowskiego.

Nic więc dziwnego, że we wtorek 5 listopada 2019 roku podczas piątej i szóstej godziny lekcyjnej pięcioro uczniów z klasy V a realizujących projekt edukacyjny poświęcony placówkom muzealnym funkcjonującym w powiecie gostyńskim w towarzystwie swoich szesnaściorga koleżanek i kolegów z klasy, autokarem kierowanym przez p. Macieja Górkowskiego, wybrało się na drugą już wycieczkę związaną z realizacją projektu. Opiekę nad uczestnikami wyjazdu sprawowali nauczyciel historii p. Krzysztof Blandzi oraz p. Monika Brodziak.

Podczas czterdziestominutowego pobytu w muzeum utworzonym przez długoletniego dyrektora grabonoskiego Zespołu Szkół Rolniczych p. Stanisława Srokę, z sylwetką niestrudzonego propagatora oświaty na wsi i założyciela licznych bibliotek ludowych zapoznała piątoklasistów siostra Franciszka – Służebniczka Niepokalanego Poczęcia NMP z domu zakonnego mieszczącego się w Podrzeczu.

Najpierw uczniowie klasy V a z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o człowieku dbającym przede wszystkim o podniesienie poziomu kultury i moralności mieszkańców wsi. Dzieci dowiedziały się wówczas, że dwór w Grabonogu był wśród okolicznej ludności znanym miejscem schronienia i dobrej rady oraz spotkań i rozmów z ludźmi z różnych kręgów społecznych.

Z kolei druga część wizyty w wybudowanym około 1800 roku dworku upłynęła piątoklasistom na oglądaniu umieszczonych w siedmiu niewielkich pomieszczeniach zbiorów muzealnych. Jedna z izb wypełniona została trofeami myśliwskimi oraz militariami. W innej z sal zgromadzone zostały stroje ludowe z terenu Biskupizny. Niewątpliwie największą grupę wśród eksponatów stanowią zbiory etnograficzne, przede wszystkim podarowane przez mieszkańców podgostyńskich wiosek sprzęty gospodarstwa domowego. Nie ulega wątpliwości, że wielość eksponatów zgromadzonych w Muzeum błogosławionego Edmunda Bojanowskiego oraz ich różnorodność przenoszą zwiedzających w świat przeszłości.

Podczas drugiej już wycieczki związanej z realizacją projektu edukacyjnego jego uczestnicy, a byli nimi Alicja, Amelia, Dawid, Jakub i Natalia uzyskali od siostry Franciszki wiele cennych informacji oraz wykonali niezbędną dokumentację fotograficzną. Dzieci podziękowały również prelegentce za wspaniałą opowieść o pochodzącym z Ziemi Gostyńskiej błogosławionym Edmundzie oraz zapoznaniu ze zbiorami sąsiadującego przy Zespole Szkół Rolniczych grabonoskiego Muzeum błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi



Galeria zdjęć: